Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

bina içi kalorifer tesisatı tamiri kime ait

Başlatan sardunyasitesi, Ekim 04, 2010, 04:18:16 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,
Bizim site merkezi sitem kömürlü ve 4 ayrı bloktan oluşuyor.Kalorifer boruları bloklara yer altından gidiyor. Yer altından binaya girişlerin olduğu yerlerde ve bina içi tesisatta çürüme ve kaçaklar var, ancak tamiri için dairelerin içinden salon ve banyosunun belli yerlerinin kırılarak tamir edilmesi gerekiyor.
Bu tamir işinde oluşan masrafların ne kadarı kat malikine ne kadarı yönetime aittir. Zira banyosuna ya da salonuna tadilat yapıp para harcayan biri ile yapmayan birinin masrafı faklı olacaktır. Fayans yer döşemesi gibi kırılan yerlerin eski haline getirilmesi kimin sorumluluğundadır.
Acil cevap lütfen, haftaya genel kurulda karar alınması gerekiyor. yoksa bu kaçaklar yüzünden kaloriferler yanmayacak ve kışın donacağız.
Teşekkürler.
Linkback: bina içi kalorifer tesisatı tamiri kime ait Mesajı Paylaş


  • Gösterim 10,987 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Sitenin ısınma merkezinden binalara kadar olan kısımlardaki bakımlar, site ortak masrafları ile ilgilidir. Ancak örneği 4 bloka ısınma merkezinden ayrı ayrı 4 farklı yönden tesisat boruları gidiyorsa bu taktirde hangi boruda bakım veya değiştirme gerekiyorsa o bloka ait dolayısı ile o blok kat maliklerine paylaştırılacak bir masraf olabilir.

İkinci kısma gelince bina koridorlarında, şaft içlerinde - ki örneğinizde salon ve banyolardan kırım yapılması gerektiğine göre bu şaftlar dairelerinizin içinden geçiyor- bulunan kalorifer veya başka boru tesisatları "ortak alan" statüsündedir.

Dolayısı ile tamirat ve yenileme " o blokun tüm maliklerinin yani ilgili blok genel kurul sorumluluğundadır".

Tamirat kararı öncesi her kırılması ve yeniden yapılması gereken yapı malzemelerine ilişkin bir tespit yapılır. Ve yapılacak işin toplam bedeline ilave edilir.

Ancak bu şaftın içinden gelen ana tesisat borusundan ayrılarak daire içine giren kısımlarına ilişkin tamirat, tadilat ve yenileme masrafları  ise ilgili kat malikine aitttir.

İyi günler dilerim. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.