Katmülkiyeti.Com

Aralık 12, 2019, 12:39:34 ös


Katmulkiyeti

Son İletiler

Sayfa1 2 3 ... 10
1
Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular / Ynt: SEÇİLMİŞ OLDUĞUM YÖNETİM ...
Son İleti Gönderen krsdtryk - Kasım 26, 2019, 12:49:47 öö
TOKİ'nin yönetim planları tek tiptir ve kurulların muhakkak yedekleri de vardır. Öncelikle Yönetim Kurulu olarak ilk toplantınızı yapıp görev dağılımını yapmanız, görev dağılımı yaparken banka hesapları ile ilgili olarak kimin yetkili olacağını da muhakkak yazmalısınız. Yönetim ve temsilciler kurulu karar defterleri ile bankaya giderek tüm yetkileri Boğaziçi Yönetim firmasından alınız. Hesap devri diye bir şey yoktur yani. Firmadan bu zamana kadarki kat maliklerinin hesap ekstrelerini, bu zamana kadar yapılmış harcama belgelerinin asıllarını teslim alınız. Normalde işletme defteri de tutmaları gerekir ama bu firmalar tutmuyor, varsa işletme defteri, ödenecek borçların faturaları, yapılmış sözleşmeler vb. tüm evrakların asıllarını alarak görevinize devam ediniz.

Halihazırda onaylanmış bir işletme projesi yok ise bir işletme projesi hazırlayarak Temsilciler Kurulu'nu işletme projesini onaylamak, yedek yönetim ve denetleme kurulu üyelerini seçmek üzere toplantıya davet ediniz.

Eğer istifa etmek istiyorsanız istifanızı Temsilciler Kurulu'na bu toplantıda sunarsınız ve burada seçilen 1. yedek üye yerinize geçecektir. Daha ayrıntılı yardım gerekirse özelden telefon numaramı attım.
2
Yeni Üyeler ve Acemi Sorular... / Isi pay sisteminden merkezi si...
Son İleti Gönderen Firdes Özel - Kasım 26, 2019, 12:03:44 öö
Sayın yetkili,  2017 yılında bina ısınma sisteminin ısı pay sistemi oldugu icin özellikle tercih ettiğim bir daire satın aldim. Bina 36 dairelik ve yerlesim alani 2000 m2 altindadir. Ilk sene diger bos daireler gibi % 30 ortak isinnma gideri odedim. 2018 yilinda merkezi sisteme gecme karari almislar.  Ama bos daireler gene % 30 ödemeye devam etti. 2019 yilinda yani bu sene ikinci toplantida oy coklugu aranmadan bos dairelerin tüm peteklerini 4'e ayarlayıp,  diğer dairelerle eşit miktarda,  dubleks dairelerin ise dubleks olmayan diğer dairelerin 3/2 si olarak hesaplama kararı alınmış. ( ki benim dairem normal daire. Yani dubleks daire degil.) Alınan bu karar için ne yapabilirim.  Ben bu evi Isı pay sistemi var diye aldim. Bina oy çokluğu ile bile olsa ısı pay sistemini bırakıp merkezi sisteme geçebilir mi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. SAYGILAR...
3
öncelikle merhabalar
akadaşlar sizden ricam bana yol göstermeniz
 23 blok toplam 390 dairelik toki sitemizin yönetimini şahsa (site sakinleri) devir yapacaklar
22,11,2019 tarihinde toplantı yapıldı tokiden ve boğaziçi şirketinden ilgili birileri geldi toplantıyı yönetti
çoğunluk saglandı ve seçim yapıldı bende site sakini olarak  aday oldum ve kurula seçildim toplamda 3 asil üye seçildik 3 denetci secildi yedek üye yazılmadı karar defterine . suanda hesap devri daha yapılmadı sadece toplantıda secildik ve karar defterine ismimiz asil üye olarak yazıldı ve imzaladık başka hiçbir işlem yapmadık. ben baslamadan bırakmak istiyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim . bu arada yedek üye yazılmadığından tekrar toplanmak gerekiyor deniliyor . ben toplantı yapmadan istifamı direk verebiliyormuyum ?
seçim olalı 3 gün oldu
4
Teknik Bina Yönetimi Konuları / Ynt: Zemin katı gider suyu bas...
Son İleti Gönderen krsdtryk - Kasım 16, 2019, 09:22:35 ös
Sayın Cetiner,

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 4. maddesine göre bağımsız bölüm dışındaki tüm giderler ortak yer olarak nitelendirilmiştir.

Yargıtay içtihatlarında, ortak yerlerden kaynaklı bağımsız bölümlerin zarar görmesi durumlarında her kat maliki arsa payı oranında zarardan sorumludur. Buna göre o parseldeki tüm malikler zararı tanzim etmelidir.

Bana göre zararın tanzimi ancak kat malikleri kurulunda alınacak bir karar ile ortak giderden karşılanması mümkün olabilir. Yönetici böyle bir harcamayı kasadan resen yapamaz.

Diğer her halde sorunun çözümüğne mahkeme karar verecektir. Dediğiniz gibi diğer bloktaki kişiler bu ödemeye itiraz edebilir. Genel olarak Yargıtay'da bu zamana kadar sadece bir bloğa ait sorunlar o blok içerisinde çözülmüştür. Blok içerisinde de karşılıklı iki daire ve giderleri ayrı olduğundan dolayı bu duruma karşı çıkanlar olabilir. Bu zamana kadar böyle bir uyuşmazlık çözümünü yargıtay kararlarında görmedim maalesef.
5
Üzerinde tartışmak bile anlamsız, site yönetimi tadilattan sorumlu olup, tüm kat malikleri giderlere katılmakla yükümlüdür.. Noterden ihtarname çekiniz, duvarın onarılmasını, aksi halde duvarın yılıkması sonucunda oluşacak tüm zararın görevini yerine getirmeyen yöneticilere rücu edileceği konusunda ihtar ediniz, sonuç alamazsanız akabinde hakimin müdahalesini isteyiniz.
6
Teknik Bina Yönetimi Konuları / Ynt: Toplantı Yeter Sayısı Hes...
Son İleti Gönderen Aydın Develi - Kasım 16, 2019, 04:09:14 ös
Sayın krsdtryk;

Sizinle aynı düşündüğümü belirtmek isterim. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim...
7
Teknik Bina Yönetimi Konuları / Ynt: Zemin katı gider suyu bas...
Son İleti Gönderen Cetiner - Kasım 16, 2019, 02:39:37 öö
Merhaba.  2 blokta tek parsel üzerinde yer alıyor. Tek bahçe içinde 2 farklı bina var . Ve tek yönetici.
8
Merhabalar Ankarada bitişik nizam dörterli dubleks konutlardan oluşan 200 konutluk bir sitede oturmaktayım. evlerimizin arka tarafında kot farkından dolayı 2 metrelik duvar var ve yıkılmak üzere. Bu duvar aynı zamanda evler arasında yürüyüş yolunu ayıran duvar ve yan komşularımla birleşik bir duvar. Site yönetimi bahçe duvarı diyerek tadilatı kabul etmiyor 4 ev birleşip yaptıracaksınız diyor. Ama duvar binanın yapısal olarak ayakta durmasını sağlayan bir yapı. Bu duvar hem ortak alanı düzenliyor hem evimin kaymasını önlüyor. Site yönetim planı rutin bir plan ve bu gibi durumlar için özel hüküm içermiyor. Tapuda kat mülkiyetimiz var ve tüm hissedarlar eşit oranda malik. Ama her evin alanı tapuda belirtilmemiş sadece 200 e 1 oranda hissedar gözüküyor.
 
1.Medeni kanun bahçe duvarı her iki komşunun ortak malıdır diyor bu durumda site yönetimi ortak alandan dolayı komşu sorumluluk hükmünü taşırmı?
2.Kat mülkiyeti kanunu ortak alanların düzenlemesi tüm kat malikleri sorumluluğundadır diyor site yönetimi bu durumda tam sorumlumudur?
3.4 ev sahibinin sorumluluğu nedir?
9
Teknik Bina Yönetimi Konuları / kapıcı ihtarname
Son İleti Gönderen AYŞEGÜL34 - Kasım 12, 2019, 01:06:42 ös

Merhaba Sayın Yetkili;
kapıcıya ihtarname imzalatacak durum oluştu.yönetici ihtarnameyi
kat malikleri oylamasına sundu. Maliklerin oy çokluğu ile ihtarname kapıcıya imzalatılmadı.
görev saatinde dışarıda servis yaptığı ve bundan sonra da yapabilecekleri için desteklenmiş oldu.Apartman yönetimimiz 3 kişiden oluşmakta biri ben olarak mali işleri takip ediyorum).
bu aşamada yönetim ve kapıcı için kat mülkiyeti kanununa göre ve ilgili yasalarca ne yapılması gerektiği konusunda bilgilenmek ister,şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim.
Apartman  yönetiminin  birden fazla kişiden oluştuğu (idari, mali gibi) , yönetimdeki her kişi apartmanla ilgili her konuda aynı ölçüde sorumlu ve yetkili midir?
10
Teknik Bina Yönetimi Konuları / Ynt: Zemin katı gider suyu bas...
Son İleti Gönderen krsdtryk - Kasım 10, 2019, 10:54:07 ös
Sayın Cetiner,

Her blok ayrı bir parsel üzerinde mi, iki blok da tek parsel üzerinde mi. Bunu belirtirseniz ona göre yardımcı olabilirim.
Sayfa1 2 3 ... 10