Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

BİNANIN ALTINDAKİ FIRIN

Başlatan tahamutlu, Ocak 23, 2020, 02:46:04 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhabalar, binamızın altında doğalgaz ve elektrik fırını var. Simit, poğaça haricinde ekmek'te çıkarılıyor. Hem satış merkezi hem üretim.(Ama fırın taşfırın değil)
1) Ekmek çıkarmaları kanunen serbest midir? Doğalgazlı fırınların Binanın ısınmasına bir zararı olur mu
2) havalandırma ve baca borusu bina iç duvarından gitmiyor.giriş kapısının hemen üzerinde ve girişi duman sarıyor. Bununla ilgili ne yapabiliriz. Söylememize rağmen şu anda bir değişiklik yok
3) Gece 5 gibi hamur karma makinesi çok ses çıkarıyor sanki bina yerinden kazınıyor. Bununla ilgili ne yapılabilir.
4) son olarak fırın denetimleri her yıl olmuyor mu? gelen ekipler bu aksaklıkları görmüyormu?Çalışma izni nasıl veriliyor

Amacımız bina olarak şikayet etmek değil fakat bunlarla ilgili fırın sahibine tatlı dille nasıl uyarı yapılabilir. Çünkü rahatsız oluyoruz.
Linkback: BİNANIN ALTINDAKİ FIRIN


  • Gösterim 3,209 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Merhaba, Denizli ilinde çalışan bir avukatım. Bu yüzden verdiğim bilgilerin doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Kat mülkiyeti kanunu madde 24'e göre tapu kütüğünde bağımsız bölüm olarak gösterilen bir yerde Fırın açılması için kat malikleri kurulunda tüm kat maliklerinin rıza göstermesi gerekir. Yaşadığınız binanın altındaki fırın kat malikleri kurulunun oybirliğiyle verdiği karar neticesinde açılmış ise fırının kapatılması mümkün değildir. Ancak kat malikleri kurulu toplanmadan kimsenin rızası olmadan fırın açılmış ise durumu fırın sahibine anlatabilirsiniz. Rıza göstermezse sulh hukuk mahkemesinde dava açılması gerekmektedir.

Bunun haricinde eğer fırın kanuna uygun olarak kat malikleri kurulunun oybirliğiyle verdiği karar sonucunda açılmış ise;
1) Fırının dumanı giriş kapısından salması yine sulh hukuk mahkemesinde açılacak dava sonucunda engellenebilir.
2) Fırının sabah saatlerinde çok gürültü yapması ise teknolojik imkanlara göre değişir. Eğer sessiz çalışan bir hamur karma makinası teknolojik olarak mümkün ise yine sulh hukuk mahkemesi aracılığıyla bu husus istenebilecektir.

** Maalesef sulh hukuk mahkemesi kararları yoluyla gerekli yaptırım uygulanabilmektedir. Mahkeme kararına uyulmaması halinde ilk seferde idari para cezası uygulanır, buna rağmen fırın sahibi eyleminden dönmezse fırının kapatılmasına kadar yaptırımlar uygulanabilir.Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler