Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Dış Cephe Boyasının İstenilen Renge Boyatılıp Boyatılamayacağı

Başlatan ilker, Ağustos 20, 2008, 02:21:16 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhabalar, Bizim sitemizde 37 villa bulunmaktadır. Villalarının dış cephesi 3 değişik renktir.(kimisi bordo, kimisi yeşil, kimisi sarı) Villa sahiplerinden birisi dış cephe boyasını farklı bir renkte boyamak istemektedir.Bu konuda diğer villa sahiplerinin rızası alınmalı mıdır? Yönetim planında renk konusunda hiçbir madde bulunmamaktadır. Eğer bu villa sahibi villasının dış cephe rengini değiştirmek istemez ise yönetim olarak bu kişiye nasıl bir yaptırımda bulunulabilir?
Linkback: Dış Cephe Boyasının İstenilen Renge Boyatılıp Boyatılamayacağı


  • Gösterim 9,569 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
#1
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Merhabalar, Bizim sitemizde 37 villa bulunmaktadır. Villalarının dış cephesi 3 değişik renktir.(kimisi bordo, kimisi yeşil, kimisi sarı) Villa sahiplerinden birisi dış cephe boyasını farklı bir renkte boyamak istemektedir.Bu konuda diğer villa sahiplerinin rızası alınmalı mıdır? Yönetim planında renk konusunda hiçbir madde bulunmamaktadır. Eğer bu villa sahibi villasının dış cephe rengini değiştirmek istemez ise yönetim olarak bu kişiye nasıl bir yaptırımda bulunulabilir?


Yönetim planında değişik dış cephe boyası yapılmasının engellenmesine yönelik bir madde bulunmaması ilginç. Genellikle atlanmayan bir husustur.

Ancak yönetim planından ayrı olarak müteahhitin satış sözleşmesinde de bulunma ihtimali vardır. Veya müteahhitin arsa paylıda olsa tapu teslimi sırasında aldığı vekalete ek olarak ayrıca satın alanlara imzalattığı bir muvaffakatname de de bu husus bulunabilir. İnceleyin lütfen.

Bununla beraber inşaat ruhasatı ve eklerinde , iskan müsadesi sırasında verilen projelerde de renkler proje eklerinde veya üzerilerinde bulunabilir.

Bunların herhangi birisinde belirtilmişse zaten başka renk boya yapması mümkün değil.

Diyelim ki yok.

Kat Mülkiyeti Kanunu

Alıntı YapII - Anayrimenkulün bakımı, korunması ve zarardan sorumluluk:

Madde 19 - Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. (md: 8 )

Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Binaların dış görünümü sizdekiler villa dahi olsa sadece ilgili kat maliki uhdesinde değildir.

Bu sebeple dış renk boyasını mevcutta bulunan renkler haricinde yapması uygun değildir.

Yönetim yukarıdaki hususları dikkate alarak , ortaya çıkaracağı delil durumuna göre ilgili kat malikine bir ihtarname gönderebilir. Eğer eski haline getirmez ise "müdahalenin menni ve eski durumuna getirme"  amacı ile sulh hukuk mahkemesinde dava açılabilir.

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler