Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Binanın kapıcı dairesi olarak bilinen yerinin müteahhid tarfından işgali

Başlatan dr3506, Haziran 02, 2016, 01:32:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Öncelikle herkese merhabalara bu siteye yeni üye olum bir sorun yaşamaktayım 2013 yılına binanın tüm katları satılaraktan  biz kat makilikleri tarafından müteahhit dairelerimizi aldık. Dairelerimiz içine girdikten sonra ilk toplantımızda  kapıcı dairesi olarak bilen fakat müteahhit  tarafından kullanılan yerde yaptık ilk toplamız esnasında benim itirazım oldu kapıcı dairesinin müteahhit tarafından kullanımayacagını buranın boşaltılmasını talep etdim fakat  o ğünkü yönetim resmi olarak kurulmamıştı 2013 yılında bu toplantıdan sonra resmiyet kavuşduk  şimdi bu müteahhit çıkaramıyoruz ve biz kat maliklerinden   kapıcı dairesine masraf yaptığını 35 000.00tl verirseniz çıkarım demekte önce sözleşmesinin olduğunu söyledi resmi bir yazı yazarak kendisinden bahsettiği sözleşmenin bir örneğini  talep etdim akabinde yazıma cvp verdi işte bu rası bizim şirketimiz himayesinde olup buranın bunca zamana kadar aydatlarını eletrik ve su aboneliklerinin tarafınca açtırıldığını falan gibi ibareli ve bunun yanı sırada burayı başka birene 40 yılllına kapıcı hizmetleri karşılında sözleşme yaptığını içerir bir yazı yolladı bende yönetimin 2013 yılında kurulduğunu bu sözleşmenin  bizim nazarımızda hiç geçerli olmadığının istenilen mevlanın ödenmeyeceğini  ve dairenin ivedilikle boşaltılması talepeden bir yazı yazıp resmi yolladım (ptt )le  ve sözleşmenin de nazarımız da kabul olmayacağını belirtim karar defterinin alına oyların gösterir belge belediyeden alınmış yapı denetim belgesi koydum bu yazıma istinaden göndermiş olduğu yazıda şu tarih yazınızı aldım fakatki ben buraya şu kadar  masraf  ödedim  bunu öderseniz tahliye ederim ahsitakdirde mahkeme açarak harcadım parayı tesbit ve keşif yöntemiyle tesbit etdirir bunları kat maliklerine rücu etdiririm demekte

Sonuç: olarak  bu kişinin kapıcı dairesinde bir hakkı olabilirmi birinci bu yok ise böyle bir dava acdında katmaliklerine bu miktar rücu edermi  birde bu vatandaşı nasıl kısa yoldan çıkara birilirim  kaymakamlığın süresini geçirdi sözleşme veya yazı belgemiz bulunmamaktadır.
Linkback: Binanın kapıcı dairesi olarak bilinen yerinin müteahhid tarfından işgali


  • Gösterim 5,571 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Öncelikle kısa yoldan çıkaramazsınız. Yol biraz uzun gibi görünse de netice kesin.
Bu tip uygulamalara çok sık rastlıyoruz. Kazan dairesi, sığınak, kapıcı dairesi gibi yerlere müteahhitlerin yaptığı el atmaların önlenmesi için dava açılması gerekir. Davayı sulh mahkemesinde açacaksınız.
Yukarıda müteahhitin size karşı bildirimle gönderdiği sebepleri okumadım. Çünkü hep aynı gerekçeler, aynı yalanlar.
Kapıcı dairesi, sığınak, kazan dairesi gibi alanlar ortak alanlardır.
Bunlardan sığınak mutlak ortak alan olup zaten başka amaçla ve tabi ki ikamet amacı ile kullanılamaz, kiraya verilemez.
Kazan dairesi gibi alanlar ancak kat maliklerinin oy birliği ile başka amaçla kullanılabilir , ancak proje değişikliği gerekir.
Kapıcı daireleri gibi alanlar ise ancak tüm maliklerin oy birliği ile kiralanabilir, başkalarının faydalanması sağlanabilir.
.
Müteahhidler bu ip alanlara el atmadan önce satış yaptıkları kat malikleri ile sözleşmeler yapmış olabilirler, bu sözleşmelerin içine örneğin kapıcı dairesinin 49 yıllığına müteahhit tarafından kullanılacağına vs. gibi maddeler eklemiş olabilirler, bu kat maliklerinden muvafakatname de almış olabilirler.
Yönetim planlarına böyle kullanılacağına dair hükümler de koymuş olabilirler.
Bu durumlar davayı uzatacak, ancak sonucu değiştirmeyecektir.
Müteahhid ortak alana hukuksuz olarak el atmış olup, mahkeme yolu ile geri alınması mümkün olup, geri alındıktan sonra geçmişe yönelik olarak ecrimisil talebi de yapılabilecektir.
Bunun için davayı kat maliki olan yönetici veya yönetici olmasa da tek bir malik açabilir.
Hiç tereddüt etmeyin, bizzat yürüttüğümüz ve bilirkişi olarak atandığım bir kaç davada sonuç değişmedi.
Sadece bazı mütaahhitler bu konuda daha hassas davranıyorlar, süreç uzayabiliyor. Netice değişmiyor.   


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler