Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Arsa payına göre kullanım hakkı ve giderler.

Başlatan emreozturk1, Aralık 13, 2020, 12:54:19 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba;

30 dairelik apartmanımızda çatı, kömürlük, dış cephe mantolama, merdivenler, apartman içi boyası gibi birçok ortak alanda tadilat ve yenileme yapılması gündemde. Giderlerin kat mülkiyeti kanununda yazdığı üzere arsa payına oranla paylaşılması gerektiğini savunanlar var.

Madde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında,
ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.
Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Aynı kat mülkiyeti kanunu kullanım hakkının da arsa payına oranla olması gerektiğini söylüyor. 25 yıldır oturduğum apartmanda bu alanlar eşit derecede kullanıldı. Otoparktan, kömürlüğe arsa payım ortalamanın üzerinde olmasına rağmen fazla hak verilmedi. Bu durumda giderlerin eşit paylaşılması gerekmez mi? Kullanırken eşit haklara öderken paya göre ödüyorsak neden payımın fazla olması beni mağdur etmekten başka ne işe yarar? Bu karara mahkeme ile itiraz edebilir miyim ?
Linkback: Arsa payına göre kullanım hakkı ve giderler. Mesajı Paylaş


  • Gösterim 334 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt




Aralık 13, 2020, 11:47:39 öö #1 Son düzenlenme: Aralık 13, 2020, 12:11:18 ös Aydın Develi
Sayın emreozturk1;

634 s Kat Mülkiyeti Kanununun " Anagayrimenkulün Genel Giderlerine Katılma " başlığını taşıyan 20. maddesi hükmüne göre, kat maliklerinden her biri anataşınmazın ortak yerlerine bakım, koruma ve onarım ile genel yönetim giderlerine, ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça kendi arsa payları oranında katılmakla yükümlüdür.

634 s Kat Mülkiyeti Kanununun " Hakimin Müdahalesi " başlığını taşıyan 33. maddesi hükmüne göre de dava açma hakkınız mevcuttur.

Söz konusu giderlerin paylaşımı ile ilgili Yönetim Planınızda aksi bir hüküm yok ise şahsi düşüncem adli süreç başlatsanız da Davayı kaybedeceğiniz yönündedir. Kanunun ilgili maddesi net... Kat maliklerinin her biri bahsettiğiniz giderleri kendi arsa payı oranına göre ödemek durumundadır.

Saygılarımla... Mesajı Paylaş
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.