Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Dış Cephe Boyasının İstenilen Renge Boyatılıp Boyatılamayacağı

Başlatan ilker, Ağustos 20, 2008, 05:36:16 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar, Bizim sitemizde 37 villa bulunmaktadır. Villalarının dış cephesi 3 değişik renktir.(kimisi bordo, kimisi yeşil, kimisi sarı) Villa sahiplerinden birisi dış cephe boyasını farklı bir renkte boyamak istemektedir.Bu konuda diğer villa sahiplerinin rızası alınmalı mıdır? Yönetim planında renk konusunda hiçbir madde bulunmamaktadır. Eğer bu villa sahibi villasının dış cephe rengini değiştirmek istemez ise yönetim olarak bu kişiye nasıl bir yaptırımda bulunulabilir?
Linkback: Dış Cephe Boyasının İstenilen Renge Boyatılıp Boyatılamayacağı Mesajı Paylaş


  • Gösterim 8,186 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt




Ağustos 20, 2008, 09:59:37 ös #1 Son düzenlenme: Ağustos 23, 2008, 04:13:31 ös KatMulkiyeti.Com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Merhabalar, Bizim sitemizde 37 villa bulunmaktadır. Villalarının dış cephesi 3 değişik renktir.(kimisi bordo, kimisi yeşil, kimisi sarı) Villa sahiplerinden birisi dış cephe boyasını farklı bir renkte boyamak istemektedir.Bu konuda diğer villa sahiplerinin rızası alınmalı mıdır? Yönetim planında renk konusunda hiçbir madde bulunmamaktadır. Eğer bu villa sahibi villasının dış cephe rengini değiştirmek istemez ise yönetim olarak bu kişiye nasıl bir yaptırımda bulunulabilir?



Yönetim planında değişik dış cephe boyası yapılmasının engellenmesine yönelik bir madde bulunmaması ilginç. Genellikle atlanmayan bir husustur.

Ancak yönetim planından ayrı olarak müteahhitin satış sözleşmesinde de bulunma ihtimali vardır. Veya müteahhitin arsa paylıda olsa tapu teslimi sırasında aldığı vekalete ek olarak ayrıca satın alanlara imzalattığı bir muvaffakatname de de bu husus bulunabilir. İnceleyin lütfen.

Bununla beraber inşaat ruhasatı ve eklerinde , iskan müsadesi sırasında verilen projelerde de renkler proje eklerinde veya üzerilerinde bulunabilir.

Bunların herhangi birisinde belirtilmişse zaten başka renk boya yapması mümkün değil.

Diyelim ki yok.

Kat Mülkiyeti Kanunu

AlıntıII - Anayrimenkulün bakımı, korunması ve zarardan sorumluluk:

Madde 19 - Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. (md: 8 )

Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.


Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Binaların dış görünümü sizdekiler villa dahi olsa sadece ilgili kat maliki uhdesinde değildir.

Bu sebeple dış renk boyasını mevcutta bulunan renkler haricinde yapması uygun değildir.

Yönetim yukarıdaki hususları dikkate alarak , ortaya çıkaracağı delil durumuna göre ilgili kat malikine bir ihtarname gönderebilir. Eğer eski haline getirmez ise "müdahalenin menni ve eski durumuna getirme"  amacı ile sulh hukuk mahkemesinde dava açılabilir.

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp