Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Bekçi, Kapıcı veya diğer Personellerin Maliyetlerinin Bağımsız Bölümlere Payland

Başlatan Feridun, Mayıs 24, 2009, 04:27:06 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

K.M.K. 20 maddesi A)  maddesinde belirtilen bekçi ifadesi şu an için  Dışarıdan sağlanan güvenlik hizmetlerinide bağlarmı. Yani güvenlik hizmeti alımı'da aidat hesaplanmasında ortak gider olarak ifade edilebilirmi. Konu ile ilgili bağlayıcı hukuk içtihatları bulunmaktamıdır.
Linkback: Bekçi, Kapıcı veya diğer Personellerin Maliyetlerinin Bağımsız Bölümlere Payland


  • Gösterim 7,462 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Önce üyemizin sorduğu KMK 20. Madde ve a ) bendini açıklayalım.

Alıntı YapIII- Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :
Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
Katılmakla yükümlüdür.
c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş (md:9) hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.
Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi tanımı anayapı kadrosunda çalışabileceği gibi, dışarıdan kaynak sağlama (outsourcing) (dış hizmet alımı) (yani başka şirketlerin personel karşılığında fatura kesmesi durumu ) hasıl olduğunda bu personeller içinde aynen geçerli olup, bağımsız bölümler dışarıdan alınan hizmetlere (yani personeller) eğer yönetim planlarına başka türlü yazmıyorsa eşit olarak katılırlar.

Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi gibi dışarıdan sağlanan güvenlik hizmetleri de aynı bağlamda değerlendirilir. Tabiki güvenlik firması giderleri de ortak genel gider olup, yönetim planında başkaca bir paylandırma usulü yoksa bağımsız bölümlere eşit paylaştırılır.


Alıntı YapKat malikleri -aralarında başka türlü anlaşma bulunmadıkça- personel giderlerine eşit olarak katılmakla yükümlüdürler.
|Kat Mülkiyeti Yasasının 20. maddesinde kat maliklerinin her birinin aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça katılmakla yükümlü olduğu giderler iki gruba ayrılmış, maddenin (a) bendinde kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerinden eşit olarak anag lyrimenkulün yönetimi ile ilgili sair tüm giderlerden de arsa payı oranında sorumluluk esası getirilmiştir.
Yargıtay'ın kararlılık kazanmış uygulamalarında yönetim planında açıkça aksine bir hüküm bulunmayan hallerde kat maliklerinin anagayrimenkulün ortak giderlerinden yasanın yuka rıda belirtilen ilkelerine göre sorumlu tutulmaları gerektiği kabul edilmektedir.
Davaya konu edilen işletme projesinde personel, giderleri için yasada öngörülenden farkl ı bir sorumluluk ilkesi getirilmemiş, anagayrimenkulün yönetimi ile ilgili genel giderlere de kat maliklerinin, yasada olduğu gibi arsa payı oranında katılacakları öngörülmüştür. Bu durunda personel giderleri bakımından sözleşme niteliğindeki yönetim planında aksine bir hüküm bulunmadığından bu giderlere kat malikleri yasa gereği eşit olarak katılmalıdır. personel giderleri için 11.10.2002 tarihli kat malikleri kurulu kararında da bu gidererin eşit alınması benimsenmiştir.      

Hal böyle iken yönetim planının 3. maddesinde anagayrimenkulün yönetiminin gerektirdiği genel işletme giderleri için öngörülen hükmün yorumunda yanılgıya düşülüp bu hükmün personel giderlerini de kapsadığı sonucuna varılarak davaya konu olan işletme projesinin personel giderlerinin eşit olarak alınmasına dair hükmünün iptaline karar verilmesi doğru görülmemiştir. (Y.18.HD., 13.11.2003 T., 2003/8359 E., 2003/8906 K.)
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler