Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Sitelerde Evlerin Dış Cephelerinin Boyanması

Başlatan aybay, Ocak 23, 2011, 01:55:49 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Site Malikler Kurulu,  boyası yer yer dökülen ikiz evler için maliklere makul belli bir süre içinde dış cephe boyamayı zorunlu kılan bir karar çıkarmış. Verilen süre içinde boyanmazsa, masrafı malikten tahsil edilmek üzere Site Yönetimi tarafından boyatılacakmış. Böyle bir karar, zamanında itiraz edilmemiş olsa bile hukuken geçerli midir?
Linkback: Sitelerde Evlerin Dış Cephelerinin Boyanması Mesajı Paylaş


  • Gösterim 7,445 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt




Bilinmektedir ki Kat Mülkiyeti Kanunu, Anayrimenkulün bakımı, korunması ve zarardan sorumluluk başlıklı  19. maddesinde ; " Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. " demektedir.

Ben bu maddeye göre alınan karara uymak gerekliliğini bildirmekle beraber , site yönetiminin veya malikler kurulunun aldığı dış cephe kararına rağmen kat maliklerinden bazılarının ikiz evlerinin dış cephelerini karar alınan zamanda boyatmamaları halinde; masrafı malikten tahsil edilmek üzere Site Yönetimi tarafından boyatılmasına ilişkin bir yaptırımın doğru ve uygulanabilir olmadığı kanaatindeyim.

Ancak bazı yönetim planlarında böyle maddeler yazılı olabiliyor. O taktirde yapılacak işlemin yasal ve uygulanabilir olduğunu da düşünüyorum.

Bu karara eğer kat maliki itiraz süresi içinde itiraz etmese dahi kararın geçerli olduğunu düşünmüyorum.

Bunun dışında kat malikleri kurulu , karara göre hakimin müdahalesini isteyebilirler. Bu taktirde mahkeme ilgili boyanmayan ikiz evlerin de boyanmasına karar verecektir. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.