Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Eski kalorifer dairesi ortak alanmıdır?

Başlatan tanju, Şubat 13, 2008, 02:30:10 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

4 Ayrı bloktan oluşan 64  daireli bir sitenin yöneticisiyim. 2007 ekim ayında Merkezi sistem Doğal Gaz ısıtmasına geçtik. Böylece eski kalorifer dairemiz boşaldı. Kalorifer dairesinin üstünde bulunan blok bu alanın düzenlenerek kendilerine depo yapılmasını istiyor. Ama bunu ortak gider olarak yapmak istiyorlar.  Masrafın genel bütçeden karşılanmasını talep ediyorlar.
Bunun Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki yeri nedir?
Nasıl hareket etmem kanunen uygun olur.
Yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Linkback: Eski kalorifer dairesi ortak alanmıdır? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,865 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Anladığım kadarı ile kalorifer dairesi ilgili bloğun ortak alanı olarak düzenlenmiş. Yapılması gereken şudur:

İlgili blok dışında kalan bloklardaki kat malikleri ilk günkü haline getirilecek biçimde kalorifer dairesinin bakımını, boya işlerini ve zeminlerini ve kalorifer dairesi olmasından dolayı ilgili mahalin gördüğü tüm zararları eski haline getirmek zorundadırlar. Bu kısma kadar olan masraflar 4 blok kat malikleri tarafından (yani  kalorifer dairesi altında olanlar dahil diğer tüm blok kat malikleri de dahil ) karşılanmalıdır.

İlgili blok kat malikleri bu noktadan sonra yani depo haline getirmek için yapılacak masrafları kendileri karşılamalıdırlar. Nedeni diğer blok kat malikleri o bölgenin depo haline getirilmesinden faydalanmayacaklardır.

Benim yazdığım şekil asgari olan anlaşmadır. Yok diğer 3 blok kat malikleri "bu kadar buradan bizde ısınarak faydalandık , ilgili bloğa da bir katkımız olsun diye düşünürlerse o halde oy birliği kararı ile - tüm maliklerin tamamı- yapılacak tadilatın devamında depo haline getirilme masrafını da karşılayabilirler" . Ancak bu zorunlu olarak adledilemez.

Eğer kazan dairesi onaylı inşaat projesinde "kazan dairesi dışında başkaca özel bir amaca ayrılmış" olarak tahsis edilmemişse (yani örneğin sığınak olarak kayıtlı değilse) o halde tadilat projesine gerek yoktur.

Ancak sığınak olarak kayıtlı ise "tadilat projesi" olsa da onay almak imkansızdır.

Nedeni sığınaklar başkaca bir amaca tahsis edilemez.

Yukarıda yazıldığı gibi hareket ediniz.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.