Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak alan olan kapıcı dairesinin işgali

Başlatan sarkat, Mart 19, 2010, 01:11:47 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Öncelikle merhabalar

Bina ile ilgili planı ekliyorum ki daha kolay anlaşılsın

traffic.gif

Arkadaşlar oturduğumuz bina 10 daireli bitişik nizam, tüm malikler 18 aydır ikamet ediyor. bina altında görüldüğü gibi bir kısım alan otopark bir kısım alan resmi planlarda kapıcı dairesi olarak görünüyor.

Ancak evi yapan inşaat mühendisi ki oda bu binada tek dairesi var ve ikamet ediyor, kapıcı dairesini 3 bölüme ayırmış. Biz tüm daireler taşındığımızda bu durum böyleydi. 1 bölümde firmasına ait inşaat malzemelerini. 2. bölümde ( bu bölüm çelik kapılı ve kilitli tutuluyor) şahi eşyalarını. 3. bölümü ise firmasının iletişim bürosu olarak kullanıyor. Bunu için kimsenin onayı filan yok

Gelgelelim bu kişi evlerin tamamı satıldıktan sonrada mavi boyalı otopark alanını duvarları iç ve dış cephede (garaj kapısı dahil) yıkarak 3 numaralı alanla birlerştirdi. Dış cepheyede camekan bölüm yaptırdı. Oratağı ve kız kardeşi olan kişiye sigorta acentesi açtı. Tabi yine bize sormadan.

Bizim eksiğimiz haklarımızı geç öğrenmek oldu, çıkmasını istedik çıkmadı ve 4 ay önce bu kişiyi belediyey şikayet ( şikayetten sonra şikayaet edenlerle kavga oldu ve polis müdahalesi oldu) ederek 1 ay önce kişi bu bölümü tekrar düzellti. Ama eski haline getirmedi. Garaj kapısı koymadı ve tuğlalı sıvasız ve boyasız bir şekilde, molozları ile bıraktı. Ve bu şekilde bırakacağını beyan etti.  Hatta 3 numaralı alanıda boşaltırsa yer karolarını duvar kağıdını vs. kadırıp yıkacağını söylüyor.

Biz apartman olarak resmi yönetimi yeni oluşturduk. Bu konuda ne yapa biliriz hem yıkılan yerin eski haline gelmesi hem de bu işgal ettiği yerlerden çıkarmak için. Not: Bu bölümlerle ilgili kimsenin yazılı yada sözlü rızası yok.

Kat mülkiyeti kanununda bunların yapılamayacağı yazıyor ama nereye başvuracağımız , nasıl başvuracağımız konusunda bilgi almak istiyorum.

Bize bir yol, bir yöntem  söylerseniz sevinirim. Teşekkürler..
Linkback: Ortak alan olan kapıcı dairesinin işgali


  • Gösterim 19,220 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar

Soruyu farketmemiştim.

Öncelikle bu gibi ortak alanların onaylı projeye aykırı kullanımları ilgli belediyeye yazılı olarak şikayet etmek gerekir. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yazılı şikayetlere binayen ilgili alanların  eski hale getirilmesi için önce sözkonusu yer yerinde tetkik edilerek Yapı Tatil Tutanağı düzenler. Böylece yasal işlemler başlar. Yapı Tatil Tutanağında kat mülkiyetine geçmiş veya geçmemiş ancak kat malikleri kurulu yönetiminde bulunan ortak alanlarda (burada otopark alanı) muhtelif zamanlarda ticari amaçlı kullanıma uygun hale getirmek amaçlı tasdikli projeye aykırılık teşkil edecek şekilde tadilat görüldüğü hususları yazar ve ekinde de ayrıntılı bir Tespit Tutanağı yer alır. Yapı Tatil Tutanğında yazılan hususlar ilgi kanun gereğince mühürlenmek ve tatil etmek suretiyle yasal işleme devam edilir. İlgililere tebliğ ile mezkur inşaatı 15 gün içinde yıkmaları veya ruhsata bağlamaları ve mevzuata uygun hale getirmeleri istenir.Aksi halde ilgili kanunun maddesi gereğince Belediye Encümeninden yıkım kararı alınarak yıkılır ve ilgili masaraflar ilgililerinden tahsil edilir. Yapı Tatil Tutanağı bir nüshası yerine asılmak ve bir nüshası mahalle muhtarına verilmek sureti ile tebliğ edilmiş olunur ve tebliğ edildiğine dair durdurma emri olan bu tutanak dört nüsha olarak Teknik Elemanlar, Zabıta Memuru ile   Mal- Yapı Sahibi tarafından tanzim edilerek ve okunarak imzalanır. Mal sahibinin bulunmaması halinde Mal Sahibi bölümüne diğer 3 memur imza atarak BULUNAMADI ibaresini yazarlar. Mal Sahibi tapudaki kat malikidir.

Bu idari bir işlemdir. Dilekçenin verilmesi neticeye ulaşıncaya kadar işlemlerin devam etmesine yeterlidir.

Bu işlemi ayrıca kapıcı dairesinin projeye aykırı olarak kullanımı ve bölümlendirilmesinin de eski haline dönüştürülmesi için yine belediyeye şikayet ederek sağlayabilirsiniz.

Diğer taraftan yıkım ve eski hale getirmeler sonrası belediyenin işi tamamlanmış olur. Eğer ilgili kat maliki bu alanları boşaltmaz ve işgale devam ederse , diğer kat maliklerinden biri, birkaçı  veya tamamı "Bütün kat mâliklerinin rızâsı olmadan mutlak ortak yer ve tesisata el atılarak mesken- veya işyeri-  haline getirilen sığınakın - kapıcı dairesinin - otoparkın -  eski hale dönüştürülmesi ve  mesken veya işyeri sıfatına haiz olmadığı halde işgal edilerek tarafınızca kiralanan - veya kullanılan - veya büro yapılan ortak alanlarımıza yapılan haksız müdahaleye derhal son verilmesinin;   varsa elektrik, su ve doğalgaz enerjisi faturalarından ve kira gelirlerinden  doğan yönetim zararlarının karşılanmasının ; aksi takdirde açılacak müdahalenin meni ve tazminat davalarına ilişkin yargılama giderleri ve avukatlık ücretinin ilgli kat malikinin tarfına ait olacağının ihtarını noterden çeker / ler. Eğer boşaltılmaz ise sulh hukuk mahkemesine dava açılır.

Dava sonucu kesinlikle açanların lehine sonuçlanır. Dava açan/ların kat maliki olması gerekir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Baya bir geç cevaplandığı için şimdiki durumu anlatayım. Biz belediyeye şikayet ettik.  İşgalci çıktı, fakat eski haline getirme olayı resmen maskara oldu. İçve dış duvarları tuğla ile ördü ve sıva boya olmadan öyle bıraktı gitti. Belediyecilerde adam eski haline getirmiş bizi ilgilendirmez diyerek salladı.

Mahkeme safhası baya uzun iş belediye den işler daha kısa sürdü ancak yarım yamalak oldu biraz.

Cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler