Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Tapuda dükkan olarak gözüken yerin belediyede mesken çıkması

Başlatan torun, Temmuz 30, 2016, 12:23:47 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba değerli arkadaşlar,

Tapuda dükkan olarak gözüken bir işyerini, bankadan işyeri kredisi de kullanarak, kendi şirketim adına satın aldım, banka da üzerine doğal olarak ipotek koydu. Ancak şimdi belediyeden işyeri ruhsatına başvurduğumda, belediye bana buranın projede mesken gözüktüğünü, bu nedenle sitedeki tüm kat maliklerinden tek tek izin aldığım takdirde ruhsat verebileceğini söylüyor. Ben ise elimdeki tapuya dayanarak böyle bir izne gerek olmaması gerektiğini düşünüyorum. Şimdi mesele şu ki, herhangi bir şikayet gelirse, belediye gelip ruhsatsız olduğu gerekçesiyle işyerimi mühürleyebilir.
Nasıl bir yol izlemeliyim? Mağdur olduğumu düşünüyorum ve elimdeki tapuya güveniyorum. Yardımlarınızı rica ederim.

Linkback: Tapuda dükkan olarak gözüken yerin belediyede mesken çıkması


  • Gösterim 10,421 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 5 Yanıtlar
Bina inşaatına başlamadan önce alınan resmi izinler düşünüldüğünde; belediye, tapu dairesinden önce geliyor. Yani binanın inşaat izni için belediyeye teslim edilen mimari projeyi incelemeniz gerekir. Tapu dairesi, inşaat bittikten sonra devreye giren bir kurumdur. Bu aşamada (nedenini bilmemekle beraber) tapuya yanlış kayıt söz konusu olabilir.

* Kalıcı sonuç  almak için, dava açmalısınız. Hukuki danışmanlık hizmeti almanız gerekiyor.

Cevabınız için çok teşekkürler. Olay şu şekilde olmuş. Bina ilk yapıldığında burası dükkanmış. Daha sonra tadilat yapılarak    meskene çevrilmiş, ancak tadilat projesi tapuya hiçbir zaman gitmemiş. Tapuda incelediğimizde burası hiçbir zaman mesken olmamış, kütükte hep dükkan gözüküyor. Bu durumda benim belediyeye mi, yoksa satıcıya mı dava açmam gerekir? Tadilat projesinin hükümsüz olması mümkün mü? Dediğiniz gibi bize mahkeme yolu gözüküyor.

Sayın <torun>

Somut olayda, son kayıt tapuda yer alması gerektiği için; tapuda tescil edilmeyen tüm değişiklikler usulsüzdür. Çünkü tapu, belediye gibi, alanlarında yetkili kurumlar, yapılan değişikliği her yönü ile kontrol ederek onaylar/tescil eder. Örneğin, tapuda mesken olan bağımsız bölümde "şirket"  faaliyeti gösteremezsiniz. Bununla ilgili genel yasalar vardır. Bu yasalara uygun hareket etseniz dahi özellikle mal/hizmet ve müşteri trafiği oluştuğu takdirde, kat maliklerinin 4/5'inden (karara bağlanmış) izin almadan ticari faaliyet gösteremezsiniz. Neden? Çünkü o bölgede, o binada yaşam alanları vardır. Ticari alanlar yoktur. Ama sanayi bölgesinde isterseniz kamyon damperi imal edin, kimse imalat sırasında çıkardığınız ses kadar dahi, sesini çıkaramaz.

Hal böyle iken, elbette imar, mimari proje, peysaj planı gibi ihtiyaca yönelik tescil edilen kurallar insanların yaşam alanlarında yaşamlarını sürdürmesi, ticari alanlarda ticari faaliyet gösterme dengesini sağlamak için uygulanmaktadır.

Belediye yapılan tadilatın, mimari, statik gibi alanlarda uygunluğunu denetler ve onaylar. Tapu ise bu durumu tescil eder. Yani belediyenin kayıtları hayatın gerçeği durumundadır. Tapudaki durum ise ihmal edilmiş bir tescil işlemidir. Ama hayatın gerçeği değildir/kayıt düzeltilebilir.

Yani tapuda "yanlışlıkla" mesken olan bölüm dükkan olarak tescil edilse bile bu alanın mesken olduğu gerçeğini değiştirmez. Gerekli itirazlar ile tapudaki tescil kaydı düzeltilir. Bu işlem mimari anlamda fiziksel bir gerçeklik değildir. Oysa belediyedeki tespit ve kayıtlar bu alanın mimari anlamda fiziksel durumunu ifade eder. Zaten öncelikli olarak önemli olan, bu alanın statüsünü belirleyen kayıtın belediyedeki mimari (fiziksel) kayıt olduğudur.  Tapu kaydı arabanızın ruhsatı gibidir. Ruhsattaki (örnek olarak "yanlış kayıtlarda" aracın LAMBORGHINI marka olduğunu yazsa bile) aracın markasının LANBUGAZLIGİNE markası olduğu gerçeğini değiştirmez. :)

Dava açısından, belediye kayıtları mimari (fiziksel) durumu ifade ettiğinden; satıcının (tapuda son değişikliğin tescili işlemimini) ihmali sonucunda (eksik bilgilendirme ile yaptığınız alım işleminden kaynaklanarak) kaybettiğiniz tüm zararların tazmini ve/veya kusurlu satış yaptığından maruz kaldığınız zararlar ile birlikte satışın iptali davası açabilirsiniz kanaatindeyim.

Mutlaka hukuki yardım almalısınız. Aksi takdirde ayrıntılarında gizli olan sorumluluk(lar)la muhatap kalabilirsiniz.

İyi günler.

Anlıyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Sıkıntılı bir süreç olacağa benziyor :)

satın almadan önce oturma raporunu belediyeden araştırmanız gerekirdi


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler