Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Ortak alan tanımı

Başlatan Aykut Karpat, Şubat 14, 2018, 04:06:17 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arkadaşlar bu saatte yazdığım için özür dilerim.Benim sorum bir kaç tane olucak,
1-Türkiye'de ev satın almış yabancılar site yönetiminde yönetici görevini üstlenebilir mi seçilir mi ?
2-Bitişik nizam dublex binalarla oluşan 32 daireden oluşan bir sitede sadece bir duvarı ortak olan binanın diğer duvarlarının dış cephesi ortak alan olarak kabul edilirmi . .?
Linkback: Ortak alan tanımı Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,371 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
(1) Kendisine kat maliki olma hakkı tanındığına göre Yönetici olması da mümkündür. Nasıl Türkiye'de suç işleyen bir yabancı uyruklu kişi T.C. Devleti yasalarına göre yargılanıyorsa, kat maliki olan yabancı uyruklu kişi de T.C. Devleti yasalarına göre yöneticilik yapabilir. Hatta bu görevi vekaleten bir kuruluşa da yaptırabilir.
(2) Yönetim Planında tanımı yapılan her alan Ortak Alandır. Örneğin, bitişik nizamlı iki dubleks binadan oluşan toplu yapıda arsa payı diğerine göre daha az olan kat malikinin bulunduğu alanda bulunan Güvenlik Kulubesi Yönetim Planında tanımlı ise ortak alandır. Duvarının kime değdiği önemli değildir. Hatta ortak alan olmasa bile; toplu yapı içinde yer alan kamusal alanlarda dikili Yönlendirme Levhaları da ortak alan giderlerinden sayılır. Özet : Ortak Alanlar Yönetim Planında tanımlanır. Yönetim Planı yoksa, Belediye Yerleşim Planında bu alanlar tanımlıdır. Aynı projede yer alsa da ortak alan gibi görünen bazı parsel(ler) başka bir kişi ya da kuruluşa devredilmiş olabilir. O yüzden mutlaka bağımsız bölümünüzün de tanımının yapıldığı Yönetim Planını elde etmelisiniz. Yönetim planı dışında yapılan yorumlar; adı üstünde yorumdan daha fazlası değildir.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp