Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Eski malikten toplanan iskan parasının iadesi

Başlatan Erhan Ak, Eylül 21, 2019, 06:09:06 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir süre önce uyaptan bir daire satın aldım ,dairenin olduğu sitenin iskanı alınmamış,ben daireyi almadan önce iskan almak için maliklerden para toplanmış  şimdi ise iskan alma işlemi uzun sürdü ve olumsuz sonuçlandı diye toplanan paraların iadesine karar verilmiş.
Sorum iade edilecek iskan parasını talep etme hakkım varmı? yasal olarak bu paranın iadesinin kime yapılması lazım? Yönetime paranın iadesinin tarafıma yapılmasını talep ettiğimde olumsuz sonuç aldım ,efendim eski malikin farkı yine aynı sitede olan dairelerinden farklı borçları varmış onlara sayacaklarmış tarzında olumsuz cevap aldım..
Linkback: Eski malikten toplanan iskan parasının iadesi


  • Gösterim 2,314 
  • Gayrimenkul ve Gayrimenkuller İle İlgili Herşey...
  • 3 Yanıtlar
Sayın Erhan Ak;

Eski borçlardan yeni malik sorumlu tutulamaz. Satışın yapıldığı tarihe kadar olan borçlar eski malike, mülkiyetin devri tarihinden sonra gerçekleşen ortak gider, aidat ve avans borçları yeni malike aittir.

Eski malikin ödediği ve de iskân alınamadığından dolayı iade edilecek miktarın da eski malikin borçları gerekçesi ile yönetim tarafından mahsubu da söz konusu olamaz. İskân alınmış olsaydı yönetim ne yapacaktı ki...? Kaldı ki, söz konusu iade alınacak meblağın eski malike bile verilmesi yönetime sıkıntıya sokabilir. Satış işlemi icradan yapılmıştır. Olsa olsa satış sözleşmesi gereği icra müdürlüğü bunu isteyebilir.

Daireyi satın aldığınız icra müdürlüğü ile konuyu görüşün ayrıca satış sözleşmenizin ayrıntılarını, haklarınızın neler olduğunu öğrenmek adına avukatın hukuki yardımına başvurun. Süreci kesinlikle avukat aracılığı ile takip edin.

Saygılar...
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Satış sözleşmesinde veya şartnamesinde iskan ücreti adı altında para toplanıp toplanmadığı ile ilgili herhangi bir ifade veya açıklama yok,yönetim 3 ay önce toplanan paraların iadesi için karar aldı ve iade etti ( ben alamadım) yerel seçimler geçti tekrar iskan için müracaat da bulunup iskan parası toplamak ve rakamı belirlemek için 1 ay sonra karar alacak.İster icradan olsun ister normal yolla ben daireyi alırken kazanılmış hakları ile almış olmuyormuyum? Borcu olsa senmi ödeyecektinki alacağı olunca istiyorsun gibi bir yaklaşım bu konuda geçerlimi.1 ay sonraki site toplantısında yönetime ne tür bir arguman sunmalıyım.

#3
Sayın Erhan Ak;

Açıkçası eski malikin ödediği ve de iskân alınamadığından dolayı iade edilen meblağın size vermemesi gerektiği konusunda da düşünceye sahibim. Daha önce ifade ettiğim gibi önce bağımsız bölümü satın aldığınız icra müdürlüğü ile görüşüp sonrasında bir avukatın hukuki yardımını almanızda fayda var.

Saygılar...
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler