Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

iş merkezinde ortak alan işgali

Başlatan vdt76, Nisan 08, 2019, 02:31:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

slm.
konu başlıgı yanlış açılmışsa kusura bakmayın.
bir iş merkezinde son dukkanım.önümdeki dükkan kural dışı ortak alana masa sandalye koymakta ve bu masada kalabalık gruplar oturmakta.yol kapandıgında ticaretim ciddi oranda etkilenmekte.iş merkezi yönetimi çare olmadı.belediye ben iş merkezine karışmam diyor.
ne yapabilirim.
tşkler.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linkback: iş merkezinde ortak alan işgali


  • Gösterim 4,949 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 8 Yanıtlar
Fotoğraftan görüldüğü üzere sadece yanınızdaki dükkan değil, diğerlerinin de ortak alanda masa vs. ekipmanları duruyor.
Bu hususta tapuda kayıtlı olan yönetim planınıza ulaşın. Oradaki ifadeler geçerlidir.
Yönetim planında bu hususta bir kısıtlama veya herhangi bir metin bulunmuyorsa kat malikleri kurulu kararı geçerlidir. Bu konuların düzenlenmesi iş merkezi yönetimi tarafından yapılır.
Belediye iş merkezi içerisindeki ortak alanların kullanımına karışamaz. 
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Cevap için tşkler..iş merkezi yönetimi Max 50 cm ye izin veriyor..
Yönetim maalesef pasif kalıyor..
Mahkeme yolunu nasıl değerlendirmek gerekir..
Tşkler

Öncelikle ortak alanlara müdahalenin engellenmesi için ( verdiğiniz bilgi üzerine max 50 cm), eğer yapılıyorsa ( mülkiyet durumunu bilmediğimden böyle yazıyorum) kat malikleri genel kuruluna konuyu götürmeniz ve orada karar almanız faydalı olacaktır. Karar alınmaz ise veya aksi karar alınırsa o taktirde sulh hukuk mahkemesine başvurunuz.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


#5
Merhaba. Ben 9 daireli,imarlı ve iskanlı 9 yıllık bir apartmanda yöneticiyim. Binamızın yan cephe ortak alanı mutahit tarafindan yesil alan yapılmış ve bu yesil alana acilan ve projede olmayan bir kapi acarak bodrum kattaki daireyi satmıştır. Daire maliki bunun üzerine bu bahceyi kendince sahiplenip bir kac tane agac dikmiştir. Ayrica arka cephe otopark ile bu bolum arasina bahce kapisi monte etmiştir. Ayrica binanin hicbir cephesinde yagmur suyu tahliyesinin yapilmamis olmasindan dolayi muhtelif yerlerde su birikmesi olmaktadir ve bundan en fazla bu daire maliki etkilenmektedir. Bizler yani geriye kalan 8 daire bu ortak alanlarin her cephesine agaclar kesilmemek katdiyla baski beton teknigi ile beton döküp ve uygun bir yere kuyu yapip bu kuyuda birikecek suyu pompa sistemiyle tahliye etmek istiyoruz. Fakat bu daire maliki bizi mahkemeye vermekle tehdit ediyor. Bu konuda yonetim veya 8 daire olarak ne yapmak lazim. Bilgi verirseniz sevinirim. Bu arada söz konusu yan cephe projede otopark çıkışı olarak çizilmiş bilginize.
Biz aslında burayı otopark çıkışı yapmak istemiyoruz fakat kat maliki çekiniyor ve buraya hicbir amaçla mudahele etmemizi istemiyor.

Öncelikle projede olmayan bir kapının açılmasını dava konusu ederek projeye uygun hale (eski haline getirme) davası açabilirsiniz. Davayı ilgili bağımsız bölüm malikine açabilirsiniz. Kapıyı kapatmak zorunda kalacaktır.

Ortak alanalarda geçişi engellemek ve kendisi sahiplenmek için kapı koymuş ise yine ortak alanlara müdahalenin menni ve eski hale getirme davası açabilirsiniz. O bahçeden faydalanmanıza hiç bir şekilde engel olamaz.

Yan cephe yeşil alanın ise mimari projede ne olarak geçtiğine bakmalısınız. Eğer yeşil alan olarak geçiyor ise baskı beton yapmak için KMK 19/2 maddesi gereği 4/5 çoğunlukla alacağınız kat malikleri kurulu kararı ve proje tadilatı yaptırmanız gerekmektedir. Mimari projede yeşil alan değil de arsa boşluğu olarak geçiyor ise baskı beton yapmak için sayı ve arsa payı çoğunluğu ile alacağınız karar ile proje tadilatına gerek olmaksızın yaptırabilirsiniz.
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.

#7
Merhaba bahçe ve yan cephe diye yazmış olduğum yerler aynı yerdir. Yanı yan cephe ortak alandır. Belediyeden edindiğimiz projeye göre burası otopark çıkışı olarak görünmektedir fakat müteahit burayı cim alan olarak yapmış ve aynı cephedeki daireden bu alana projede yer almayan kapı açmış. Daire maliki burayı agaclandirmis durumda şuanda sahiplenmiş bir şekilde. Biz burayı projedeki gibi otopark çıkışı olarak değil sadece apartman kararı ile betonlastirmak istiyoruz. Bunun için proje tadilatı gerekiyor mu acaba. Alacağımız kararla sadece otopark çıkışı mı yapabiliriz. Bilgilendirmeniz için çok tesekkur ederim. Ayrıca böyle olmasını 8/9 Daire olarak istemekteyiz.

Mimari projede otopark çıkışı geçiyor ise otopark çıkışı olarak kullanabilirsiniz. Halihazırda çim ise baskı beton yaparak otopark çıkışı olarak kullanılabilecek hale, yani mimari projedeki haline getiriniz. Anladın sen onu.

Giderleri için ise kat malikleri kurulunu toplayıp sayı ve arsa payı çoğunluğu ile projeye uygun hale getirilmesine karar verip bütçesini onaylayınız.
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler