Katmülkiyeti.Com

Ağustos 19, 2019, 04:35:46 öö


Reklam Alanı !

Son İletiler

Sayfa1 2 3 ... 10
1
Herkese merhabalar,

9 blok ve toplam 200 daireden oluşan bir sitede 2 yılda bir kararlaştırılmış genel kurul toplantısı kat maliklerine iadeli tahahütlü posta veya imza karşılığı elden davetiye gönderilmeden sadece yöneticinin attığı cep telefonu mesajı ile haberi olan kat malikleri ile yapıldı.İlk toplantıdan haberim olmadığından bende katılamadım.ikinci toplantıda genel kurulda hazirun listesi tutulmamıştı, haliyle toplantıya katılanların imzalı listesi de yoktu.diğer sakıncalı olay karar defterinde alınan kararların altında oy çoğunluğu sağlayan kat maliklerinin imzaları alınmamıştı.Yani alınan karar var ama maliklerin hiçbirine imzalatılmamış.bu konu hakkında denetim kurulunun görevi nedir? ne yapmaları gerekir.? vatandaş iptal davasında süre zaman aşımı ne kadardır? sanırım 8 yıllık sitenin kuruluşundan beri tüm alınan kararlar bu şekilde alınmış.bunun düzeltilmesi için ne yapılmalı.? bir başka konu genel kurul kararı olmadan yöneticinin kendine maaş ödemesi yapması.nerden tutulsa elinde kalacak tüm konular.yardımlarınız ve değerli bilgileriniz paylaştığınız için şimdiden teşekkür ediyorum...
2
 İlginize teşekkür ederim.
3
Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular / Ynt: Genel kurul yapılmadan oy...
Son İleti Gönderen krsdtryk - Ağustos 03, 2019, 12:52:47 öö
45 gün süre hükmün kesinleştiği tarihten bir sonraki gün başlar. Hüküm davalı tarafından istinaf yoluna başvurulmazsa gerekçeli kararın tebliğinden iki hafta sonra kesinleşir. İstinafa giderse istinaf kararı kararı onarsa veya bozup yeniden hüküm kurarsa duruma göre davalının ya da sizin temyize gitme hakkınız vardır. Temyize gitmezseniz gene istinaf kararının tebliğinden itibaren iki hafta sonra kesinleşir. Eğer temyize gidilirse kararın kesinleşmesi için yıllarca bekleyebilirsiniz. Karar kesinleşmediği sürece 45 günlük süre başlamayacak.
4
  Tekrar kolay gelsin.11/07/2019 tarihinde yapılan duruşma ile mahkeme sona erdi. tamda sizin dediğiniz şekilde kazandık. 01/08/2019 tarihi itibari ile gerekçeli kararda elimize ulaştı. karar şöyle:
  A) Sitenin çevresinin beton ve tel örgü ile çevrilmesi ve araç bariyer sisteminin konulması şeklindeki müdahalesinin MEN'İNE,ana taşınmazın onaylı mimari projesine uygun ESKİ HALE GETİRİLMESİNE,
  B)Kat mülkiyeti Yasasının 33. Maddesi uyarınca davalıya mahkememizin bu kararının gereklerini yerine getirmesi için 45 GÜN SÜRE VERİLMESİNE, verilen sürede yukarıda belirtilen hususların yerine getirilmemesi halinde davacının 2004 sayılı İcra İflas Kanunu Hükümleri Gereğince hükmün infazını sağlayabileceğinin hatırlatılmasına.
 C) 22/11/2018 tarih ve 2018/11 numaralı kararın 1, Maddesinin iptaline ilişkin talebin reddine,
  şimdi bu sonuca göre birkaç sorum olacak. Değerlendirerek cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim. ( Avukatınız ile neden konuşmuyorsunuz diye sorabilirsiniz ama bulunduğum yerde bun konuya sizin kadar birisini maalasef bulamadık.)
 1) 45 gün süre gerekçeli kararın tebligatından sonra mı başlar?
 2) İcra Mahkemesinde zaman kazanmak için  itiraz etme hakları var mı?
 3) Karara itiraz ederlerse, istinaf mahkemesinin kararını mı bekleyeceğiz? Yoksa 45 günlük süre sonunda eski haline getirme durumu olmazsa icra yoluna mı gitmeliyiz?
5
Sayın birdamla;

(1) Kendi sınırlarım içinde üstte ortak bir teras kullanım hakkı olmadığı halde bina bu tabelaya itiraz edebilir mi?

(2) Birde dükkanıma klima taktırdım klima borusu site içinden A bloğa yakın yerden dışarı çıkıp yine kendi terasıma gidiyor. Site bu klima borusunu site içinden çıkartamazsın diyebilir mi?

Yazınızdan anladığım kadarıyla Terasın size ait olduğundan söz ediyorsunuz. Bunu neye dayandırarak söylüyorsunuz.?

Sorularımın yanıtını bilmekle beraber söz konusu yerin size ait bir yer mi.? Ortak alan mı.? Bağımsız bölüm olan dükkâna tahsisli bir yeri mi.? veya benzeri soruların yanıtlarını Onaylı Mimari Projenize kontrol ettirerek öğrenmeniz gerektiğini değerlendirmekteyim. Daha sonra sorunuzu yanıt vermek daha uygun olur.

Saygılar...


Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır. Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.
6
Merhaba arkadaşlar,

2 bloklu bir sitenin altında bir dükkan satın aldım ve buraya bir dönerci dükkanı açtım.

linkte eklediğim resimde yapmış olduğum tabelanın resmi mevcut.

2 blokta benim dükkanın üzerinde değil ben soldaki bloğa daha yakınım ve resmiyettede soldaki bloğa bağlıyım A blok olarak geçiyor.

Kendi sınırlarım içinde üstte ortak bir teras kullanım hakkı olmadığı halde bina bu tabelaya itiraz edebilir mi?

İş yerimin üstü iki binanın birleşiminden oluşuyor ve herhangi bir merdiven veya teras kapısı bulunmamakta.

Birde dükkanıma klima taktırdım klima borusu site içinden A bloğa yakın yerden dışarı çıkıp yine kendi terasıma gidiyor. Site bu klima borusunu site içinden çıkartamazsın diyebilir mi?

Beni bilgilendirirseniz sevinirim.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
7
Teknik Bina Yönetimi Konuları / Ynt: Kamera Sistemi Yapılması ...
Son İleti Gönderen krsdtryk - Temmuz 23, 2019, 06:04:11 öö
Kat malikleri kurulunda çoğunlukla alacağınız karar ile bütçesini onaylayıp yaptırabilirsiniz. Diğer kat maliklerinin tamamı toplantıya katılırsa kararı alabilirsiniz. Ayrıca 17 bağımız bölümü bulunan bir ana taşınmazda bir kişi en fazla 5 bağımız bölüm için oy kullanabilir. Diğer ikisini de ekleyelim en fazla 7 oy eder ve siz 10 kişi ile bu kararı rahatlıkla alabilirsiniz. Bu konuya ilişkin özel bir gündem ile kat malikleri kurulunu toplayınız, kararı alınız ve bütçesini onaylayınız.

AlıntıII - Yeter sayı:
Madde 30 - Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısın-dan fazlasiyle toplanır ve oy çokluğuyla karar verir.

AlıntıIII - Oya katılma:
Madde 31 - Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.
Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapı-lırken kesirler gözönüne alınmaz.
8
İyi günler,

Sitedeki müstakil evler yan yana sıralanmış altıgen şeklinde ve denize paralel uzanıyor. Balkon bölümlerinde ise üstü ahşap tente diyebileceğim şekilde kapalı ve o tenteyi de ahşap 6-7 tane kolon tutuyor. Yan komşumuz o kolonlar arasına boydan boya sineklik ve açılır kapanır üst tarafta kendi bölmesi içinde toplanabilen panjur ile kapatmış durumda. Kat mülkiyetinde okuduğum kadarıyla panjura herhangi bir kısıtlama getirmiyor güneş ve rüzgardan korunma amaçlı fakat balkon tabirini bozmayacak ortak kullanım alanı içinde olan balkonu ev içine kapatır gibi kaplamayacak şekilde olması gerekiyormuş panjurların, yani duvar şeklinde olmaması gerekiyormuş, korkuluklar varsa tabanda onların üzerine panjur eklenebiliyor sanırım tamamen kaplanamıyor doğru anladıysam... Fakat komşum tamamen kapalı vaziyette boydan boya balkonun etrafını kapladı bu yüzden de rüzgarımız kesildi yazlık yer olduğu için çok sıcak ve hava gelmiyor bizim balkona, evin içi bile daha çok esiyor. Yasada nasıl rüzgardan kaçanı düşünüyorsa, rüzgar arayanı nasıl düşünmüyor anlayamadım nasıl bir saçmalık... Mantıken rüzgar varsa giyinirsin fakat sıcak geliyorsa daha çok soyunamazsın, ne yapacaksın derini mi çıkartacaksın... Evde kalanlar da yaşlı insanlar anneannem dedem, yürümeleri biraz sıkıntılı hava almak için evden yürüyorlar sürekli... Yazlık sitelerle ilgili özel bilgiler varsa bile ben ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim. Resimlerden de görebilirsiniz ne demek istediğimi.
9
Teknik Bina Yönetimi Konuları / Kamera Sistemi Yapılması Hakkı...
Son İleti Gönderen hasanalpaslan - Temmuz 22, 2019, 06:28:34 ös
Merhabalar,

Binamızda toplam 17 bağımsız bölüm bulunmaktadır.Yakın zamanda bir hırsızlık olayı olduğundan kamera sistemi yaptırmak istiyoruz. Fakat 1 kişi itiraz ediyor. Burada problem olan şey  17 dairenin 8 tanesi bu 1 kişiye ait . Sanrım 8 dairenin 1 ya da 2 sini çocuklarının üzerine yaptırmış. Özetle 17 bağımsız bölümde 8 bağımsız bölümün sahibi 2 kişi. Bu kişiler kabul etmediği sürece kamera sistemi yaptıramaz mıyız ? Cevap için şimdiden teşekkürler.
10
Alıntı yapılan: undefinedKat Maliklerinin ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Hakları
A) Kat maliklerinin hakları:
II - Ortak yerler üzerinde :
Madde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.
Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Alıntı yapılan: undefinedKat Maliklerinin ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçları
A) Kat Maliklerinin borçları:
I - Genel kural:
Madde 18 - Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Alıntı yapılan: undefinedGörevli mahkeme:
Ek Madde 1 - (Ek: 13/4/1983-2814/15 md.)
Bu Kanunun uygulanmasından doğacak her türlü anlaşmazlık sulh mahkemelerinde çözümlenir.

Yeterince aydınlatıcı olmuştur umarım.
Sayfa1 2 3 ... 10