Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman yönetimi genel kurul kararı olmadan ek çardak yapıyor.

Başlatan Musa Telci, Eylül 01, 2020, 03:54:26 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bir blokta 64 daire olmak üzere 128 daireli iki bloktan oluşan sitemizin tam ortasın da peyzaj alanı var. burada bir havuz ve iki çardak bulunuyor. ve yeşil alan.

bina yönetimi bu iki çardağın simetriğinde iki adet daha çardak inşaatına başladı.

iki çardakta kömürlü semaver ve gürültü için şikayetçi iken bu dörde çıkacak ki yeni çardaklar evimize daha da yakın.

yönetime gittim çardakla ilgili bir genel kurul kararının olmadığını çoğunluk oylaması yapılmadığını kaldırılmasını istedim. 

yönetici kararla site menfaatleri için almaya,satmaya,yaptırmaya verilmiş genel bir karar olduğunu buna istinaden yaptıklarını söyledi ve kara defterini gösterebileceğini söyledi.

ben bunun için yani yeni çardak yapılabilmesi için sadece buna ilişkin bir oylama gerektiğini yukarıda da belirttiğim gibi bir kararın bunun için yeterli olmadığını mevcut kararın amacını çok aştığını belirttim.

ayrıca bu şekilde "almaya,satmaya, yaptırmaya" şeklinde bir kararla yönetimin o zaman ortak alanı bile satabileceğini, onay almadan havuz, büfe gibi anormal tasarruflarda da bulunabileceğini, bütün bunların ancak genel kurul kararı ile yapılabileceğini, bu şekilde genel kurulun tüm yetkilerini yöneticiye devredemeyeceğini, aslen zaten böyle bir niyetlede böyle bir kararın çıkmadığını söyledim.

bir diğer konu acaba bu peyzaj alanın değişimi için belediyeye bir itiraz hakkı var mı? yani imar müdürlüğüne bir itirazda bulunulabilir mi? yeşil alan bozularak önceden onaylanmış bir plana karşı çardak ilave ediliyor.

yukarıda ki konular için ne şekilde bir mücadele verebilirim ?

çardak yapılmasını nasıl önleyebilirim?

direk çardak konusunda bir genel kurul kararının olması gerekmez mi?

dava açabilir miyim ?

belediyeye müraacat edebilir miyim ?

teşekkürler.
Linkback: Apartman yönetimi genel kurul kararı olmadan ek çardak yapıyor.


  • Gösterim 1,818 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Merhaba size benzer bir durumla karşı karşıyayız bizde çardak konusunda mağdur edilen taraf olduk danistigimiz  bir avukat ihtar çekip yönetimin site sakinlerinin yarısından 1 fazlası ile karar alabileceğini bu söz konusu olmayınca projede olmayan bir yapının konulamayacagini beyan etti farzet ki çoğunluk sağlandı o zaman bile manzaranı bozduğu için bile dava yolunun açık olduğu ama hakimin ne yönde karat verebileceğini kestirmeden dava acilabicegini  beyan etti iyi günler umarım işinize yarar bir bilgi olur 

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yapyukarıda ki konular için ne şekilde bir mücadele verebilirim ?

çardak yapılmasını nasıl önleyebilirim?

direk çardak konusunda bir genel kurul kararının olması gerekmez mi?

dava açabilir miyim ?

belediyeye müraacat edebilir miyim ?

Bu tür yenilik ve ilavelerin genel kurulda oy çokluğu ile ( sadece toplantıya katılanların değil tüm bağımsız bölüm sayısının sayı ve arsa payı çoğunluğu ile) alınması gereği vardır. Muhetemelen yöneticinin size gösterdiği veya ifade ettiği kararda böyle bir çoğunluk her halükarda bulunmayabilir. Karar doğru olsa dahi ifade ettiğiniz gibi bu imalatları yapabileceği anlamına gelmez.
 
Öncelikle belediye imar müdürlüğüne müracaat ediniz ve mimari projeyi inceleyiniz, sözkonusu alan projede nasıl görünmektedir. Diğer iki imalatın projede görünüp görünmediğini inceleyiniz. Diğer imalatlar görünüyorsa projeye dahildir. Görünmeyen imalatlar bu taktirde yapılamaz. Ancak belirtmem gerekir genelde basit gölgelik ve çardaklar projelerde bulunmaz.

Kat mülkiyetine geçmiş ve iskan almış anagayrimenkullerde yerel idare (belediye)  projede bahçe olarak görünen alanlarda kat maliklerinin ortak kullanımına sunulmuş basit gölgelik ve çardaklar için genellikle işlem yapmaz.

Yöneticinize noterden ihtarname gönderiniz. Yine de genel kurul gündemine alınıp, ifade ettiğim çoğunlukla karar alınsa dahi karara itiraz ediniz ve 30 gün içinde sulh hukuk mahkemesinde dava açınız.


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapMerhaba size benzer bir durumla karşı karşıyayız bizde çardak konusunda mağdur edilen taraf olduk danistigimiz  bir avukat ihtar çekip yönetimin site sakinlerinin yarısından 1 fazlası ile karar alabileceğini bu söz konusu olmayınca projede olmayan bir yapının konulamayacagini beyan etti farzet ki çoğunluk sağlandı o zaman bile manzaranı bozduğu için bile dava yolunun açık olduğu ama hakimin ne yönde karat verebileceğini kestirmeden dava acilabicegini  beyan etti iyi günler umarım işinize yarar bir bilgi olur 

Avukatınız doğru bir yorum yapmış.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler