Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kapıcısı Olmayan Kapıcı Dairesini Kiraya Vermek

Başlatan sambay, Nisan 06, 2012, 05:08:05 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iyi günler,

5-6 sene önce doğalgaz bağlatmak için mecburen aramızda bir yönetici seçip karar defterine işledik.

fakat şimdi kadın her yere kendi malıymış gibi davranıyor. kapıcı dairesini kiraya veriyor. ne imza ne birşey alıyor bizden. karar defterine işlemiyor yani. kadın biraz seviyesiz, konuşmayla da anlamıyor. apartman 5 katlı 10 daire var. 1 daire bizim, 2 dairede onun var. ve cahilce iki dairesi var diye herkese ahkam kesiyor.

ne yapmam lazım? nereye şikayet edebilirim. ayrıca yeniden yönetici seçmek için ne yapmalıyım. benim bildiğim 1 yılda bir seçim olmalı. yanlış mıyım? yardımlarınız bekliyorum..
Linkback: Kapıcısı Olmayan Kapıcı Dairesini Kiraya Vermek


  • Gösterim 14,588 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 4 Yanıtlar
                  Selamlar;
Bende 48 dairelik bir sitenin yöneticisiyim,bizden önce hizmet karşılığı kapıcı dairesi kullanılıyordu,biz temizlik ve bakım hizmetlerini bir şirkete ihaleyle verdiğimizden bu daire kullanılmıyor ve biz site yönetim kurulu olarak bunu siteye gelir temin etme amaçlı kireya vermek istiyoruz,bu kararı 5 kişilik Site Yönetim Kurulu olarak alabilirmiyiz, çünkü Genel Kurulda  aldığımız bir kararda" Sitenin temizlik hizmetlerinin şirket veya kapıcı şeklinde çözümü konusunda Yönetim Kuruluna tam yetki verilmiştir"biz  de bu yetkiyle temizlik hizmetini şirketten alıyoruz ve boşta kalan bu daireyi kiraya vermek istiyoruz,yanıtınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler

#2
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
iyi günler,

5-6 sene önce doğalgaz bağlatmak için mecburen aramızda bir yönetici seçip karar defterine işledik.

fakat şimdi kadın her yere kendi malıymış gibi davranıyor. kapıcı dairesini kiraya veriyor. ne imza ne birşey alıyor bizden. karar defterine işlemiyor yani. kadın biraz seviyesiz, konuşmayla da anlamıyor. apartman 5 katlı 10 daire var. 1 daire bizim, 2 dairede onun var. ve cahilce iki dairesi var diye herkese ahkam kesiyor.

ne yapmam lazım? nereye şikayet edebilirim. ayrıca yeniden yönetici seçmek için ne yapmalıyım. benim bildiğim 1 yılda bir seçim olmalı. yanlış mıyım? yardımlarınız bekliyorum..
merhaba,
ne komik bir durum, yönetici 1 yıllığına seçilir, sonra yetkisi sona erer, eğer sizden habersiz kapıcı dairesini kiraya vermişse, ve aldığı paraların hesabını vermemiş ise, görevi kötüye kullanmaktan savcılığa şikayet edin yetmez bir de üstüne sulh hukukda dava açın aklı başına gelsin.
Yönetici seçek için, on beş gün önceden her kat malikine toplantı gününü saatini bildiren yazı gönderin, birinci toplantıda maliklerin yarıdan bir fazlası gelirse toplantıya başlayın, gelmezse 7 gün sonra 2. toplantıyı yapın, yazıda ilk toplantı ve çoğunluk sağlanamazsa 2. toplantının gününü de yazın, ikinci toplantıda maliklerin yarısının , yani toplam dairelerin yarıdan bir fazlasıyla yönetici seçebilirsiniz, sorun olursa 0535 6540311 numarayı arayın yardımcı olurum.
saygılar

#3
KANUN MADDESİ

KMK - Madde 29: Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve
toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü
mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.iyi günler,

Öncelikle sizi duyarlı, Kat Mülkiyeti Kanunu hakkında bilgi edinmeye ve mücadelenizden asla vazgeçmemeye davet ediyorum.
Kat Mülkiyeti Kanunu Internet Linki en altadır.

Sayın Kat Maliki (bağımsız bölüm yani Ev sahibi), apartman yönetimlerinde yönetici seçmenin 3 alternatif yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi bile yönetici seçimi için toplantı yapamaya yeterlidir.

1. Alternatif Yöntem: Kat Maliklerinin en az 3'te 1'inin imzalı taleplerinden oluşan toplantı çağrısı ile  
VEYA
2. Yönetici'nin toplantı çağrısı ile
VEYA
3. Denetçinin toplantı çağrısı ile

(A) Siz 1. alternatif ile imza atmayan diğer kat malikleri de dahil olmak üzere tüm apartmana toplantı çağrısı yapabilirsiniz.

(B) Toplantı çağrısının usule uygun olması için, binada ikamet eden kat maliklerinden,  "toplantı çağrısını tebliğ aldığını belirten AYRI BİR ÜST YAZI İLE üst yazı"nın altına imzasını alarak ve/veya en az Duyuru panosuna "Toplantı Çağrısı" başlıklı yazı ile
VE
binada ikamet etmeyen kat maliklerinin Türkiye'de ikamet ettikleri adrese, ikamet adreslerini bilmiyorsanız kiracısına, sahibi olduğu daire boş ise  (sizin binanızın adresi + boş dairenin) daire kapı numarasına  (Duyuru Panosuna astığınız toplantı çağrısının aynısını) İADELİ TAAHHÜTLÜ MEKTUP ile gönderiniz.
ÖNEMLİ : Toplantı çağrısı 15 gün önceden yapılmalıdır. Ancak bu süre binada ikamet etmeyen kat malikleri için posta gecikmeleri de göz önüne alındığında; Gönderme tarihi, "Toplantı Tarihinden" ortalama 30 gün önce olmalıdır.

Toplantı çağrısına gündem maddesi belirterek ve gündem maddesinde "Yönetici Seçimi" ile belirterek hazırlanmalıdır.
Toplantı çağrısının altında kat maliklerinin en az 3'te 1'inin imzası olmalıdır. Çünkü  toplantı çağrısını kat maliklerinin 3'te 1'i yapmaktadır. (ÖNEMLİ)

Daha sonra mevut yönetici toplantıya katılmasa bile bir tutanak ile toplantının yapıldığı ve hangi yöneticinin seçildiği oy sahiplerinin imzası ile resmileştirilmeli ve bu tutanak ile Noterden yeni Karar Defteri onaylatılmalıdır.

AKSİ TAKDİRDE USULSÜZ TOPLANTI OLUR. Hiç bir karar geçerli olmaz.

Gelelim mevcut yöneticiden hesap sormaya.

1. Yeni seçilen yönetici için toplantı tutanağına yöneticinin her türlü resmi yazışma ve Avukat tutma yetkisi verildiği  en az oy çokluğuyla onaylanmaldır.
2. Yeni yönetici karar defterini (vermezse suç), harcama evraklarını eski yöneticiden ister.
3. Evrakların usule uygun olup olamadığı incelenerek gerek görülür ise eski yöneticiye dava açılır.

Hatırlatma:
1. Bina yöneticileri sadece "Karar Defterini" noterden onaylatmak zorundadır. İşletme giderlerini bir liste yaparak ve imzalayarak da sunabilir. Resmi onaylı defterin faydası geri dönük yırtma veya karalama yapamamasıdır.
2. Eğer toplanan avanslar ve/veya diğer gelirler banka üzerinden yapılmadıysa ispat gücü maalesef  azdır.

Bu kötü durumu fırsat olarak değerlendirip, tüm kat maliklerinin binayı yasalara uygun, dürüst olarak yönetmesi için her türlü önlemin alınmasını sağlamalısınız.

İyi şanslar.Kat Mülkiyeti Kanunu : (Aşağıdaki yazıyı Internet sayfasının adres satırına kopyala/yapıştır yöntemi ile yazdırarak giriş yapınız, veya yazı üzerine mouse ile tıklayınız)

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


#4
 Selamlar;
Bende 48 dairelik bir sitenin yöneticisiyim,bizden önce hizmet karşılığı kapıcı dairesi kullanılıyordu,biz temizlik ve bakım hizmetlerini bir şirkete ihaleyle verdiğimizden bu daire kullanılmıyor ve biz site yönetim kurulu olarak bunu siteye gelir temin etme amaçlı kireya vermek istiyoruz,bu kararı 5 kişilik Site Yönetim Kurulu olarak alabilirmiyiz, çünkü Genel Kurulda  aldığımız bir kararda" Sitenin temizlik hizmetlerinin şirket veya kapıcı şeklinde çözümü konusunda Yönetim Kuruluna tam yetki verilmiştir"biz  de bu yetkiyle temizlik hizmetini şirketten alıyoruz ve boşta kalan bu daireyi kiraya vermek istiyoruz,yanıtınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürlerHAYIR ASLA.
YÖNETİM KURULU TEMSİLCİLER KURULUNUN ALDIGI KARARLARI UYGULAR.
YÖNETİM KURULUNUN ALDIGI KARARLAR, TEMSİLCİLER KURULUNUN ALDIGI KARARLARIN UYGULANMASINDA YÖNTEM BELİRLEMEK İÇİNDİR.

BAGIMSIZ BÖLÜM DIŞINDA KALAN ALANLARIN KİRALANMASI İÇİN OY BİRLİGİ İLE TEMSİLCİLER KURULU KARARI ALINMALIDIR. (OY ÇOKLUGU GEÇERSİZDİR)


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler