Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Koşu Bandı Aldım. Komşum Gürültüden Şikayetçi .Tahammül ve hoşgörü sınırı nedir

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Şubat 29, 2008, 08:46:21 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alıntı YapSaygılar
Ben Ankara Batıkentten Hamdi.
Benim bir sorunum var,
Öncelikli sorunum; Kilolarım.
Doktorum en az 30 kilo zayıflamamı söyledi.
Bende evlerde kullanılan yürüyüş bandı aldım.
Sanırım bir akşam 5-6 km hızla kullanmıştım, gürültü olmuş.
Derhal makinanın altına gürültü emeici takviye malzemeler koydum ve bandın saatteki huızını 3-4 km. ye
düşürdüm.
BEN GEREKLİ ÖNLEMLERİMİ ALDIM.
ALT KOMŞUMU RAHATSIZ ETMEMELİYİM.
AMA BENDE BU MAKİNAYI KULLANMALIYIM.
BUNUN ARASI VARMI? GÜRÜLTÜ ZAMANI VE SEVİYESİ GİBİ.
KOMŞUMUN HOŞGÖRÜ SINIRI NE OLMALIDIR.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.SAYIN ÜYEMİZ LÜTFEN SORULARINIZI ÖZEL MESAJLA DEGİL FORUMUN İLGİLİ ALANLARINDA SORUNUZ!!!

Konununuz KMK Madde 18 ile ilgilidir. Hukuk genel kurulu kararları ve mahkeme kararları neticesinde bir yorum yapacağım.

Maddenin bir kısmı BİRBİRLERİNİ RAHATSIZ ETMEMEK üzerine kuruludur : Kat mâlik lerinin, apartmandaki diğer sakinlerin huzur ve rahatını bozacak şekilde gürültü yapmamaları; çevreyi rahatsız edecek şekilde bağırıp çağırmamaları, yüksek sesle şarkı söylememeleri, dans etmemeleri, her türlü çalgı âletini, radyo, televizyon, müzik seti gibi cihazları yüksek sesle çalmamaları; çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi ve benzerlerini gürültülü bir şekilde çalıştırmamaları; uygun olmayan saatlerde tamirat yapmamaları özellikle saat 22.00'den sonra sessizliği bozacak ve başkalarının uykusuna engel olacak şekilde harekette bulunmamaları gerekir.

RAHATSIZLIK NEDİR?Rahatsızlık, sübjektif bir kavram olduğu için kişiye, zamana ve yere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle rahatsızlık verdiği ileri sürülen davranışın, niteliğinin "Uzman Bilirkişi" tarafından belirlenmesi gerekir.

Bakın size gürültü ile ilgili net bir örnek veriyim.

Kat mâlikleri, "Gürültü oluyor!" diye çocukların bahçede oynamalarını yasaklayamazlar!!!—   Oynamak, çocukların hakkıdır ve bu haklarının
tamamen ellerinden alınması doğru değildir. Bundan dolayı, kat mâlikleri gürültü oluyor diyerek çocukların bahçeye çıkıp oynamasını günboyu önleyecek bir karar alamazlar ve bu konuda dâva açamazlar. Ancak, apartman sâkinlerinin öğle uykusu saatlerinde çocukların bahçede oynamaları yasaklanabilir.

Bu bir ölçüde sizin konunuzla da alakalı. Sizi de bir zorunluluğunuz var. Ve bu hakkınız elinizden alınamaz.

GÜRÜLTÜ SINIRI NEDİR? Gürültü Kontrol Yönetmeliğine göre gürültü sının, evler için otuma odalarında 60, mutfak ve banyoda 70 desibeldir.

Şimdi Net Reçeteniz...

Konuyu bir iddia haline dönüştürmeyin. Zaten elinizden geleni iyiniyetle yapmışsınız ve gürültünün aşağıya gitmesini bir ölçüde önlemişsiniz.Akşamları 22:00 ve Sabah 07:00 saatleri arasında bandınızı kullanmayınız. Bandınızı komşunuzun yatak odası üstünde bulundurmayınız, eğer imkanınız varsa ve oda sayısı fazla ise kendisi ile görüşerek onun fazla kullanmadığı bir odanın üstünde bulundurunuz.

Bütün bunları yaptıktan ve iyi niyetinizi gösterdikten sonra komşunuz hoşgörülü olacaktır. Olmayacaksa kendi sorunudur. Ortak yaşam anlayışı bir ölçüde katlanmayı gerektirir.

İyi günler dilerim.

Not: Koşu bantının yarattığı gürültü ve titreşim gürültü kontrol yönetmeliğindeki sınırları zaten aşmaz. Bilginize!!!
Linkback: Koşu Bandı Aldım. Komşum Gürültüden Şikayetçi .Tahammül ve hoşgörü sınırı nedir


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 19,554 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıtlar
Gürültü Yapan Komşular ile İlgili Yapılabilecekler

Aşağıdaki linkteki konuya bakabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Sayın Özen    ,
öncelikle tüm yardımlarınız ve bilgileriniz için teşekkürler,
Verdiğiniz tüm linkleri okudum. size bir kaç sorum olacak.
Öncelikle, cevap yazılarınızda gürültü için 22.00 saatini kriter olarak veriyorsunuz hep, acaba iyi niyet gereği verdiğiniz genel bir kriter midir, yoksa herhangi bir yasal dayanağı var mıdır? Bu vesileyle, ben de kendime ait bir sorunu burda sormak isterim.

nereydse yatak odamınızın altında çardak, masalar vs. var, ve bir çok site sakini (ki aslında genel olarak 7-8 aile) kendilerince gece 24.00'ü uygun bulmuşlar, hafta içi hafta sonu demeden en erken bu saatte terkediyorlar burayı. ve burayı kullanırken de pek yanıbaşımızda insan uyuyor diye bi düşünceleri de olmuyor, kahkahalar, çocuk bağrışmaları vs. hemen bu bahsettiğim kısmın yanında da bir sosyal tesis var. biz de yeni taşındık buraya. bize verilen broşürde sosyal tesisin h.içi 23, h.sonu da 24.00'a kadar açık olduğu belirtilyor. Bahsettiğim, yatak odamızın altında dediğim kısım ise, sosyal tesisle bizim binamızın hemen arasında. kimseyle yüz göz olmadım şimdilik, önce site yönetimi, sonra yasal haklarımın kullanımı en sonda da, bana saygı göstermeyene ben de saygı göstermiyorum mantığıyla hareket edeceğim.  Ben ilk aşamada yönetime bildireceğim, ama tahminim o ki çoğunluk bunu istiyor, yapabileceğimiz bir şey yok gibi bi cevap alacağım. Çünkü bizden önceki kiracının da benzer sorunlar yaşadığını, maalesef taşındıktan sonra duydum. site yönetimi çözüm bulmuş olsa önceki kiracı sorun yaşamazdı heralde. Sonrasında ne yapmalı acaba? site yönetimine yazılı olarak talepte bulunup sorunun giderilmesini isteyip, giderilmediği takdirde, direk site yönetimine dava açabilir miyim? böyle bir durumda polis vs, çağırmanın çözüme yönelik bir etkisi de olmaz sanırım?
ilk defa bir siteye taşındık, önceden bunu düşünmediniz mi derseniz, gerçekten hiç düşünmedim çünkü, ben birisinin yatak odasının tam altında olan bi yerde bu kadar sesli, geç saate kadar karşımdakini hiç düşünmeden, zorla oturtmaya çalışsanız yemin ediyorum kolay kolay yapamam bunu, ayıp saygısızlık olur diye.  her şeyden önce site bunu çok yanlış bir yere koymuş, sonrasında da kullananlar maalesef bu yanlışın üzerini koyu kalemle rötuşlamışlar.
bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa şimdiden çok teşekkür ederim.
bir de tersinden bir soru soracağım. çabalarım sonuçsuz kalırsa, bana saygı göstermeyen, beni rahatsız edenleri aynı konuma sokmak hiç istemesem de aklıma gelen son çözüm. hoparlörleri yatak odasının camına dayayıp mümkün olan en rahatsız edici şeyleri dinletmek, gece yanlarına inip aşağıda mangal yakmak vs. ilk aklıma gelenler. böyle bir durumda da bana müdahale edilir tabi ki, ama bu süreç ne şekilde ne kadar sürede işler acaba? onlar da beni mahkemeye verip tahliyemi istelerse bu süreç ne kadar süreblir, tahliye için gerekli ön şartlar nedir? sadece 1 kişinin başvurusu yeterli olur mu, yoksa mesela site sakinlerinin en az 4/5'i tahliye talebinde bulunmadlıdır gibi şartlar var mıdır?

tabi şunu da ekleyeyim. Her ne kadar bana göre hatalı planlanmış olsa da, orası da bir ortak alan ona da saygım var, h. içi 23, h. sonu 24:00 kullanım saatlerine mevcut durumda itirazım zaten yok. bundan da rahatsızım tabi ki ama, ortak alandır, insanların da kullanmaya hakkı vardır diyorum en nihayetinde, benim sorunum ilgili saatlerin dışına çıkılıyor olması.

teşekkürler.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler