Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Balkon mermerleri ortak alan mıdır?

Başlatan Fkrtcvs, Nisan 18, 2011, 07:12:50 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba.
İki blok 30 daireden oluşan bir sitenin yöneticisiyim.Bloğun birini müteahhit yapmış ve balkon küpeştelerini dökme mozaik olarak imal etmiş.Diğerini kooperatif tarzında imal etmişler ve balkon küpeşteri mermer..
Müteahhitin yaptığı binanın balkon küpeştelerinden birçoğu çatlak ve hatta kırık olanlar bile var.Bu blokta yaşayanlar bu olayın direk olarak dış görüntüyü ilgilendirdiğini ve yakında başlanacak mantolama işinden sonra başımıza iş açacağını söyleyip, kooperatif olarak imal edilen diğer blokta olduğu gibi bunların da mermer olmasını talep etmektedirler.Diğer blok ise bu alanın ortak alan almadığı ve her bireyin kendisinin çözümlemesi gerektiğini iddaa ediyorlar.
Balkon mermerleri ortak kullanımalanına girermi?
Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum
Linkback: Balkon mermerleri ortak alan mıdır?


  • Gösterim 12,436 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Bağımsız bölüm maliklerinin kullanımına bırakılmış balkon zemini ve küpeştenin içte kalan kısmı ile balkon iç duvarları ile benzer terasların bakım ve onarımı ilgili bölümlerin maliklerine aittir.

Küpeşte üst bölümleri de bu maliklerin bakım onarımlarına ait iken, küpeştenin dış cephelerinin bakım onarımı tüm kat maliklerine aittir.

Aslında bu tanımlamam ilgili alanların ortak alan olmadığını ifade etmez. Bu bölümler ilgili kullanımına bırakılmış kat maliklerinin sorumluluğunda olan alanlardır. Görsel ve mimari olarak ise kat mülkiyeti kanunu , yönetim planı ve ilgi kat malikleri kurulları kararlarına göre ortak alan gibi düşünülür kat maliklerinin tek başlarına mimari ve görsel olarak değişiklik yapmaları yasaklanmıştır.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

merhaba.

Daha önce balkon mermelerinin ortak alana girip girmeyeceği konusunda bir yazım olmuştu.Sizlerin bana vermiş olduğunuz cevap benim için tatminkar olmakla beraber,bağlı bulunduğumuz belediyenin hukuk bürosu bana bu konuda cevap veremeyeceğini bildirdi.

Konuyu mahkemeye intikal ettirmekten  ziyade ,ortak alanların tespiti hakkında hangi resmi kurumdan yazılı bir açıklama alabilirim.

Teşekkürler.

Böyle bir kurum yoktur. Bilirkisi tespiti için mahkemeye gidebilir veya bir üniversiteden tespit -yasal geçerliliği yoktur-  isteyebilirsiniz.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler