Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Bahçede Köpek Gezdirme

Başlatan aybay, Ocak 22, 2011, 10:56:05 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.Bir kat maliki apartman katında beslediği köpeğini bahçede gezdirmekte ısrar ediyor. Doğal olarak bu arada köpeğin tuvaletini bahçeye yapıp yapmadığını takip edemiyoruz. Ortak parselde inşa edilmiş villanın sahibi bir diğeri ise evden çıkarken köpeklerini serbest salıyor, köpekler her ne kadar bahçe dışına koşuyorlarsa da, arada girişte rast geldiklerinde bizim çocukları korkutuyorlar. Yönetim planımız var mı yok mu kimse bilmiyor. En azından ortada yok. Planda bu tür yasakların olmadığını farz edersek, köpeklerin bahçede gezdirilmesi ve giriş yollarından tasmasız geçirilmesi engellenebilir mi?
Linkback: Bahçede Köpek Gezdirme


  • Gösterim 13,931 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
#1
Yönetim planınız var ise bu planda evcil hayvan ve köpeklere dahil mutlaka bir madde vardır. Anayapının bir villa projesi olduğunu düşünürsek de o yönetim planına bakmadan size net bir cevap vermem dopru değil.

Türkiye'de tapu sicil müdürlüklerinde mevcut yönetim planlarının %90 ında bu tip yasak maddeleri vardır.

"Kat malikleri, aşağıdaki yasaklara uymakla yükümlüdürler; Bağımsız bölümleriyle eklentilerinde ve ortak yerlerde kedi, köpek ve kümes hayvanları gibi hayvanları barındıramazlar, besleyemezler."

"Ortak yerlerde, Yönetimin gözetimindeki ortaklaşa sahip olunanların dışında kedi, köpek, tavuk vb. gibi hayvanlar besleyemezler. Radyo ve müzik aletleriyle benzeri şeyleri diğer site maliklerini rahatsız edecek şekilde kullanamazlar."

"Bağımsız bölümlerde (kedi, köpek, tavuk gibi) hayvanların beslenmesini açıkça yasaklamış olan yönetim planı hükmüne, tüm kat malikleri uymak zorundadır. (Y.H.G.K. 19.2.1982 gün, 1981/5-780 E., 1982/131 K.)."

Evcil Hayvanlar Ve Hukuksal Sorunlar Av. Ahmet Kemal Şenpolat
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap konusuna da bakabilirsiniz.

Hal böyle iken bazen çok saçma bir şekilde villa sitelerde dahi köpek besleme yasağına rastlayabiliyoruz.

Bazen yönetim planları köpek ve evcil hayvanların beslenmesine ilişkin kuralları belirtebiliyorlar.

Yani önce yönetim planınıza bir göz atın bence.

Bunun dışında eğer dediğiniz gibi evcil hayvan ve köpek beslenmesine ilişkin yönetim planınızda bir yasak bulunmuyor , buna karşılık olarak da besleme usullerine ilişkin bazı kurallar belirtilmedi ise Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 18 maddesine yönelik olarak genel kurulunuzda veya yetki dahilinde ise yönetim kurulunuzda besleme usullerine ilişkin kararlar alabilir, yönetmelikler yayınlayabilirsiniz.

Eğer bu karar ve yönetmeliklere aykırı hareket eden malik veya kiracılar olursa o halde hakimin müdahalesini talep edebilirsiniz.

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler