Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Hiç Bir Ortak Alanımız Yok. Dışı Bitmiş İçi Natamam, Hala Oturmuyoruz. Aidat??  (Okunma sayısı 6870 defa)

 • sabutay
 • Üye
 • **
 • İleti: 4
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
sayin ilgili ,
ben yaklasik bir yil once bir ev satin aldim evein niteligi ic dekorasyonu tamamlanmamis dis mimari bitmis bir evdir bu ev bir birinden bagimsiz uclu  ve 4lu gurplardan olusan 3 katli evlerdir  her biri birbirinden duvarlarla ayrilan aralarindan yol gecen bagimsiz konutlardir.. ortak alan tabior edilen hic bir yer yoktur ortak alan tapuda 3/1 hiise sahibi oldugum uc lu blokdur ..evler kat kaloriferidir kalorifer ortak degildir. .. kaldiki benim blogumda ki diger kat malikleride hala evlerini yaptiramamislardir ..bu alim sirasinda bana koperatif uyesi olmazsan bu evi satamayiz diyerek kopretif uyesi yaptilar bunun sonucunda bir suru para odemek zorunda birakildim  bir suru borc cikardilar ve odedim.. sonuc itibariyle kopratif tasviye oldu bir oldu bittiyle ve yine bir oldu bittiyle yonetim olusturuldu sindi bu yonetim kendine astronomik maaslar baglamis ve bir kapici almistir ve bir suru gereksiz gider gostermektedirler cicekci parasi gibi komik seyler benim bahcemde kaldiki cicek yoktur ve duzenlemesi bile yapilmammistir.. birbirine baglayan bir bahcede yoktur her blogun bahcesi kendine ayiitir ortak hicbir alan yoktur kisacasi sindi almadigimiz alamadigimiz bir hizmetin bedeleini yasal zemine oturtup bizden talep etmektedirler nasil bir yol izlemeliyim ne yapmaliyim lutfen yardimci olurmusunuz  sindiden tesekkurler saygilar
« Son Düzenleme: Mart 12, 2008, 08:52:24 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »


 • Okunma sayısı 6870 defa
 • 4 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Sayın Sabutay . Dün itibari ile sorunuz başka bir bölümde cevaplanmıştı. Tekrar cevabı burada da veriyoruz. Ancak sorunuzu bugün biraz daha açıklayıcı yazmışsınız. Cavabı düzeltmedik. Daha uzun oldu dolayısı ile . İkinci meajımızda Site Yönetimine geçtiğiniz hali ile bazı daha kısa açıklamalar yapacağız.


Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
sayin ilgili ,
ben yaklasik bir yil once bir ev satin aldim evein niteligi ic dekorasyonu tamamlanmamis dis mimari bitmis bir evdir bu ev bir birinden bagimsiz uclu  ve 4lu gurplardan olusan 3 katli evlerdir  her biri birbirinden duvarlarla ayrilan aralarindan yol gecen bagimsiz konutlardir.. ortak alan tabior edilen hic bir yer yoktur ortak alan tapuda 3/1 hiise sahibi oldugum uc lu blokdur ..evler kat kaloriferidir kalorifer ortak degildir. .. kaldiki benim blogumda ki diger kat malikleride hala evlerini yaptiramamislardir ..bu alim sirasinda bana koperatif uyesi olmazsan bu evi satamayiz diyerek kopretif uyesi yaptilar bunun sonucunda bir suru para odemek zorunda birakildim  bir suru borc cikardilar ve odedim.. sonuc itibariyle kopratif tasviye oldu bir oldu bittiyle ve yine bir oldu bittiyle yonetim olusturuldu sindi bu yonetim kendine astronomik maaslar baglamis ve bir kapici almistir ve bir suru gereksiz gider gostermektedirler cicekci parasi gibi komik seyler benim bahcemde kaldiki cicek yoktur ve duzenlemesi bile yapilmammistir.. birbirine baglayan bir bahcede yoktur her blogun bahcesi kendine ayiitir ortak hicbir alan yoktur kisacasi sindi almadigimiz alamadigimiz bir hizmetin bedeleini yasal zemine oturtup bizden talep etmektedirler nasil bir yol izlemeliyim ne yapmaliyim lutfen yardimci olurmusunuz  sindiden tesekkurler saygilarBu tip yapıları en çok Bahçeşehir civarındaki yeni semt alanlarında görüyoruz. Bitişik nizamdaki 2-3-4-5- veya tekli yapılar bunlar. Genellikle bitişik nizam evler bireysel kalorifer (doğalgaz sistemi) projesine sahip. Ve her bağımsız bölümün kendi giriş ve çıkışı var. Çoğunlukla kooperatif yapıları ve natamam teslim ediliyorlar.

Şimdi...

Öncelikle birçoğunun yönetim planı mevcut değil. Hatta iskan belgesi yok. İnşaat ruhsatı tamam değil.

Bu durumda olanlar için... projeyi bir kez daha inceleyin . çevre amlakçılar ile görüşün. Büyük ihtimalle bir ada veya parsel içindeler. Ve ortak alan sadece bahçeler . Bunun yanısıra bahçeyi çevreleyen duvarlar olabilir.

Kooperatif üyesi değilseniz ve kat malikleri kurulu oluşmadı ise ödeme yapmayınız. İhtarname çekiniz ve kat malikleri kurulunun toplanmasını sağlayınız. Bakınız natamam evler bunlar.

Kooperatif üyesi iseniz aşağıdaki durumlara göre kendiniz bir değerlendirme yapınız.

Diğer taraftan kat mülkiyeti ve kat irtifakının uygulanabilmesi için her blok yapı için de esas olacak şekilde kat maliklerinin 2/3'ünün fiiili kullanımı gerekir.


Şimdi sizin durumunuz btişik nizamlarda ortak alan olmadığına göre "daha önce tanımladığım" parsel, ada vs. nin ortak olan bahçe , duvar ve (yazmak istemiyorum natamam bırakılmış bu tip yapılar için hidrafor tesisi, ortak jeneratör vs yoktur sanırım) bahçevan, temizlik görevlisi gibi giderler ortak alan giderleri olarak arsa payına göre dağıtılabilir.

Ancak bu işlemin yapılabilmesi için satış sözleşmelerinde özel şartlarla belirtilmemiş ve yönetim planı imzalanmış olarak tapuya tescilli değilse natamam binaların fiilen kullanılması için kat maliklerinin 2/3'ünün evlerinin iç dekorasyonlarını bitirip, oturuma hazır bir hale getirmesi gerekir.

Eğer bu zamana kadar ortada bir kooperatif varsa ve sizinle üyelik aşamasında bu konuda bir yazılı anlaşma yapmadı iseler ödeme yapılmaması gerekir.

Bütün bunlar veya bir kısmı geçerli ise , bununla beraber bir kooperatif üyeliğiniz yok ise ve kat malikleri kurulu teşkil edilmedi ise hiç bir şekilde ödeme yapmamanız gerekir.

Ödeme yapmaz iken susmak yerine "ödeme yapmama nedenlerizi beliren" bir ihtarnamenin sizi borçlandıran kişi veya kurumlara gönderilmesi de gerekir. 

Gördüğünüz gibi yasa herhangi bir şekilde bu tip haksız masrafları desteklemez.

"Büyük ihtimalle evlerin bir kısmı satılmamış durumdadır, çevre düzenlemesini alanlara yıkmak istemektedirler."

Aşağıda bazı işinize yarayan bilgiler vardır. Üzerlerine tıklayabilirsiniz.


Kooperatif tarafından inşa edilmekte olan bina larda çıkan uyuşmazlıklarda KMK. uygulanabilir mi?

Kat irtifakı kurulmamışsa, bu durumdaki yapılarla ilgili uyuşmazlıklar kooperatif ile üyeleri' ya da kooperatif üyeleri arasında çıkmış kabul edilir ve bunlara KMK.
uygulanamaz (Y. 18. HD., 06.05.1993, E. 1993/3156, K.1993/6039.)
 
Kooperatiflerde, üyeler arasında kur'a çekilip üyelere bağımsız bölümler tahsis edilmişse — Tapu'daki intikal/geçiş işlemi yapılmamış olsa bile — o zaman KMK.
uygulanır. Çünkü, kooperatiflerde kur'a çekilip bütün üyelerin bağımsız bölümlerinin belirlenmesiyle ferdî mülkiyetegeçilmiş olur ve bu mülkiyetin intikali niteliğinde olduğu için, bu tarihten itibaren KMK. hükümleri uygulanır.

İnşaatı bitmiş olmasına rağmen henüz kat mülkiyeti kurulmamış binalarda KMK. uygulanabilir mi?

İnşaatı tamamen bitmiş ve bütün bağımsız bölümleri kullanılmakta olan binalarda, kat irtifakı varsa, KMK.hükümleri uygulanır.

İnşaat tamamlanmış ve kat irtifakı kurulmuş,ancak bütün bağımsız bölümleri kullanılmıyorsa, neolur?
Binadaki bütün bağımsız bölümlerin üçte ikisikullanılıyorsa, KMK. hükümleri uygulanır.

Kullanılmaya başlandıktan sonra boşaltılmış olan bağımsız bölümlerin bulunması durumu değiştirmez.
l'den çok blok bina varsa, 2/3 oranındaki kullanım durumunun, her blok için ayrı ayrı gerçekleşmiş olması
şarttır.
Kat Mülkiyeti Ne Zaman Uygulamaya Başlanır??? Oturulmaya Başlandığında Mı?
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Kooperatiflerin Kat Mülkiyeti'ne Geçişi
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
« Son Düzenleme: Mart 12, 2008, 08:52:43 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

 • sabutay
 • Üye
 • **
 • İleti: 4
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
inanin cok aciklatyici oldu sindidenn
tesekkuru bir borc bilirim benim blogumdaki (diger iki kat ,maligi)kimse evini yaptirabilmis degil bu da sanirim kmk yetkisiz kilar anladigim dogrudursanirim yurt disinda calisip yurdumuza her kurusu getirmege calisip biriilerininde bundan haksiz kazanc saglayacagi bir yasayi dusunemiyorum beni okadar sikintiya sokmustuki sindi umarim cozumleyecem allah razi olsun bu siteyi devamli takip edecem
« Son Düzenleme: Mart 12, 2008, 08:53:00 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »

 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Tespitte hata olmasın.

Yan dairelerle de bir ortak alanımız yok diyorsunuz.

"Bu sebeple daha çok lütfen kat mülkiyeti ve kat irtifakının uygulanabilmesi için  kat maliklerinin 2/3'ünün fiiili kullanımı gerekir."   cümlesini siz yine de tüm site kat maliklerinin 2/3'ü olarak değerlendirin.

Yine de sizin faydanıza pek sonuç değişmeyecektir.

Son olarak kooperatif ile yapılmış anlaşmaları ve kat mülkiyetine geçilmiş ise yönetim planını, katılmadı iseniz kat malikleri kurulu kararlarını ve tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu ile alınıp alınmadığını değerlendirin lütfen.

Eğer aleyhinize ve fikrinize bir durum yoksa ve yasal mevzuat eksik yapılmış ise o halde yukarıdaki cümle aynen geçerlidir.

İyi günler,

Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

 • sabutay
 • Üye
 • **
 • İleti: 4
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
ozur dilerim iki komsumla ortak bir bahce icinde bina fakat digerleriyle ortadan yol gecerek boluyor kapi komsulerim da evlerini yaptiramadilar sadece bu siteye benim blogum 3 evden olusuyor tek sira icten merdivenli uc katli cati ortak bina ortak bahce ucdebir oraninda tapuda bana ve diger  iki kat sahiplerine pay edilmis durumda kurul konusunu bilmiyorum ama beni kopptife uye yapmislardi bende noterden fes ettirdim fakat sindi yonetim olusturmuslar ama nasil oldu inannin bilmiyorum ben suan yurt disindayim ulkeye sirf bu yuzden donecem sizden bilgi aliyorum izliyecegim yolu olusturuyorum arti bir sorum daha var aidat nasil belirlenir ne dikkate alinir size bir ornek verecem karabukte cok iyi bir semtte apartmanin kapicisi kaloriferi otamat gideri ve asansor gideri olan bir binada aidat 100 milyon iken benim sitemde herkesin kendine ozel kat kalorifer sistemi varken oatamat yokken ve asansor yokken nasil oluyorda 100 milyon aidat istiyorlar ve buna nesekilde faiz uyguluyorlar bana yardimci olursaniz size minnettar kalirim tesekkurler


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Hiç Bir Ortak Alanımız Yok. Dışı Bitmiş İçi Natamam, Hala Oturmuyoruz. Aidat?? Konusuna Ait Benzer Konular

Aidat Ödenmemesi
Aidatkarını ödememeyi alışkanlık haline getirmiş kiracılara ne gibi bir işlem uygulayabiliriz.? Devamı...

Gösterim: 12500 - Yanıt: 6 - Başlatan:adminyonetici
ORTAK YERLERİN TAPUYA KAYDI - Ortak yerler
ORTAK YERLERİN TAPUYA KAYDI Ortak yerlerMADDE 67 Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak k... Devamı...

Gösterim: 8667 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
ORTAK GİDERLERDEN KACIS YOK - Ortak giderlere katılma
ORTAK GİDERLERDEN KACIS YOKOrtak giderlere katılmaMADDE 72  Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birka... Devamı...

Gösterim: 8081 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Dükkan ve daire aidat oranları nasıldır?
Dükkanın aidatı ,daire aidatının yarısı olarak biliyorum,doğru mudur? Dükkanım bir bağımsız bölüm olarak geçiyor tapuda , ben ar... Devamı...

Gösterim: 22597 - Yanıt: 5 - Başlatan:fallen34
%50 tamam %50 natamam site aidat karmasasi
Merhabalar %50 si bitmiş bir sitede oturmaktayım. Aidat hesaplanırken guvenlik temizlik sekreter gibi masrafları muteahhit yonet... Devamı...

Gösterim: 1589 - Yanıt: 0 - Başlatan:emre26