Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Projede sığınak olarak göülen yerin görevliye konut tahsis edilmesi

Başlatan Zehra gürdoðan, Ağustos 10, 2018, 04:13:04 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayın İlgili'

Milasta bir sitede mal sahibi olduğum bir evin alt katının bana satılırken sığınak veya depo olarak yapıldığı söylnmişti. İçeride hali hazırda oturan site bahçivanının da geçici oturduğu ve iskan alımından sonra çıkacağı belirtilmişti. Ben de sorun etmedim. Daha sonra genel kurulda bu sığınağın boşaltılması talebinde bulundum ancak ciddiye alınmadım.

Henüz iskanımız alınmadı , ilave yapılacak yapılar bittikten sonra toplu olarak yapılacağı kararı alındı.

Bilmek istediğim şudur ki; bu sığınak olarak görülen bölümü ben nasıl bir yol takip ederek boşaltabilirim ya da boşaltmayı talep hakkım varmıdır? Ya da yönetimle ters düşecek olursam burasının konut olarak kayıtlarda tanımlanması mümkündür ?
Vereceğiniz yanıt için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar


Linkback: Projede sığınak olarak göülen yerin görevliye konut tahsis edilmesi


  • Gösterim 3,010 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Söz konusu yerin niteliği belediyede bulunan ruhsat projesinde mevcuttur. Sözü edilen sığınak veya depo ifadelerinin doğru olup olmadığını belediyeye giderek projeden kontrol edebilirsiniz.
Sığınak ise başka amaçla kullanılamaz . İskan edilemez. Dolayısı ile tek başına açacağınız dava ile amacına uygun kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu aralar çokça soru geliyor. İmar Barışına ilişkin düzenleme ile iskan almış veya almamış durumda olan yapılar için ortak alanlarda projeye aykırı olan yerler için başvuru kat maliklerinden biri tarafından yapılabilir, ancak bu durumda yapı kayıt belgesi için ödenecek bedellerin de başvuruyu yapan kat maliki tarafından ödenmesi ve diğerlerinden borçlar hukukuna göre talep edilmesi gerekir. ancak bilindiği üzere yapı kayıt belgesi sadece yapının yasallaşması için esasen süresi binanın kentsel dönüşümüne veya ortadan kaldırılmasına kadar uzayan bir yapı ruhsatı anlamını taşır. Buraya kadar yazdıklarım ile orada ( sözkonusu ortak alanda )  iskanı sağlayamazsınız.

Ancak  tüm bağımsız bölümlerin muvafakati ile ( tamamının) ilgili belediyeye revize edilmiş yeni bir proje sunarsanız ve yapı kayıt belgesi için ödediğiniz meblağ kadar ödeme yapılırsa belediye iskan izni ( tüm bağımsız bölümlere ve dolayısı ile projeye aykırı olan sözkonusu ortak alana ) iskan izni verebilir. Burasının bağımsız bölüm olarak kayıtlanması ise ancak tüm bağımsız bölümlerin arsa paylarının değişmesi ve ilgili yeni projede bağımsız bölümlerin yeniden numaralanması ile mümkündür.


Bu yazdıklarım için eğer ilgili alan sığınak veya kapalı garaj olarak görünüyorsa başka amaçla kullanımı mümkün olmadığından yapı kayıt belgesi alınması mümkün olabilir ancak iskan müsaadesi veya bağımsız bölüm olarak kayıtlanması mümkün olamaz.


Eksik bilgi ile daha fazla yorum hatalı ifadelere sebep olacağından bu bilgiler ışığında önce belediyenize giderek ruhsat projenize ( mimari proje) , daha sonra tapu müdürlüğünüze ( tapu fotokopiniz elinizde bulunursa daha kolay olur) giderek yönetim planına ve irtifak listesine ulaşmanız daha doğru olacaktır. Neticede imar barışından faydalanma imkanı olup olmadığını da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap  sorgulayabilirsiniz. Yine imar barışı ile ilgili bilgilere Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap web sitesinden ulaşabilirsiniz.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler