Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Otopark kullanımı - yönetimin yetkileri ve yaptırım gücü

Başlatan eren86, Haziran 02, 2010, 03:15:35 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

Sorumun konusu iş merkezleri. İş merkezleri de bilindiği gibi Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabi.

işmerkezlerindeki otopark kullanımı ile ilgili yönetimin yetkileri nelerdir. Giriş yapan araçların güvenlik amaçlı kontrolü hangi usullere tabidir(LPG kontrolü gibi)? Malikler arasında belirlenmiş olmasına rağmen otoparkta park kurallarına uymayıp başka maliklerin yerlerine park eden kişilere karşı bir yaptırım uygulanabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.
Linkback: Otopark kullanımı - yönetimin yetkileri ve yaptırım gücü Mesajı Paylaş


  • Gösterim 13,360 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıt
Temmuz 09, 2010, 11:03:14 ös #1 Son düzenlenme: Kasım 02, 2020, 12:22:37 ös Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
işmerkezlerindeki otopark kullanımı ile ilgili yönetim Otopark Yönetmeliği dahil varsa Yönetim Planındaki esasların uygulanmasına yetkilidir.


Güvenlik amaçlı kontrolü 5188 sayılı özel güvenlik yasasında belirtilen hususlar dahilinde yapılabilir.
Ancak LPG kontrolü ve LPG li araçların giriş izni biraz da kapalı otoparkın fiziki ve cebri havalandırma sistemi ile ilgili olduğundan ve genellikle kapalı otoparklarda LPG li araç parkı engellendiğinden bu araçların girişine müsaaade edilmeyebilir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
sorusunun güncel yanıtı Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap linkindedir
.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapMalikler arasında belirlenmiş olmasına rağmen otoparkta park kurallarına uymayıp başka maliklerin yerlerine park eden kişilere karşı bir yaptırım uygulanabilir mi?


Tabiki uygulanabilir. Yaptırımlar arasında emniyetli şekilde araç kitlenmesi gibi unsurlar uygulabilir. Veya Sulh mahkemesinde ilgili alanlara müdahalenin önlenmesi hakkında dava açılabilir. Müdahalenin menni istenir .  Hakim, ilgilileri dinledikten sonra, bu kanuna ve yönetim planına ve bunlarda bir hüküm yoksa, genel hükümlere ve hakkaniyet kaidelerine göre derhal kararını verir ve bunun, tesbit edeceği kısa bir süre içinde yerine getirilmesi lüzumunu ilgiliye tefhim veya tebliğ eder. Devamında anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh hakimi tarafından 33 üncü madde gereğince verilen emre rağmen, bu kanunda yazılı borç ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle öteki kat maliklerinin haklarını ihlal etmekte devamlı olarak bir yıl ısrar edilmesi sonucu ;  Kat maliklerinden biri bu kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hakimden istiyebilirler.

Ne kadar uzun  iş değil mi?

O halde ya ilgili alanlara fiziki küçük bariyerler konacak. Veya başkalarının yerine park eden şahısların arabası onların da şikayet etme ihtimali gözönüne alınarak lastikten kilitlenececek.

Tabi bunlar için önce Yönetim Kurulu kararları alınacak.

Çünkü otopark ortak alandır. Ve ortak alanların işletilmesi için alalade yönetmelik ve geçer kuralları yönetici veya yönetim koyabilir. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

selamlar iyi çalışmalar     yönetim olarak bizim sorunumuz apartmanın otopark  bölgesi içinde işyerinin yemek masaları koyarak lokantacılık yaparak mevcuk otopark alanlarını işgal etmesi jenaratör koyması  bu konularla ilgili yönetim olarak neler yapabiliriz . teşekkürler iyi  çalışmalar                                                                                                                                                                                      Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.