Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman dairesinde ticari faaliyette bulunulması???

Başlatan thekinger, Eylül 10, 2009, 03:32:56 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Herkese slm,
Sayın arkadaşlar, apartmanımızdaki bir dairede kiracı dakinlerimizden birtanesi, ofisini kapattığı için (kriz nedeniyle) ticari faaliyetlerini evinden yürütüyormuş. Jome ofis tarzında. bazı günlerde kargo ile sarf malzemeleri gelip gidiyor. kargo araçları ile. Apartmanımız tamamen konut olarak kullanılmaktadır.

Şu durumda bu şahsa ihtarmı çekmeliyim. tücari faaliyet için izinmi almalı, (bu konunun ayrıca elektrik ve su faturası gibi aboneliklerin işyerinde ve konutta farklı ücretlendirildiğini biliyorum) bu konu hukuksal olarak yönetimi nasıl bağlar? yani gizlice ticari faaliyette bulunmanın cezası nedir ve yönetimi bağlarmı? Apartman dairesindeki ticari faaliyete nasıl son verebilirim. teşekkürler.
Linkback: Apartman dairesinde ticari faaliyette bulunulması???


  • Gösterim 68,875 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 7 Yanıtlar
MERKEZİ SİSTEMLE ISINAN APARTMANIN DOGALGAZA ÇEVRİLMESİ

sayın thekinger,apartman sakini arkadaş dairesini belli kurallar dahilinde ofis olarak kullanabilir.yeterki vergi dairesine  mükellefiyetini tesis ettirsin.siz gayri ahlakı durumlarda ihtar çekebilirsiniz ancak bu durumlarda ihtar çekilmez.yani home  ofis olarak kullanır. vergi dairesine kaydını yaptırmamışsa siz şikayet te bulunabilirsiniz.

Burası ev olarak tahsis edilmiş bir dairedir. Apartmanda hiçbir dairede ofis yada homeofis olarak müsade edilmiş bir daire yoktur. vergi dairesine kaydını yaptırmış olup olmaması farklı bir konu değilmidir? biz o dairede ticari faaliyet yapılmasından rahatsızız. sürekli sarf malzemesi gelip gidiyor kargo ile. ticari faaliyete son vermesini istiyoruz ne yapmalıyız?

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
MERKEZİ SİSTEMLE ISINAN APARTMANIN DOGALGAZA ÇEVRİLMESİ

KMK 7 bölüm Yasak işler Madde 24 Mesken olarak kullanılan bölümlerin hangi şartlarda işyeri olabileceği belirtilmiştir,home ofis işyeri açma çalıştırma rauhsatları yönetmeliğinde yoktur,İşyeri ruhsatı Mali kayıttan sonra düzenlendiğinden ilgili Belediye-Özel idare belgeler ister,genelde meskenler içinde  işyerlerine izin verilmiyor.

#5
KONU :
Apartmanlarda ve sitelerde avukatların büro açabilmek için, yine serbest muhasebecilerin, mali müşavirlerin , yeminli mali müşavirlerin  bu faaliyetlerde bulunmak için artık kat sahiplerinin iznini almaları gerekmeyecek. Sadece bu meslek dallarında  Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesi değişmiş olup, yönetim planlarında sınırlamalar olsa dahi bu sınırlamalar uygulanmayacaktır.

ÖZET:  30.04.2013 tarihi itibari ile kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmadan anagayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde "avukatlık büroları" ve " serbest muhasebeci", "mali müşavirlik" veya "yeminli mali müşavirlik" faaliyetlerinde bulunulabilir. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmaz.  "Avukatlık büroları" ve " serbest muhasebeci", "mali müşavirlik" veya "yeminli mali müşavirlik" faaliyetleri haricindeki diğer işyeri ve büro veya diğer ofis faaliyetleri için ise Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesinde gerekli şartlar ile yönetim planı hükümleri halen geçerlidir.

BU AÇIKLAMANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ:
Mesken Bölümlerde Büro (Avukat,Serbest Muhasebeci/Yeminli / Mali Müşavirlik
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapBU AÇIKLAMANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ:
Mesken Bölümlerde Büro (Avukat,Serbest Muhasebeci/Yeminli / Mali Müşavirlik
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


---------

28 Eylül 2010 tarihinde  yukarıdaki  soruyu yine aşağıdaki biçimde yanıtlamışuz haklı olarak.
Ancak bir gelişme oldu Aralık ayında.

Kısaca özetliyorum.

Yargıtay apartman dairelerinde avukatların büro açamayacağına hükmetti. Kararda apartmandaki bütün ev sahiplerinin izin vermesi şartı koşuldu.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatlık bürolarının apartman dairelerinde açılamayacağına hükmetti.  Bu karar ile Türkiye genelinde avukatların yüzde 50’sinin kiracılık durumu sorunlu hale geldi.

Avukat Elif Hondu Çil Antalya’da Subaşı apartmanın üçüncü katını kendisine avukatlık bürosu olarak kiraladı. Çil, kiralarken de daireyi avukatlık bürosu olarak kullanacağını belirtti. Ancak bir süre sonra apartman yöneticisi gelen gidenlerin fazlalığından apartman sakinlerinin rahatsız olmasını gerekçe göstererek Çil’in daireyi boşaltmasını istedi.

Apartman yöneticisi, avukatın daireyi boşlatması için Antalya 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde tahliye davası açtı. Avukat Çil, savunmasında Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24. maddesinde sadece dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olan işyerlerinin apartman dairelerin açılmasına izin vermediğini, bu yasağın avukatlık yazıhanesini kapsamadığını savundu. Yerel Mahkeme, bu savunmayı kabul ederek Avukat Çil’in kiraladığı daireyi avukatlık yazıhanesi olarak kullanabileceğine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin gündemine geldi. Daire, apartman dairesinin mesken olduğuna dikkat çekti ve Avukat Çil’in daireyi tahliye etmesine karar verilmesini istedi. Daire, ‘tüm kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir karar bulunmadıkça büro niteliğinde de olsa mesken dışındaki (avukat yazıhanesi) bir amaçla kullanılmayacağını’ belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yerel mahkeme “Yargıtay’ın daha önce oturmuş uygulamalarına paralel olarak meskende avukatlık bürosu mümkündür” diyerek kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 8 Aralık 2010’daki toplantısında yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. Böylece apartman dairelerinde avukatların yazıhane açamayacağına hükmetti.

Böylece  “Yargıtay yeni bir görüş oluşturdu. Artık avukatlar işyeri ruhsatı olmayan hiçbir apartmanda oturmayacak. Yargıtay, avukat meslektaşlarımıza kapıyı gösterdi.

Artık apartmanda  avukata yer yok

Avukatlara göre Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatların apartman dairelerinde büro açılamayacağına hükmetti ama avukatlara göre bu karar uygulanabilir nitelikte değil.

Karar böyle ancak uygulanılabilirlik noktasında soru işaretleri var.

Avukatlara göre, bu uygulama kamu hizmeti olan avukatlığı ve doktorluğu ticarete dönüştürecek.

Netice de bu durum sadece avukatları değil,  mesken amaçlı imal edilen konutta mimar, mühendis vs gibi büro amaçlı kullanımları da etkileyecek.

Ve aynı zamanda Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 24. maddesi yorumlanırken bu son hukuk genel kurul kararı dikkate alınmalı.

Kanunu tanımıyorum diyen hukuk adamı olamaz.

Bu güncelleştirme konu ile ilgili tüm yazılarımıza eklenmiştir. Ayrıca hukuk genel kurul kararı da ilgili bölüme eklenecektir.

KatMulkiyeti.Com 15 Ocak 2011

Bu sorunun Aralık 2010 öncesi cevabı aşağıdaki gibi idi.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Herkese slm,
Sayın arkadaşlar, apartmanımızdaki bir dairede kiracı dakinlerimizden birtanesi, ofisini kapattığı için (kriz nedeniyle) ticari faaliyetlerini evinden yürütüyormuş. Jome ofis tarzında. bazı günlerde kargo ile sarf malzemeleri gelip gidiyor. kargo araçları ile. Apartmanımız tamamen konut olarak kullanılmaktadır.

Şu durumda bu şahsa ihtarmı çekmeliyim. tücari faaliyet için izinmi almalı, (bu konunun ayrıca elektrik ve su faturası gibi aboneliklerin işyerinde ve konutta farklı ücretlendirildiğini biliyorum) bu konu hukuksal olarak yönetimi nasıl bağlar? yani gizlice ticari faaliyette bulunmanın cezası nedir ve yönetimi bağlarmı? Apartman dairesindeki ticari faaliyete nasıl son verebilirim. teşekkürler.


Şimdi Sayın Üyemiz . Bu soruyu aslında forumda başka yerlerde cevapladık. Beklemeyip arama yapsaydınız, sonuca ulaşırdınız.
Ayrıca bu forum sadece faydalanacağınız bir forum değil, katkı da yapmanız gereken bir forumdur.
Tekrar hatırlatırız.
Gereksiz mesajlarınız silinmiştir.


--------------------------------------------------------------Meskenlerde Home Ofis işi Kat Mülkiyeti'ne uygundur. Home Ofis tanımını büro tanımına eşdeğer olarak kabul edelim.

Mesken, Büro  ve Home Ofislere bazı günlerde kargo ile sarf malzemeleri gelip gidebilir. Evlerimize de gelip gidiyor. Bu durum diğer malikler adına rahatsızlık oluşturamaz.

Mesken, Büro  ve Home Ofislerde ticari faaliyet için izin alınmasına gerek yoktur. Husu vergi mevzuatı ile ilgilidir. Ancak İşyeri açılması durumunda şüphesiz gerekecektir.

Mesken, Büro  ve Home Ofislerde elektrik ve su faturası gibi aboneliklerinin işyerlerindeve konutta farklı ücretlendirildiği hususu bina yönetimini ilgilendirmez. Hukusal olarak yönetimi bağlamaz.

Mesken, Büro  ve Home Ofis dışında eğer tapuda mesken görüldüğü halde işyeri kullanımı var ise bu ticari faaliyete  son vermek için; Yapılacak iş sulh hukuk mahkemesine dava açmak ve ilgili meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar alınmasını sağlamaktadır. Mahkeme neticesinde meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap bu kararın ardından eğer avukatlık işi yapan işyeri ise bir şekilde ev sahibi tahliye edecek, eğer ,işyeri sahibi  kat maliki ise genel kurulunuzda oy çokluğu ile alınan bir kararla mülkiyetin el değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.


Diğer açıklamalar ve
Dayanaklar aşağıdadır.


----------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
Home Ofis- HomeOfis-Büro-İşyeri-Ticarethane-Apartman-Site-Ticari Faaliyet Nedir Bunlar!
Bir apartmanda veya genellikle konut olarak kullanılan yerlerde bu işler yapılabilir Mi?


Son yıllarda apartman ve site yaşamının yaygınlaşması ve iş yaşamının günlük süresinin uzması sebebi ile bir kavram ortaya çıkmıştır." Home Ofis"
Adı üstünde . Ev Ofis. Demekki konut (ikamet amaçlı)  olarak kullanılan ve ev olarak nitelendirdiğimiz bir bağımsız bölümde ofis işi yapmak . Home Ofis bu demektir.

Şimdi aslında bizim yıllardır büro olarak bildiğimiz  tanımı yeniden açıklayalım.


---------------------

Home Ofis = Büro diyelim. Ve yoruma devam edelim.

Öncelikle bağımsız bölümünüzü "konut" "mesken" olarak adlandırıyorsunuz.
Herhalde Tapu Müdürlüğü de bu bilgiyi vermiş.
Yani apartmanınızın ne olarak kullanıldığından ziyade tapuda varsa kayıtlı yönetim planında "mesken" veya "işyeri" kullanımına engel bir durumun olup olmaması daha önemli.

Kat Mülkiyeti Kanununun 24. maddesi bu konuyu işlemektedir.

Madde 24 - "Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmıyan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.
Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.
Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir."

Biz size yorumumuzu yazacağız.

İşyeri Nedir? Büro Nedir? Ne Farkı Vardır?

Tapuda eğer bağımsız bölümünüz mesken olarak kayıtlı bulunuyorsa bu taşınmazın şirket merkezi veya bürosu olarak kullanılması, bu kullanım taşınmazı işyerine dönüştürdüğü için KMK. Md.24 hükmüne aykırıdır.

1'den fazla kişiyle birlikte kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü yer , büro değil, işyeridir. Bir bağımsız bölümün odalarının ayrı ayrı kişiler tarafından başka amaçlarla büro şeklinde kullanılması kabul edilemez. Büro: yerleşmiş yargıtay kararlarına göre herhangi bir işverene veya kurulaşa bağlı olmaksızın daha çok ticari faaliyete mahsus hizmet üreten , en çok 1-2 kişi ile sekreterin çalıştığı , ticari nitelikte olmayan yerlerdir.

Örneğin, avukat yada çizim yapan bir mühendisin yazıhanesi "büro" olarak nitelendirilse de , bir şirkete bağlı olsun yada olmasın muhasebecilik ve emlak komisyonculuğu yapılan yerler "büro" sayılamaz.

Yani bir avukatın ve bir sekreterin bulunduğu yer büro olarak kabul edilebilir. Ancak birden fazla avukatın farklı hukuk iştigal alanları ile ilgilenerek biraraya geldikleri bir iş kolu, "büro" olarak kabul edilmez. Bu tam olarak bir "işyeridir". İşte bu sebeple imza toplamış olabilirler.

Sendika , dernek veya siyasi parti temsilciliklerinden farkı bulunmayan mühendis odaları temsilciliğinde ; bir çok üyesi bulunan bir kuruluşun faaliyetleri sözkonusu olacağından , bu faaliyetlerin yürütüldüğü bağımsız bölümün , büro değil, işyeri olarak kullanıldığının kabulü gerekir. Tapuda mesken olarak kayıtlı olan bölüm dernek merkezi olarak kullanılamaz.Bağımsız bölümde yapılan işler büro kapsamında olsa bile , bağımsız bölümün odalarının birden fazla kişi tarafından kullanılması , yani o bağımsız bölümü bir tür işhanına dönüştürmek, büro olarak kullanım sayılmaz.

Meskenin Büro Olarak Kullanılması:

Mesken, büro olarak kullanılabilir ve kiraya verilebilir. Çünkü, Yönetim Planında ve tapuda mesken olarak kayıtlı bulunan bir yerin başka bir şekilde kullanılamayacağı yazılı olsa bile, meskenin büro olarak kullanılması hali KMK. md:24/II kapsamına girmez.
 

Ancak şunu belirtmeliyim;

Anagayrimenkulün kütükte mesken olarak gösterilen bir bağımsız bölümünde meskenden başka bir amaçla kullanımına KMK Md. 24' 2. Fıkraya göre bir yasaklayıcı hüküm getirilmiş, ancak -toplantıya katılan kat maliklerin değil- bütün kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir kararla aksine hareket etmelerine de izin verilmiştir. Bu şekilde alınan kararın , daha sonra tartışmalı olmaması ve sonradan malik olanları da bağlaması için tapuya şerh edilmesi gerekir. Bu şerh, yönetici ya da herhangi bir kat maliki tarafından yapılacak bir başvuru ile gerçekleşir.

Yargıtaya göre ancak bürolar (tanımı yukarıda yapıldı) md. 24/II hükmü dışındadır. Bundan dolayı , kütükte mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümlerin büro şeklinde kullanılmaları için Kat Malikleri Kurulun'dan bu konuda bir karar alınması gerekmez.

Öncelikle tapudaki yönetim planınızı edininiz. Bu yönetim planında " dernek, siyasi parti bürosu, sendika v b. veya avukatlık bürosu vb..." ilişkin  kiralamalara ilişkin bir yasak var mı? Varsa zaten kiralanamaz. Yönetim planınızda böyle bir yasak olabilir. Bazı sorularda avukatlık bürosu açanların kat maliklerinden imza topladıklarını söylenmekte.  Alalade bir avukatlık bürosu açmak için bu tür imza toplama girişimlerine gerek yoktur çünkü. İmza toplamalarının böyle bir anlamı olabilir. Dediğim gibi yönetim planınıza bakınız. Örneğin planınızda "bağımsız bölümlerin mesken haricinde büro dahil başka bir amaçla kullanılmayacağına" dair bir hüküm olabilir.Buna bakmanız gerekir.  

İkincisi ise daha önce kiralama konusunda kat maliklerinin kat malikleri kurulunda herhangi bir karar alıp almadıkları. Bu karar bir bağımısız bölümün mesken iken avukatlık bürosu veya işyeri olarak kiralanabileceğine dair oybirliği taşıyan bir hüküm ise kiralanabilmesi için imkan yaratır. Buradaki oy birliği toplantıya katılan tüm maliklerin değil , toplantıya katılan katılmayan anayapıda bağımsız bölümü olan tüm kat maliklerinin %100 oy birliği anlamını taşır.

Son olarak avukatlık bürosu olarak kullanılması amacı ile toplanan imzalar (ki bunlar izin açısından verilen imzalardır) sadece imzalayan kat maliklerini bağlar. İmzalamayanları ve hatta imzalamış olsa dahi bağımsız bölümünü satış yolu ile devir alan yeni malikleri bağlamaz. Bu kat malikleri sul hukuk mahkemesinde dava açabilirler.

Yalnız lütfen bu yorumuzun sadece bazı bölümlerini  eksik olarak kaale almayınız. Bütününü dikkate alınız.


Mesken olarak kullanılması gereken bir anayapıda işyeri açılmış ise yapılacak işlemler:

Yapılacak iş sulh hukuk mahkemesine dava açmak ve ilgili meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar alınmasını sağlamaktadır. Mahkeme neticesinde meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap bu kararın ardından eğer avukatlık işi yapan işyeri ise bir şekilde ev sahibi tahliye edecek, eğer ,işyeri sahibi  kat maliki ise genel kurulunuzda oy çokluğu ile alınan bir kararla mülkiyetin el değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Durum budur. Yazdıklarımızı inceleyin ve eksiklikler konusunda araştırarak neticeye varın. Ardından konuyu ayrıntılı bilen bir hukukçudan yardım almanızda fayda vardır.

Mesken, Büro  ve Home Ofislere bazı günlerde kargo ile sarf malzemeleri gelip gidebilir. Evlerimize de gelip gidiyor. Bu durum diğer malikler adına rahatsızlık oluşturamaz.

Mesken, Büro  ve Home Ofislerde ticari faaliyet için izin alınmasına gerek yoktur. Husu vergi mevzuatı ile ilgilidir. Ancak İşyeri açılması durumunda şüphesiz gerekecektir.

Mesken, Büro  ve Home Ofislerde elektrik ve su faturası gibi aboneliklerinin işyerlerindeve konutta farklı ücretlendirildiği hususu bina yönetimini ilgilendirmez. Hukusal olarak yönetimi bağlamaz.

Mesken, Büro  ve Home Ofis dışında eğer tapuda mesken görüldüğü halde işyeri kullanımı var ise bu ticari faaliyete  son vermek için; Yapılacak iş sulh hukuk mahkemesine dava açmak ve ilgili meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar alınmasını sağlamaktadır. Mahkeme neticesinde meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap bu kararın ardından eğer avukatlık işi yapan işyeri ise bir şekilde ev sahibi tahliye edecek, eğer ,işyeri sahibi  kat maliki ise genel kurulunuzda oy çokluğu ile alınan bir kararla mülkiyetin el değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Vakıf  ve Dernek Çalışmaları:

Örneğin  "Türkiye Bilişim Vakfı" büro çalışması olarak kabul edilemez.

Ancak şunu belirtmeliyim;

Anagayrimenkulün kütükte mesken olarak gösterilen bir bağımsız bölümünde meskenden başka bir amaçla kullanımına KMK Md. 24' 2. Fıkraya göre bir yasaklayıcı hüküm getirilmiş, ancak -toplantıya katılan kat maliklerin değil- bütün kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir kararla aksine hareket etmelerine de izin verilmiştir. Bu şekilde alınan kararın , daha sonra tartışmalı olmaması ve sonradan malik olanları da bağlaması için tapuya şerh edilmesi gerekir. Bu şerh, yönetici ya da herhangi bir kat maliki tarafından yapılacak bir başvuru ile gerçekleşir.

Yargıtaya göre ancak bürolar (tanımı yukarıda yapıldı) md. 24/II hükmü dışındadır. Bundan dolayı , kütükte mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümlerin büro şeklinde kullanılmaları için Kat Malikleri Kurulun'dan bu konuda bir karar alınması gerekmez. Ancak tekrar ediyoruz; "Türkiye Bilişim Vakfı" büro çalışması olarak kabul edilemez.

Fakat yazınızda anlaşılamayan bir iki husus var. Öncelikle tapudaki yönetim planınızı edininiz. Bu yönetim planında " dernek, siyasi parti borürosu, sendika v b. " ilişkin  kiralamalara ilişkin bir yasak var mı? Varsa zaten kiralayamazsınız. Olmadığını düşünüyoruz. Altta bir sendika ve banka var. O halde bapımsız girişi olan bu iki bağımsız bölüm için Yönetim Planınızda acaba ne gibi ibareler yer almış. Bu iki bağımsız bölüm kiralanabilir ve sicilde dükkan vs.(işyeri)  olarak görünüyor , ancak diğer bağımsız bölümler mesken olarak mı görünüyor. Buna bakmanız gerekir.  
İkincisi ise daha önce kiralama konusunda kat maliklerinin herhangi bir karar alıp almadıkları. Bu karar bir bağımısız bölümün mesken iken işyeri olarak kiralanabileceğine dair oybirliği taşıyan bir hüküm ise sisizn kiralama yapabilmeniz için imkan yaratır.

İlk izlenim kiralamanızın doğru olmayacağı kanaati taşıyor. Ancak yasal haklarınızı daha iyi edinebilmemiz için tarafımıza başvurarak hukuk müşavirimize danışabilirsiniz. Kendisi bu konuda size yararlı bilgiler verecektir.

Mesken Olan Bölümün İşyeri Niteliğine Geçmesi :

Tapuda mesken olarak belirlenen bir bağımsız bölümün işyeri niteliğine geçebilmesi için Kat Malikleri Kurulu Kararı gerekir.
Karar Yeter Sayısı :Oy Birliği Aranan Kararlar ve Hükümler :
KMK. Madde 24. maddesinde kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bölümün sinema, kahvehane, gazino, pavyon, bar, klüp, dans salonu, boyahane vb. olarak kullanılması.

Belediye'nin çalışma ruhsatı vermesi için önce sizin genel kurulunuzda tüm kat maliklerinin mesela güzellik salonuna evet demesi (dikkat! toplantıya katılanların değil, tüm kat maliklerinin ) ve bu kararın çok açık olması gerekirdi.

Yine de belediyenin çalışma ruhsatı vermesi demek her şey değildir.

Peki Mesken İşyeri Olarak Kullanılıyorsa Nasıl Müdahale Edilebilir.?

Yapılacak iş sulh hukuk mahkemesine dava açmak ve ilgili meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar alınmasını sağlamaktadır. Mahkeme neticesinde meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap bu kararın ardından eğer güzellik salonu kiracı ise bir şekilde ev sahibi tahliye edecek, eğer güzellik salonu kat maliki ise genel kurulunuzda oy çoklğu ile alınan bir kararla mülkiyetin el değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.Konu ile ilgili daha detaylı açıklarımız aşağıdaki linklerdedir.


Cins Değişikliği (Cins Tashihi) Nasıl Yapılır?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Meskeni (konut) Dükkan(işyeri, ofis) Olarak Kiralamak
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Cins Değişikliği Yapılması İçin Gereken İşler:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
sayın thekinger,apartman sakini arkadaş dairesini belli kurallar dahilinde ofis olarak kullanabilir.yeterki vergi dairesine  mükellefiyetini tesis ettirsin.siz gayri ahlakı durumlarda ihtar çekebilirsiniz ancak bu durumlarda ihtar çekilmez.yani home  ofis olarak kullanır. vergi dairesine kaydını yaptırmamışsa siz şikayet te bulunabilirsiniz.

Karaaslan'a tamamen katılmakla birlikte üyelerimizin şu hususa dikkat etmesi gereğini iletiriz. "ilgili home ofis veya büroların vergi mükellefiyeti konusunda eksiklikler bulunması halinde diğer kat maliki veya kiracılar yada 3. şahıslar vergi dairesinde kayıtlı olmadığına dair şikayetlerde bulunabilirler. Bu doğal bir haktır. Ancak şikayet etmek yönetimin bir görevi değildir." Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

#7
28 Eylül 2010 tarihinde  yukarıdaki  soruyu yine aşağıdaki biçimde yanıtlamışuz haklı olarak.
Ancak bir gelişme oldu Aralık ayında.

Kısaca özetliyorum.

Yargıtay apartman dairelerinde avukatların büro açamayacağına hükmetti. Kararda apartmandaki bütün ev sahiplerinin izin vermesi şartı koşuldu.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatlık bürolarının apartman dairelerinde açılamayacağına hükmetti.  Bu karar ile Türkiye genelinde avukatların yüzde 50’sinin kiracılık durumu sorunlu hale geldi.

Avukat Elif Hondu Çil Antalya’da Subaşı apartmanın üçüncü katını kendisine avukatlık bürosu olarak kiraladı. Çil, kiralarken de daireyi avukatlık bürosu olarak kullanacağını belirtti. Ancak bir süre sonra apartman yöneticisi gelen gidenlerin fazlalığından apartman sakinlerinin rahatsız olmasını gerekçe göstererek Çil’in daireyi boşaltmasını istedi.

Apartman yöneticisi, avukatın daireyi boşlatması için Antalya 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde tahliye davası açtı. Avukat Çil, savunmasında Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24. maddesinde sadece dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olan işyerlerinin apartman dairelerin açılmasına izin vermediğini, bu yasağın avukatlık yazıhanesini kapsamadığını savundu. Yerel Mahkeme, bu savunmayı kabul ederek Avukat Çil’in kiraladığı daireyi avukatlık yazıhanesi olarak kullanabileceğine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin gündemine geldi. Daire, apartman dairesinin mesken olduğuna dikkat çekti ve Avukat Çil’in daireyi tahliye etmesine karar verilmesini istedi. Daire, ‘tüm kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir karar bulunmadıkça büro niteliğinde de olsa mesken dışındaki (avukat yazıhanesi) bir amaçla kullanılmayacağını’ belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yerel mahkeme “Yargıtay’ın daha önce oturmuş uygulamalarına paralel olarak meskende avukatlık bürosu mümkündür” diyerek kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 8 Aralık 2010’daki toplantısında yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. Böylece apartman dairelerinde avukatların yazıhane açamayacağına hükmetti.

Böylece  “Yargıtay yeni bir görüş oluşturdu. Artık avukatlar işyeri ruhsatı olmayan hiçbir apartmanda oturmayacak. Yargıtay, avukat meslektaşlarımıza kapıyı gösterdi.

Artık apartmanda  avukata yer yok

Avukatlara göre Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatların apartman dairelerinde büro açılamayacağına hükmetti ama avukatlara göre bu karar uygulanabilir nitelikte değil.

Karar böyle ancak uygulanılabilirlik noktasında soru işaretleri var.

Avukatlara göre, bu uygulama kamu hizmeti olan avukatlığı ve doktorluğu ticarete dönüştürecek.

Netice de bu durum sadece avukatları değil,  mesken amaçlı imal edilen konutta mimar, mühendis vs gibi büro amaçlı kullanımları da etkileyecek.

Ve aynı zamanda Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 24. maddesi yorumlanırken bu son hukuk genel kurul kararı dikkate alınmalı.

Kanunu tanımıyorum diyen hukuk adamı olamaz.

Bu güncelleştirme konu ile ilgili tüm yazılarımıza eklenmiştir. Ayrıca hukuk genel kurul kararı da ilgili bölüme eklenecektir.

KatMulkiyeti.Com 15 Ocak 2011

Bu sorunun Aralık 2010 öncesi cevabı aşağıdaki gibi idi.


--------------------------

Meskenin Avukatlık Bürosu Olarak Kullanılması, Apartman dairesinde ticari faaliyette bulunulması??? Home Ofis- HomeOfis kullanımları, Tapuda Mesken (Konut) Olarak Kayıtlı Olan Bağımsız Bölümün Güzellik Salonu (İşyeri- Ticarethane- Büro-Ticaret) Olarak Kullanılması, konut kiraya verme (işyeri olarak), Meskeni (konut) Dükkan(işyeri, ofis) Olarak Kiralamak konuları hakkında çeşitli bilgilerin derlendiği konular aşağıdaki linklerdedir.
Konu ile ilgili daha detaylı açıklarımız aşağıdaki linklerdedir.

Arkadaşlar bakarmısınız. Meskenin Avukatlık Bürosu Olarak Kullanılması.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Apartman dairesinde ticari faaliyette bulunulması??? Home Ofis- HomeOfis-Bü
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

konut kiraya verme (işyeri olarak)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Tapuda Mesken (Konut) Olarak Kayıtlı Olan Bağımsız Bölümün Güzellik Salonu (İşyeri- Ticarethane- Büro-Ticaret) Olarak Kullanılması:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Meskeni (konut) Dükkan(işyeri, ofis) Olarak Kiralamak
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

apartmanda mesken olan daireyi 2 avukat satın aldı
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

---------------------------------
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler