Katmülkiyeti.Com

Dükkan Ortak Kullanım Hakkında

Başlatan hasanalpaslan, Ekim 15, 2019, 05:30:48 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

17 bağımsız bölümden oluşan binamızda 5 adet dükkan bulanmaktadır. 1 dükkan (tostcu) önünde bulunan yerin bir kısmını kullanmak istiyor. 2 daire sahibi ücret ödemesi halinde uygun olduğunu söylüyor fakat geri kalan malikler ücret ödemeden kullanmasına onay veriyor.

Bütün daire sahiplerinin onayı gerekli midir ? 4/5 çoğunluk imzasına göre ücretli ya da ücretsiz olarak kullanılabilir mi ?

Teşekkürler.
Linkback: Dükkan Ortak Kullanım Hakkında Mesajı Paylaş


  • Gösterim 271 
  • İş Yasası İle İlgili Kanun, Tüzük ve Yönetmelikler
  • 2 Yanıt




Sayın hasanalpaslan;

Her iki halde de karar yeter sayısı toplantıya katılanların değil tüm bağımsız bölüm maliklerinin oybirliğini gerektirir. Kat malikleri kurulunda yasal ve mevzuata uygun karar alınmalıdır. Alınacak karar ile birlikte kiraya verilmesi veya apartman önünün bedelsiz olarak kullanıma bırakılması ile ilgili anlaşma şartlarının ayrıntılı, hukuka uygun ve kat maliklerinin menfaatine yapılmasının ileride çıkabilecek ve de öngörülmeyen sıkıntıları bertaraf edeceğini unutmayınız. İyi düşünün bu konu başınızı ağrıtabilir. Bu işlemi yapmadan önce bir avukatın hukuki yardımını almanızı tavsiye ederim. ..

Saygılar... Mesajı Paylaş
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

AlıntıMadde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.
Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Bahsettiğiniz yer ortak yer olduğu için buradan her kat malikinin arsa payı oranında faydalanma hakkı vardır. Bu nedenle alınacak karar tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınması gerekmektedir.

AlıntıMadde 45 - Anagayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya anayapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadiyle kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir.

Buradan da görülecekği üzere ortak yerlerin kiraya verilmesi de kat malikleri kurulunun oy birliği ile vereceği karara bağlıdır.

Sonç olarak ister ücret alın ister amayın, ortak yerlerin herhangi bir bağımsız bölüme tahsis edilmesi veya kiralanması her halde tüm kat maliklerinin katıldığı bir toplantıda tamamının oy birliği ile alınacak bir karardır. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp