Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

ortak alanın kullanılması

Başlatan brcayg11, Nisan 18, 2019, 12:10:12 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

8 apartmanlı bir sitede oturuyoruz. Apartmanımızın bodrum katı resmiyete sığınak olarak görünüyor. Ama otopark olarak kulaılıyor.Dİğer aparmalarda oturan malikler kndi binalarının altında yer olmadığı için bizim apartmanımızın bodrum katına araçlarını koyabiliyorlar. kat mülkiyeti kanununa göre buna hakları var diye biliyorum. Bizim apartman sakinleri bu duruma engel olmak için bodrum kat girşine kumandalı otopark bariyeri yaptırmak isyiyor.Yapıldığı taktirde şikayet olursa ne olur? Dava örnekleri var mıdır?
Linkback: ortak alanın kullanılması Mesajı Paylaş


  • Gösterim 827 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap8 apartmanlı bir sitede oturuyoruz. Apartmanımızın bodrum katı resmiyete sığınak olarak görünüyor. Ama otopark olarak kulaılıyor.Dİğer aparmalarda oturan malikler kndi binalarının altında yer olmadığı için bizim apartmanımızın bodrum katına araçlarını koyabiliyorlar. kat mülkiyeti kanununa göre buna hakları var diye biliyorum. Bizim apartman sakinleri bu duruma engel olmak için bodrum kat girşine kumandalı otopark bariyeri yaptırmak isyiyor.Yapıldığı taktirde şikayet olursa ne olur? Dava örnekleri var mıdır?

Öncelikle bu hususun tek açıklaması tapu sicilinde kayıtlı yönetim planınızda olabilir. Orada açıklama yoksa her blok kendi ortak alanlarını kendi kararları ile yönetir. Diğer blokların sizin bloğunuzun sığınak alanını kullanabilmesi ancak yönetim planında yazılı olabilir. Dikkat edin "otopark alanı demiyorum". "Çünkü sığınaklar başka amaçla kullanılamazlar".

Dolayısı ile yönetim planı bu hususta bir düzenleme getirmemiş ise diğer bloklar Kat mülkiyeti Kanunu'na göre sizin bloğunuzun ortak alanlarını kullanamazlar. Yönetim planı diğer bloklar şu bloğun ortak alanlarını kullanabilirler demiş ise kullanabilirler.  Bu bir!

Diğer taraftan tapu sicilinde kayıtlı olan yönetim planı 8 blok için tek bir yönetim planı olarak düzenlenmişse ( yani 8 blok planda sayılmış ve irtifak listesi olarak bağımsız bölüm sayısı 8 bloktaki tüm bağımsız bölümlerin toplamı ise)  veya bu yönetim planının ismi "Toplu Yapı Yönetim Planı" ise bu taktirde siz kullanımı engellediğinizde dava açma hakları vardır. Ancak dava genel hükümlere göre sonuçlanacağından yine de sizin ortak alanları kullanamayacaklardır. Yine de sığınak alanının kapalı otopark alanı olarak kullanılmasını engelleyebilirler. Bu iki!

Bununla beraber tapu sicilinde kayıtlı olan yönetim planları 8 blok için ayrı ayrı tapu siciline kayıt edilmiş iseler ( yani yönetim planlarında 1 blok planda sayılmış ve irtifak listesi olarak bağımsız bölüm sayısı tek bir bloktaki bağımsız bölümlerin toplamı ise) ( özetle 8 farklı yönetim planı var ise)   bu taktirde siz kullanımı engellediğinizde dava açma hakları yoktur. Çünkü Kat mülkiyeti ilişkisine tabi olmayacaklardır. Doğal olarak sizin ortak alanları kullanamayacaklardır. Ve  sığınak alanının kapalı otopark alanı olarak kullanılmasını engelleme durumları da olmayacaktır. Bu da  üç! .

Anlatılanlara göre sizin durumunuz bilinmediğinden örnek yargı kararı konusunda yardım yapamayacağız. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.