Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman ortak kullanım ile ilgili sorunum

Başlatan Oguzhan.., Nisan 04, 2017, 11:43:26 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

İyi günler değerli forum üyeleri yeni kayıt oldum ve yardıma ihtiyacım var konuyu yanlış yere açtıysam affola.Şimdi biz baya bi birikimin ardından ev satın aldık 3 katlı 6 daire 3. katı satın aldık ev 4 senelik galiba 2. kattaki ev sahipleri bizim hemen üzerimize kamelya yapmışlar şuan oturduğumuz evde kiracılar yaşarken çiçekler filan ekmişler ayrıca hergün çıkıyorlar ve ailem bundan rahatsız oluyor ayrıca damın her yerinde içki şişeleri var yani adamlar içki içiyorlar damda dediğim gibi çok rahatsız oluyoruz ektikleri bitkiler yüzünden evin köşesinde nem oluşmaya başladı güzelce anlatmaya çalıştık adam 1 tanesinin yerini değiştirirseniz o zaman olacakları görün tarzında konuşmuş gittim belediyeye şikayet ettim bu kamelyayı gelip baktılar fotoğraf filan çekmişler birkaç gün sonra da bunları çağırmışlar bunlar da biz o ev sahipleriyle anlaştık gibisinden yalan söylemişler ben de gittim anlattım bu gün gelmişler ve babama anlattıklarına göre tutanak tutmuşlar ama şimdi bu adamlar bu işten kurtulabilir mi yani haklı şekilde kendini çıkarabilir mi ne yapmamız lazım işi garantiye almak için apartmandakiler de korkuyorlar bunlar aleyhine apartmandakileri anlaşmaya çağırabilir mi yani direk bizim üzerimizde bu yaptıkları kamelya çiçekler filan ne yapsak yardımcı olur musunuz lütfen :/
Linkback: Apartman ortak kullanım ile ilgili sorunum


  • Gösterim 3,548 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
#1
Sayın (Oğuzhan),

Siz, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanuna ve Yönetim Planındaki kurallara göre sorumlusunuz. Yönetim Planı, Kat Mülkiyeti Kanununda karşılığı bulunamayan özel durumlar için sözleşme niteliğindedir. İmza atanı bağlar. Bağımsız bölümü sonradan satın alan kat malikini de bağlamaz. Yani Yönetim Planındaki size haksız gelen her madde (haklıysanız) mahkemece iptali talep edilebilir. Bunlara ek olarak;

(1) Herhangi bir kat maliki, Kat Malikleri Kurulunun 4/5'i Karar Defterinde onay vermedikçe ortak alanlarda tesis ve tadilat yapamaz.
(2) Böyle bir onay olsa dahi kat malikine rahatsızlık verecek ve/veya sahip olduğu bağımsız bölümün arsa payını (rayiç değerini) azaltacak girişimlerde bulunamaz.
(3) Ortak alanlar amacı dışında kullanılamaz.

Yukarıda bir bilgisayar programının karşılaşacağı prosedürlerin senaryosunu hazırlayan algoritma gibi sizin için, inceleyeceğiniz en üst (yetkin) kuraldan en ast özel kurala göre sıralama ayrıntılarına vakıf olmanızda büyük fayda var.

Alıntı YapII - ANAGAYYRİMENKULÜN BAKIMI, KORUNMASI VE ZARARDAN SORUMLULUK:
Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

       (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/8 md.;Değişik fıkra: 14/11/2007-5711 S.K./8.mad.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.

       Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.   
Alıntı Yap

Haklarınızı ihtar göndererek doğrudan kusurlu kat malikine karşı yerel sulh hukuk mahkemesine açacağınız El Koymanın Engellenmesi ve Eski Haline Getirme isimli davayı kazandıktan sonra, kusurun devamı halinde (çekilmez hale geldiğinde) kusurlu kat malikinin bağımsız bölümün devrini mahkemeden talep edebilirsiniz.

Bahsettiğim konu başlıklarını profesyonel kaynaklardan ayrıca inceleyerek emin adımlarla kusurlu tarafa dava açmalısınız.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler