Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Mahkeme yoluyla cati yaptirabilirmiyim?

Başlatan Umit tas, Ocak 13, 2017, 12:31:10 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba arkadaslar,
4 katli cift olmakla beraber toplamda 8 daireli bir binanin en ust katinda oturan magdur biriyim.catimiz ortak merdivenden cikan acik teras katidir.binadakiler kotu niyetli olduklari ve karismadigi icin karsi komsula beraber cati membran yalitimini kendi imkanlarimizla yaptirdik.fakat cozum soz konusu olmadi surekli tadilat ve su akintisi bizi yildirdi.bu arada apatmanimizda yoneticide yok.belediyeye basvuru yaptigimda projemi cikarttirdimda teras cati olarak gozuktugunu tum maliklerin imza sarti ile bir mimar ile anlasildiginda cati yapabilirsiniz izni soylediler bana.fakat ayni sekilde binadakiler biz cati yaptirmayiz mebrana devam diye tutturdular.simdi ben bir avukata catini ustunu kapatmak basvuru yapsam surec nasil isler bu konuda hakli cikma olasilim nedir bana yardimci olabilirseniz sevinirim.hayirlir gunler .
Linkback: Mahkeme yoluyla cati yaptirabilirmiyim?


  • Gösterim 4,001 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 19 da belirtildiği gibi "Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

Yine aynı maddenin ikinci fıkrasında "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler yaptıramaz" denilmektedir.

Üçüncü fıkrada "Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere karar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya ana yapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz" diyerek tespit davasının yolunu açıyor.

Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur. Bu bağlamda eğer çatıdan herhangi bir su sızıntısı var ve bu sızıntı giderilmezse ana yapıya zarar vermektedir diyorsanız, diğer kat maliklerinin beşte dördünün onayını alamadıysanız en yakın Sulh hukuk Mahkemesinde tespit davası açabilirsiniz. Diğer kat malikleri buna uymak zorundadır ve kendi paylarına düşen borcu ödemek zorundadır.

Eğer izolasyon yaptırmak yerine çatı yaptırmak derseniz, kat malikleri yüksek tutar nedeniyle doğal olarak karşı çıkacaktır. Beşte dördünü sağlamak zordur. Ancak çatıdaki haklarından vazgeçtiğini belirten yazılı feragat name alarak, ana yapının projesini bir mimara çizdirerek belediyeye başvurmanız ve imar izni alınmasıyla birlikte, yeni arsa payı oranlarını (Çatıdan Feragatten düşen payları) tapu kütüğüne işlenmesi ve inşaatın yapılması.

Görüldüğü gibi çatı yapımı zor bir durum.
Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler