Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

sitede oturmayan maliklerin sosyal tesis kullanım hakları

Başlatan miammar, Şubat 21, 2016, 12:53:04 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

47 villalık sitemizin sosyal tesisinin bir doğum günü partisi için kullanılması talep edildi. Yönetici olarak diğer site sakinlerinin rahatsız olmayacağı saatlerde parti verilmesinin uygun olacağını iletmeme rağmen ısrarla cumartesi 14-18:00 arasında doğum günü partisi yapmayı talep etmektedirler. Sosyal tesis salonu ve terası diğer site oturanları(malik ya da kiracı) tarafından bu saatler arasında sohbet, dinlenme amaçları için kullanılmaktadır.

Üstüne üstlük bu talebi yapan sitede ikamet etmeyen bir maliktir.

Sorum sitede ikamet etmeyen bir malik site sosyal tesisinde parti vermesini belirleyen bir yöetmelik varmıdır, ayrıca site de ikamet etmeyen maliklerinin site sosyal tesisinde misafir ağırlamalarının belirlendiği bir yönetmelik varmıdır.

Site yönetim planında bu konuda herhangi bir açıklama ve detaya rastlamadığımdan konunun kat mülkiyeti kanunu, medeni kanun vb diğer yönetmeliklerde yeri varsa bilgi alabilirsem sevinirim.

yorum ve destekler için şimdiden teşekkürler...

Linkback: sitede oturmayan maliklerin sosyal tesis kullanım hakları


  • Gösterim 4,115 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Yönetim planınızda sözkonusu konu hakkında bir açıklama olmadığını belirtmişsiniz.
Sorunuza yanıt Kat Mülkiyeti Mevzuatında ancak şu biçimde açıklanabilir.
Aradığınız yönetmelikler yönetim planınızda bulunmuyorsa kat malikleri kurulunuz tarafından veya yönetim planınız bu tür yönetmelikleri hazırlama yetkisini yönetim kurulunuza veya site yöneticisine veriyorsa o halde bunlar tarafından hazırlanabilir.
Her halükarda yönetim planında bir açıklama veya yöneticiye verilen bir yetki yok ise kararı siz vermeli ve verdiğiniz karar adaletli olmalıdır . Örneğin daha önce sözkonusu yerde , aynı gün ve saatte doğum günü yapıldı ise (sizin yönetim dönemimizden önce olabilir) o halde talep eden malike de izin vermelisiniz . Ya da gelecek yıllarda aynı talep geldiğinde site yönetimi yine sizin kararınızı uygulayacak mıdır?
Kat malikinin bağımsız bölümünü kiraya vermesi esasen ortak yerlerde faydalanma hakkını da kiracısına kira dönemi boyunca devir etmesi anlamını taşır . Esasen ortak yerler ve eklentiler bağımsız bölümün kiralanması ile beraber kullanım haklarının da kiralanması anlamını taşır .
O halde eğer yönetim planında  , genel kurul kararlarında veya yönetim kurulu ile yöneticinin yayınladıkları yönetmeliklerde izin verilmemişse bağımsız bölümünü kiralayan maliklerinin ortak yerlerden ve eklentilerden bağımsız bölümlerini kiraladıkları taktirde faydalanmaya çalışması uygun değildir.

Ancak bağımsız bölümünü kiralamamış ve boş tutan bir malikin genel ortak giderlere dahil edilmiş olan sosyal tesis vs gibi giderleri ödediği gözönüne alındığında ortak yerlerden faydalanmasının engellenmesi ise mümkün olmayacaktır. Bu malik bağımsız bölümünde ikamet etmese de diğer malikler veya kiracılar kadar ortak yerlerden faydalanma hakkına sahiptir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler