Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Site kapalı otopark kullanımı hk.

Başlatan sdtkrks, Eylül 05, 2017, 02:16:10 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba, Sitemiz 4 bağımsız bloktan oluşmakta ve toplam 24 dairedir iki bloğun altında 5 er adet diğer iki bloğun altlarında ise 2 şer adet kapalı garaj bulunmakta. Benim ögrenmek istediğim bu garajların kullanım hakkı garajın bulunduğu blokta oturan kat maliklerine mi aittir yoksa sitedeki tüm kat malikleri istediği yeri kullanabilir mi?
Linkback: Site kapalı otopark kullanımı hk. Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,584 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıt
Sayın sdtkrks;

Onaylı mimari projede açık ve/veya kapalı otopark olarak yapılan ve kullanılan alanlar 634 s Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir.

Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Dolayısıyla otopark kullanımı bağımsız bölümlerin arsa payı ile ilintili olup başka amaç için de kullanılamaz.

Yönetim planında başka türlü bir istisnai madde yok ise, kapalı otoparklardan tüm kat maliklerinin adaletli ve eşit şekilde yararlanması gerekir. Bu anlamda yönetim planının otopark ve otopark kullanımı ile ilgili maddelerinin detaylı incelenmesi gerekir.

Her blok yapının altında farklı amaçlar için yapılmış ve tüm bağımsız bölüm maliklerinin kullanımına açık olan ortak alanları o blok maliklerinin sahip çıkmaları gibi bir durum söz konusu olamaz.

Diyelim ki;

A-Blok altında otopark, B-Blok altında merkezi ısınma sistemi, C-Blok altında jeneratör ve depolar, D-Blok altında da tüm blokların gündelik su ihtiyacını karşılayan artezyenin olduğunu varsayalım. Blok sakinleri, blok altında bulunan hizmetlerden sadece o blok sakinleri faydalanır, diğer blok sakinleri faydalanamaz diyebilir mi.? Tabi ki diyemezler.

Bu durumda;

Yeterli otopark alanı yok ise, kat malikleri kurulu kararlar ile tüm bağımsız bölüm sakinlerini rahatsız etmeyecek ve de uygulanabilir bir sistemin getirilmesi en mantıklı uygulama olur, düşüncesindeyim.

Saygılar. Mesajı Paylaş
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp