Katmülkiyeti.Com


Reklam Alanı !

Kapıcı Dairesi kiraya verilebilir mi?

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Kasım 26, 2007, 10:28:51 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kapıcı daireleri ortak mahallerdenir. Ortak mahallerin maliki tüm bölüm malikleridir. Bu gibi bölümlerle ilgili bir tasarruf yapılacaksa oy çokluğu yeterli değildir, oy birliği gerekir. Yani tüm bağımsız bölüm maliklerinin oyunun alınması şarttır, Kat maliklerinin çoğunluğunun oyu yeterli değildir. Bu sayede kiraya verilmesi mümkündür.
Linkback: Kapıcı Dairesi kiraya verilebilir mi? Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 29,653 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt




Oy birliği demek tüm bağımsız bölüm maliklerinin oyunun alınması şartı değil de toplantıya katılanların oybirliği anlamına geliyor sanırım. Çünkü 150  dairelik bir sitede herkes toplantıya katılmaz ... Katılanlar arasında oylama yapılır. Bütün oylar aynı rey ise oybirliği vardır. Yeter ki toplantı yeter sayısı ve toplantı tebliği yapılmış olsun... Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Oy birliği demek tüm bağımsız bölüm maliklerinin oyunun alınması şartı değil de toplantıya katılanların oybirliği anlamına geliyor sanırım. Çünkü 150  dairelik bir sitede herkes toplantıya katılmaz ... Katılanlar arasında oylama yapılır. Bütün oylar aynı rey ise oybirliği vardır. Yeter ki toplantı yeter sayısı ve toplantı tebliği yapılmış olsun...


İzninizle sorunuzda bir yorum var. Ve hatalı olan kısmın üzerini yanlış anlamalara mahal vermek için çizdim.

Hayır Sayın quantum. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yetersayı ile saklı hükümler vardır. Ortak alanların kiraya verilmesi de bu saklı hükümler arasındadır.

Ortak yerlerin kiraya verilmesi konusunda karar yetersayısı nedir?
Konunun Kat Mâlikleri Kurulu'nda görüşülüp karara bağlanması ve bütün kat mâliklerinin oybirliği ile karar alınması şarttır.

Dikkat! Kararın dışında kalan, yazılı rızâ/izin, muvâfakatnâme, Noter Taahhütnamesi gibi şekillerde sağlanan oybirliği geçersizdir.
Oybirliği sağlanamazsa, ortak yerin kiralanması mümkün değildir.

KMK Madde 30 — Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çoğunluğuyla karar verir.
Yeter sayı sağlanamadığı için ilk toplantı yapılamazsa, kararlar en geç bir hafta içerisinde yapılacak ikinci toplantıya katılanların, oy çoğunluğuyla verilir.
Bu kanunda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır.


3 fıkrada, KMK.'nda, yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümlerin bulunduğu belirtilmiştir.

KMK 45. maddede ise dolayısı ile kiralama işleri KMK'da %100 oy aranan kararlardır.

Buradaki %100 Toplanıya Katılanların Değil Tüm Kat Maliklerini İfade Eder.

Saygılarımla,



Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap



Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp