Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

apartman aidatları hakkında

Başlatan hakyilmaz, Aralık 16, 2007, 06:53:57 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba. 24 daire 2 bloktan oluşan 48 daireli bir sitede oturuyorum. şu anda her blokta 5 daire dolu. hepsi daire sahibi. geri kalan 38 dairenin 10 tanesi arsa sahibine ait.(mütahittle o şekilde anlaşmış). 28 daire ise mütahite ait. sitenin giderleri için 50 ytl toplanıyor. bu aidatı 10 daire sahibi olan kişi vermiyor. mütahit ise kapıcı ücretini karşılıyor. acaba bu aidatları alabilirmiyiz. kanunen böyle bir hakkımız var mı. ayrıca güvenlikte tutmak istediğimizden aidatı 100 ytl yapmak istiyoruz. buna da hakkımız varmı??
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Linkback: apartman aidatları hakkında


  • Gösterim 9,212 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Sayın Hakyılmaz,

Arsa sahibi oraların hala sahibi olduğunu sanıyor anladığım.

Sizin sorununuz daha henüz çok yeni bir yapıda oturmaya başlamışsınız. Bu geçici sorunlar müteahhid daireleri sattıkça bitecek.

Aslında cevaplarınız çok ancak yeterli bilgiye sahip değilim. Aşağıda yazdığım anahtar koşulları halinde geçerlidir.

Hiç genel kurul yapılmamış ve yönetim teşkil edilmemiş ise, yönetim planınızı tapudan veya müteahhitten alın. Yönetim planında belirtilen unsurlara göre ve ilgili tarihte siz 10 kat maliki olarak genel kurula çağrı yapın. Yanlız müteahhitle birlikte hareket edin. Çünkü onu sayıca çoğunluğu var. Eğer yönetim planında genel kurulun tarihi yoksa önümüzdeki Ocak ayı içinde gerçekleştirin. İstediğiniz bir bütçeyi hazırlayarak toplantı çağrısı ile birlikte tüm maliklere, müteahhide ve arsa sahibi olan 10 daireye gönderin. genel kurulu usulüne uygun yapın ve yeni yönetimi teşkil edin. Bu tarihten itibaren arsa sahibi eğer 10 dairenin aidatlarını ödemez ise kanuna uygun olarak icra takibi yapabilirsiniz.

Bu arda müteahhit belli ücretleri yani kapıcı ücretinin tamamını karşılıyorsa bu yanlış ancak henüz satışları az olduğu için sizlere bir masraf yaratmak istemiyor olabilir. Herkes kapıcı ücreti dahil kendi payına düşeni ödemeli. Böyle keyfi bir şekilde henüz masraflar karşılandığına göre yönetim teşkil edilmemiş ve genel kurul yapılmamış.

İşte bu durumda arsa sahibi kişinin 10 dairesine aidat ödemedi diye yapacak çok şeyiniz yok. Siz kat maliklerinden biri dava dahi açsa ortada ne onaylı bir bütçe ne de bir yönetim kurulu var. Davayı şu aşamada kaybedersiniz. Müteahhide bu sorunları yazdığımız gibi anlatın. Genel kurul yapılması ve yönetim teşkil edilmesi için sizlere yardımcı olacaktır.

İyi günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

aidat ödemeyen kat maliki hakkında noterden ihtarname çekildiği takdirde noter masraflarını ödemesi aidat ödemeyen kat malikine ait midir?

Hayır . Noterden ihtarname çekilmesi masrafları yönetime aittir. Sulh davası açıldıktan sonra mahkeme, avukatlık ve dosya masrafları eğer borçlu kat maliki davayı kaybederse , aidatını ödemeyen kat malikine ait olacaktır.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler