Katmülkiyeti.Com

Kat Mülkiyeti Ne Zaman Uygulamaya Başlanır??? Oturulmaya Başlandığında Mı?

Başlatan arzuhal, Ocak 22, 2008, 04:06:06 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kanununun 17. maddesi 'Kat irtifakı kurulmuş gayrimenkullerde yapı fiilen tamamlanmış ve bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanmışsa, kat mülkiyetine geçilmemiş olsa dahi anagayrimenkulün yönetiminde kat mülkiyeti hükümleri uygulanır.' diyor.

Burada 'fiilen kullanılmaya başlanmışsa' ne demektir ? Sitedeki binanın veya dairenin, içinde oturmasa dahi, sahibi tarafından eşyalandırılması mı ? Yoksa, sahiplerin fiilen orada devamlı ikamet etmesi mi ?

Eğer devamlı ikamet demek isteniyorsa, senede belki de 9 ay boş duran, kat irtifaklı yazlıkçı sitelerindeki anagayrimenküle kat mülkiyet hakkı uygulanmaz mı ?

Linkback: Kat Mülkiyeti Ne Zaman Uygulamaya Başlanır??? Oturulmaya Başlandığında Mı? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 13,843 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 6 Yanıt




Sorunuzu şöyle izah ediyim.

Bağımsız bölümün oturduğu binanın inşaası bitirilmişse ve içinde oturulabilir halde ise , o bölüm kat irtifak hakkı sahiplerinin herhangi bir sebeple oturmaya başlamamaları, kendilerine yönetim giderlerini ödememe hakkını tanımaz.

İstisna....Ancak iskan izni alınmadığı için hukuken kullanılamayan bağımsız bölüm sahiplerinin genel giderlerin bir ksımından muaf tutulması KMK : Md 20/ I c hükmüne göre mümkündür.


Netice de sorunuzu tam olarak altı çizili kırmızı alan yanıtlamaktadır.

İlgili maddede sözü edilen fiili yaşamak değildir. Fiili yaşama imkanının olmasıdır. Eşya getirilmesi de fiili yaşama imkanının kanıtıdır. Bunun yanısıra madde içeriği bir kez gerçekleşmiş ise dönemsel olarak dairelerde yaşamak veya yaşamamak anlamını yitirir.

Dolayısı ile yazlıkçı sitelerde pek güzel de kat mülkiyeti hükümleri uygulanır.

İyi günler dilerim.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yalınız cevabınızda verdiğiniz aşağıdaki alıntının menşeini de bildirirseniz sevinirim.

'Bağımsız bölümün oturduğu binanın inşaası bitirilmişse ve içinde oturulabilir halde ise , o bölüm kat irtifak hakkı sahiplerinin herhangi bir sebeple oturmaya başlamamaları, kendilerine yönetim giderlerini ödememe hakkını tanımaz.
İstisna....Ancak iskan izni alınmadığı için hukuken kullanılamayan bağımsız bölüm sahiplerinin genel giderlerin bir ksımından muaf tutulması KMK : Md 20/ I c hükmüne göre mümkündür.'


Çok teşekkürler.

Arzuhal


Mesajı Paylaş

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

  Merhaba...
  Ben de benzer bir soru soracaktım ama yanıtınızı gördüm. Yukarıda bahsi geçen hukuk kararıyla ilgili ayrıntı vermeniz mümkün müdür? Daha somut bir bilgi olması açısından;tarih/karar no/esas no vb.... Ayrıca "istisna..." şeklinde başlayan ifadeyi aradım ama K.M.K.'da göremedim. Eskisinde mi yoksa K.M.K.'da değişiklik yapılmasına dair kanunda mı yer alıyor ve kaçıncı maddedir?
  Ayrıca bu konuyu araştırırken bulduğum Yargıtay 18. H.D. 1995/5754 esas no'lu kararına göre "Mahkemece Yargıtay uygulamalarına göre kooperatiflerde kura çekilip tüm paydaşların bağımsız bölümleri belirlenmek sureti ile ferdi mülkiyete geçilmiþ olması hali mülkiyetin intikali niteliğinde olduğu dikkate alınarak 2/3 orandaki fiili iskan durumu araştırılmalı ve hasıl olacak sonuca göre karar verilmelidir." deniyor.
  Bu bir çelişki değil mi, bu çelişkilerin içinden ne şekilde çıkılır?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 
Mesajı Paylaş