Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site kapalı otopark kullanımı hk.

Başlatan sdtkrks, Eylül 05, 2017, 11:01:10 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba, Sitemiz 4 bağımsız bloktan oluşmakta ve toplam 24 dairedir iki bloğun altında 5 er adet diğer iki bloğun altlarında ise 2 şer adet kapalı garaj bulunmakta. Benim ögrenmek istediğim bu garajların kullanım hakkı garajın bulunduğu blokta oturan kat maliklerine mi aittir yoksa sitedeki tüm kat malikleri istediği yeri kullanabilir mi?
Linkback: Site kapalı otopark kullanımı hk.


  • Gösterim 4,001 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıtlar
Sayın sdtkrks;

Onaylı mimari projede açık ve/veya kapalı otopark olarak yapılan ve kullanılan alanlar 634 s Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir.

Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Dolayısıyla otopark kullanımı bağımsız bölümlerin arsa payı ile ilintili olup başka amaç için de kullanılamaz.

Yönetim planında başka türlü bir istisnai madde yok ise, kapalı otoparklardan tüm kat maliklerinin adaletli ve eşit şekilde yararlanması gerekir. Bu anlamda yönetim planının otopark ve otopark kullanımı ile ilgili maddelerinin detaylı incelenmesi gerekir.

Her blok yapının altında farklı amaçlar için yapılmış ve tüm bağımsız bölüm maliklerinin kullanımına açık olan ortak alanları o blok maliklerinin sahip çıkmaları gibi bir durum söz konusu olamaz.

Diyelim ki;

A-Blok altında otopark, B-Blok altında merkezi ısınma sistemi, C-Blok altında jeneratör ve depolar, D-Blok altında da tüm blokların gündelik su ihtiyacını karşılayan artezyenin olduğunu varsayalım. Blok sakinleri, blok altında bulunan hizmetlerden sadece o blok sakinleri faydalanır, diğer blok sakinleri faydalanamaz diyebilir mi.? Tabi ki diyemezler.

Bu durumda;

Yeterli otopark alanı yok ise, kat malikleri kurulu kararlar ile tüm bağımsız bölüm sakinlerini rahatsız etmeyecek ve de uygulanabilir bir sistemin getirilmesi en mantıklı uygulama olur, düşüncesindeyim.

Saygılar.
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bilgilendirmeniz için tesekkür ederim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler