Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

kaçak elektrikten kaynaklı mağduriyet

Başlatan ferzende, Aralık 16, 2007, 02:35:21 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhabalar,kaçak elektriğin yoğun olarak kullanıldığı bir ilde 32 daireli bir binada kiracı olarakoturmaktayım.Geçenlerde muhtemelen kaçak elektrik kullanımından kaynaklanan bir sorunla binaya ait elektrik panosu ve 18 elektrik saati yandı.Sanırım dairelere çıkan tüm elktrik kabloları da hasar gördü.Neticede tamirat yapıldı,mekanik olan 18 saat dijitalleriyle değiştirildi ve masraf bütün dairelere ortak olarak(50 ytl) paylaştırıldı.Yönetici,kiracı olmama rağmen 50 ytl lik masrafı benim ödemem gerektiğini söylüyor.Benim merk ettiğim konu bu masrafı kimin ödemesi gerekiyor?Ev sahibinin mi?,kiracının mı?Saatleri değiştirilenlerin mi?İlgilenenlere şimdiden teşekkürler...(Bu arada benim elektrik saatim hiç bir şekilde zarar görmemiş)

Linkback: kaçak elektrikten kaynaklı mağduriyet


  • Gösterim 13,048 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 5 Yanıtlar

Sayın ferzende,

Öncelikle geçmiş olsun. Çok temel olarak özetleyeceğim.

Nedeni ne olursa olsun! binanın elektrik ana panosu yanmış ve kullanılamaz hale gelmiş ise bu masrafta aidatlardan karşılanabilecek düzeyde küçük bir masraf ve hemen yapılması gerekiyorsa yönetici kat maliklerinden izin almadan bu masrafı yapabilir ve ortak gider ve avans paylarından karşılayabilir.

Sadece pano için özetledim. Eğer kablo vs. gibi dağtım unsurları yanmış ise aynı şey geçerli. Yine binanın ortak alanlarını besleyen saat yanmış ise onun içinde geçerli aynı durum.

Eğer masraf yüksek ise zaten yapılamaz ve kat maliklerinden onay almak gerekir, bu durumda kat malikleri kurulu olağanüstü toplanır ve masrafı yapma kararını alır. Bu durumda ise dairelere düşen masrafı kat malikleri öder. Kiracılar değil.

Diğer taraftan eğer kaçak elektrik kullanımında apartman yönetiminin bir sorumluluğu yoksa (kaldı ki bence vardır. kaçak elektrik kullananları ihbar etmek mecburiyetleri vardır) yani apartman yönetimi kendi ortak alanları için kaçak elektrik kullanmıyorsa, bununla beraber çıkan yangının sebepleri arasında yöneticiliğin bir kusuru yoksa yöneticilik sadece kendine ait sayacı , kablo vs. dağıtım elemanlarını acil olarak değiştirmekle yükümlüdür. Diğer dairelerin sayaçlarını değil. Diğer daireler sayaçlarını kendileri değiştirecek.

Bununla beraber yangın sebebi belirli bir daire sakininin, malikin ya da kiracının ihmalinden, kusurundan veya kaçak elektrik kullanımından doğdu ise bu durumda diğer tüm zarar gören komşular ve tabiki yönetim kendi masraflarını ilgili sorumsuz kişiden alabilirler. Eğer zararları tazmin edilmezse kusurlu kişiye dava açabilirler.

Son olarak eğer yangın yönetcilik ortak alanlarına ait bir sayaçtan çıkmış ise veya yönetimin bir kusuru varsa, bu durumda yönetim tüm masrafları karşılar ama masrafı diğer kat malikleri, kiracılar veya oturanlardan tahsil edemez. Yönetici veya yönetim kurulu üyeleri sorumludur. Bu masrafları ceplerinden karşılamalıdır. Eğer karşılamazlarsa kat malikleri veya kiracılar dava açabilirler.

Neticede: Eğer sorumlu tespit edilememiş ise herkes kendi sayacını ödeyecek, ortak olan asansör veya merdiven otomatiği sayacını ise yönetim değiştirecek, masraf ortak gider veavans paylarından karşılanamıyor ise kat malikleri ödeyecek. Yani siz kiracılardan artı bir para toplanmayacak.

İyi günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Merhaba.
32 daireli apartmanın teras katının malikiyim.Kata tek kapı ile girilmekte.8 katlı binanın yapım hatasından dolayı mozaiklerinin çatlaması nedeniyle(1968 yılında  başlanan inşaatı 1976 da bitti,taşınmaya başladık.Kooperatif binası) alt kata su sızmakta.Terasın etrafı demir parmaklıklarla çevrili.Bunların tamiri,bakımı nasıl olmalı?
  Binada fön baca tabir edilen bacalar var,fakat çekmediği için binanın dört tarafından bacalar projeye aykırı olarak yapıldı.(20-25 yıl önce) ve tarasın üzeri de ondülinle kapatıldı.Bunların yapılması için de imza toplatıldı.
Bütün bunlar yasal mıdır? Su akıntısının giderilmesi bir ben mi karşılamalıyım?
  Çatı kiremitle örtülü.Gizli oluk tabir edilen çinkodan yapılmış.Yağmurlarda.kar ve şiddetli yağışlarda taşan sular bana çok zarar vrmaktadir.Çatıyı kaldırıp yağmur oluklarını terasa verebilmek için  0y birliği mi  oy çokluğumu ya da bunların dışında ne olabilir?
  Teşekkürler.


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler