Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Toplu Site İçindeki Basket Sahası'nda Saat 23.00'a Kadar Oynanabilir mi?

Başlatan maximus, Haziran 26, 2013, 11:45:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhabalar,

Ben Ankara'da 600 konutluk bir sitede oturmaktayım. Evime 10 metre uzaklıkta bir basketbol sahası var ve yönetim burada gece 23.00'a kadar top oynanmasına ve bağrılıp çağrılmasına izin veriyor (hava karardıktan sonra sahanın ışıkları açılıyor). Ben ve benim durumumdaki birçok komşum, yönetime defalarca kez bu durumdan rahatsız olduğumuzu, ses yüzünden akşamları çocuğumuzu uyutamadığımızı, balkonda oturamadığımızı, hatta pencereleri açamadığımızı belirttik. Yönetim, şikayet eden insanların azınlık bir grup olduğu ve çoğunluğun gece 23.00'a kadar sahada oynamak istediğini ve devam eden şikayetlerimiz karşısında, bu işi çok uzattığımızı, sitede çoğunluk ne derse onu uygulayacaklarını söylemiştir. Aynı mantığa göre demek ki çoğunluk sitenin ortasında yeşillik alanda mangal yakmak istese, acaba yönetim buna da mı izin verecek? Böyle bir karar sitedeki çoğunluğa göre verilebilir mi?

Bildiğim kadarıyla KMK 18.maddeye göre kat malikleri birbirlerini rahatsız edici faaliyetlerde bulunamazlar. Oysa bu durumda, şikayetçi olan çok sayıda, ama toplama göre sayıca azınlıkta kalan bir insan grubu olmasına rağmen, yönetim oldukça duyarsız bir şekilde, çoğunluğun sesine kulak vereceğini söylemektedir.

KMK kanununda site içi gürültüyle ilgili kesin bir saat belirtilmiyor, fakat kat maliklerinin birbirlerini rahatsız edici, özgürlüklerini kısıtlayıcı davranışlarda bulunamayacakları belirtiliyor. Çoğunluğu karı-koca çalışan insanlardan oluşan bir sitede sizce saat gece 23.00'a kadar basket sahasının kullanımına izin verilerek evi, sahaya yakın olan insanların mağdur edilmesi doğru mudur? Bu konuda ne gibi bir yol izlememiz gerekir (polis, zabıta, şikayet, sulh mahkemesi vs)? Çözüm için en etkili yol hangisi olur, ben artık bu yönetimle yüz göz olmak da istemiyorum, fakat kanuni haklarımı da kullanarak etkin bir çözüme ulaşmak istiyorum. Bana göre basket sahasında saat 21.00'dan sonra basket oynanmaması ve insanların sesten rahatsız olmasının engellenmesi gerekmektedir.

Teşekkürler,
Saygılarımla.
Linkback: Toplu Site İçindeki Basket Sahası'nda Saat 23.00'a Kadar Oynanabilir mi?


  • Gösterim 9,617 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıtlar
Merhaba,
sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi acaba? benzer bir sorun da biz yaşıyoruz. nerydse yatak odamınızın altında çardak, masalar vs. var, ve kendilerince gece 24.00'ü uygun bulmuşlar, hafta içi hafta sonu demeden genelde bu saatte terkediyorlar burayı. ve burayı kullanırken de pek yanıbaşımızda insan uyuyor diye bi düşünceleri de olmuyor, kahkahalar, çocuk bağrışmaları vs. hemen bu bahsettiğim kısmın yanında da bir sosyal tesis var. biz de yeni taşındık buraya. bize verilen broşürde sosyal tesisin h.içi 23, h.sonu da 24.00'a kadar açık olduğu belirtilyor. Bahsettiğim, yatak odamızın altında dediğim kısım ise, sosyal tesisle bizim binamızın hemen arasında. kimseyle yüz göz olmadım şimdilik, önce site yönetimi, sonra yasal haklarımın kullanımı en sonda da, bana saygı göstermeyene ben de saygı göstermiyorum mantığıyla hareket edeceğim. siz sorununuzda bir aşama kaydettiniz mi? Ben ilk aşamada yönetime bildireceğim, ama tahminim o ki çoğunluk bunu istiyor, yapabileceğimiz bir şey yok gibi bi cevap alacağım. Çünkü bizden önceki kiracının da benzer sorunlar yaşadığını, maalesef taşındıktan sonra duydum. site yönetimi çözüm bulmuş olsa önceki kiracı sorun yaşamazdı heralde. Sonrasında ne yapmalı acaba? site yönetimine yazılı olarak talepte bulunup sorunun giderilmesini isteyip, giderilmediği takdirde, direk site yönetimine dava açabilir miyim? böyle bir durumda polis vs, çağırmanın çözüme yönelik bir etkisi de olmaz sanırım?
ilk defa bir siteye taşındık, önceden bunu düşünmediniz mi derseniz, gerçekten hiç düşünmedim çünkü, ben birisinin yatak odasının tam altında olan bi yerde bu kadar sesli, geç saate kadar karşımdakini hiç düşünmeden, zorla oturtmaya çalışsanız yemin ediyorum kolay kolay yapamam bunu, ayıp saygısızlık olur diye.  her şeyden önce site bunu çok yanlış bir yere koymuş, sonrasında da kullananlar maalesef bu yanlışın üzerini koyu kalemle rötuşlamışlar.
bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa şimdiden çok teşekkür ederim.
bir de tersinden bir soru soracağım. çabalarım sonuçsuz kalırsa, bana saygı göstermeyen, beni rahatsız edenleri aynı konuma sokmak hiç istemesem de aklıma gelen son çözüm. hoparlörleri yatak odasının camına dayayıp mümkün olan en rahatsız edici şeyleri dinletmek, gece yanlarına inip aşağıda mangal yakmak vs. ilk aklıma gelenler. böyle bir durumda da bana müdahale edilir tabi ki, ama bu süreç ne şekilde ne kadar sürede işler acaba? onlar da beni mahkemeye verip tahliyemi istelerse bu süreç ne kadar süreblir, tahliye için gerekli ön şartlar nedir? sadece 1 kişinin başvurusu yeterli olur mu, yoksa mesela site sakinlerinin en az 4/5'i tahliye talebinde bulunmadlıdır gibi şartlar var mıdır?

teşekkürler.

tabi şunu da ekleyeyim. Her ne kadar bana göre hatalı planlanmış olsa da, orası da bir ortak alan ona da saygım var, h. içi 23, h. sonu 24:00 kullanım saatlerine mevcut durumda itirazım zaten yok. bundan da rahatsızım tabi ki ama, ortak alandır, insanların da kullanmaya hakkı vardır diyorum en nihayetinde, benim sorunum ilgili saatlerin dışına çıkılıyor olması.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler