Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak kullanım alanlarında yapılan değişiklikleri iptal edilmesi ya da hak talep

Başlatan dejavu, Şubat 21, 2018, 11:11:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,
2017 bahar aylarında yeni ev sahibi oldum. Evi aldığım sıralarda ruhsatın belediyede onay aşamasındaydı.
Ev alındıktan birkaç ay sonra müteahhit bina giriş katının bir bölümünü genişleterek dükkan alanını arttırdığını öğrendim.
Belediyeye gittiğimde ilk ruhsatında binaya ait bir kapalı otopark olduğu (zemin kat) üst tarafının da depo ve otopark olarak onaylandığını fark ettim.
Buradaki sorunumuz şu,
Müteahhit arsa sahibinden aldığı vekalet ile karar defterinde oluşturduğu yönetim ile (Kendisi babası ve akrabaları) aldığı kararlar ile ortak kullanım alanlarını depo ve dükkan olarak değiştirmiştir. Bu kararlarda arsa sahibinin adı yazılmış olup boş bırakılmış imza atılmamıştır.  Daha sonraki aylarda ilk ruhsatta kapalı otopark olarak belirtilen bölüm ruhsat değişikliği ile oto yıkamaya, üst katını da markete kiraya vermiştir.
Yasal prosedürleri bilmediğimiz için müteahhit yakın zamanda yöneticinden karar defterini almış olup belediyeye bu karar defteri ile dükkanların kullanımını açtırdığı haberini aldık.
Arsa sahibi ile yapılan görüşmelerde kendisinin bu şekilde değişiklik yapmak için bir vekalet vermediğini, karar defterine de kendisi adına müteahhit tarafından atılan imzaları kabul etmediğini beyan etmiştir.
Bina yönetimi olarak yapabileceklerimiz nedir. (Oto yıkamanın iptali ve kapalı otoparkın açılması, marketin olduğu alanın durumu)
Linkback: Ortak kullanım alanlarında yapılan değişiklikleri iptal edilmesi ya da hak talep


  • Gösterim 3,610 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 4 Yanıtlar
Bu konu ile ilgili el atma davası açılması durumunda sonuçları ne olur.

Sayın <dejavu>

(1) Kat Mülkiyeti Kanunu Madde - 19 : Her hangi bir kat maliki Kat Malikleri Kurulunun en az 4/5'inin rızası olmadan Ortak Alanlarda tesis ve tadilat yapamaz. Kat Malikleri Kurulu da salt çoğunluk ile alınmış bir karar olmadan Ortak Alanlarda tesis ve tadilat yapamaz.

(2) Bu durumun düzeltilmesi için, karara veya usulsüz müdahaleye itiraz eden kat maliki HAKİM MÜDAHALESİ talep ederek, El Koymanın Engellenmesi ve Eski Haline Getirme isimli dava açabilir.

Bir soru da ben ekleyebilir miyim? 8 apartmanlı bir sitede ouruyorum. apartmanda 16 daire var.apartmanın altında resmiyette sığınak olarak görünen bölüm otopark olarak kullanılıyor. fakat sadece 8 araçlık yer var.otopark olması için girişe kumandalı bariyer konulmak isteniyor. herkese eşit kullanma hakkı sağlanamayacağı için doğru olmadığını söyledim.ayrıca lüks harcamaya giriyor bence. böyle bir durumda ne yapılmalıdır?

Ortak alanlar amacı dışında kullanılamaz.

Mimari projede daha önceden otopark / çocuk bahçesi gibi tahsis edilmemiş bir alana Kat Malikleri Kurulunun (usule uygun olmak şartıyla) SALT ÇOĞUNLUĞU ile Faydalı Yenilik ve İlave Kararları alınabilir. Tersi durumda bu kararın alınması için Kat Malikleri Kurulunun 4/5'inin EVET OYU gerekir.

İş Sağlığı ve Güvenliği ile yasal kurallar ile amir hükmündeki Kat Mülkiyeti Kanunu maddeleri gereğince; SIĞINAK gibi alanlar Kat Malikleri Kurulunun OY BİRLİĞİ ile dahi alınan kararla otoparka dönüştürülemez. Burada olası ölümle ve/veya yaralanma ile sonuçlanan kazalarda Yönetici asli sorumludur. Kat Malikleri Kurulu  da maddi zarardan tüm fer-i leri sorumludur. Çok büyük hata yapıyorsunuz.

Allah sizi korusun, kat maliklerini de bu (usulsüz) kararları alanlardan korusun.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler