Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetim planı/KMK/Genel Kurul Kararları

Başlatan Mustabey, Ocak 18, 2017, 12:39:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YÖNETİM OLARAK ÇIKMAZA GİRDİGİM KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK TEŞEKKÜR DERİM.

GENEL KURULDA ALINAN KARAR(KMK YE UYGUN OLARAK"KAPICI,BEKÇİ,BAHÇIVAN GİDERLERİ  KAT MALİKLERİ ARASINDA EŞİT OLARAK DAGITILIR"KARAR ÇOGUNLUKLA ALINMIŞ OLUP 4 İTİRAZ ŞERHİ VARDIR.

YÖNETİM PLANIMIZDA GİDERLERE KATILIM ,"TÜM GİDERLER M2 YE GÖRE DAGITILIR.  ŞEKLİNDEDİR.
Linkback: Yönetim planı/KMK/Genel Kurul Kararları


  • Gösterim 4,603 
  • Forum Yöneticileri İle İletişim Alanı
  • 4 Yanıtlar
Sayın Mustabey;

Gider paylaşımları yönetim planınızda nasıl yazılı ise o şekilde uygulamanız gerekir, sadece karar defterinde aldığınız karar yeterli olmayıp, yönetim planı değişikliğine gitmeniz, düzenlenen yeni planın toplantıda kat maliklerine birer örnek verilerek, okunmalı ve oylamaya sunulmalıdır. 5/4 (80%) oy ve arsa payı çokluğu ile onaylanmalı ve tapu idaresine tescil ettirilmelidir, tescil edilene kadar tüm giderler m2 bazında pay edilir, tescil sonrası yeni bir işletme bütçesi hazırlamanız ve kat maliklerine tebliğ etmeniz gerekir.
Saygılarımızla.
SİYOMER GAYRİMENKUL <br />YÖNETİM HİZMETLERİ A.Ş.<br />  "Site Yönetim Merkezi"<br /><br />0 ( 216 ) 504 69 85<br />0 ( 212 ) 999 80 01 <br />0 ( 532 ) 595 94 00 <br />www.siyomer.com<br />info@siyomer.com<br />Adres: Bağdat Caddesi No: 490 Kat: 1 Ofis No: 7 <br />Maltepe/İSTANBUL PK: 34846

#2
Yönetim planı uslulüne uygun hazırlanmış ve tapuda tescil edilmiş ise şerh koyanlar haklı değilse yönetim planı tümüyle geçerli olup, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerinde belirtilen  Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: ayrıntısı ile yine yasalara uygun olması şartıyla Yönetim Planındaki aidat kuralları uygulanır.

Yönetim planı sözleşmedir. Sadece mevcut kat malikini bağlar. Yönetim planında yasaya aykırı alınan karar, mahkemece iptal edilmese bile bağımsız bölümü sonradan devir alan kat malikini bağlamaz.

KMK MADDE 20 : (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;


b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.

ARSA PAYI bağımsız bölümün Metrekare miktarı DEGİLDİR. Arsa payı, bağımsız bölümün RAYİÇ DEGERİNİN, BİNANIN RAYİÇ DEGERİNE oranıdır. Bu bilgi bağımsız bölümün tapusu üzerinde mevcuttur.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık, (Değişik ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

Yönetim planında "Kat Malikleri Kurulu her sene Ağustos ayının ilk on günü içerisinde yapılır" maddesi var. Yönetici 24 Temmuzda yapılması için yazılı çağrı dolaştırıyor.
Bu tarihin yönetim planına uygun olarak değiştirilmesi için ne yapılmalı? Bu usulsüzlük TOPLANTI ÖNCESİ nasıl engellenebilir?
Saygılar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapYönetim planında "Kat Malikleri Kurulu her sene Ağustos ayının ilk on günü içerisinde yapılır" maddesi var. Yönetici 24 Temmuzda yapılması için yazılı çağrı dolaştırıyor.
Bu tarihin yönetim planına uygun olarak değiştirilmesi için ne yapılmalı? Bu usulsüzlük TOPLANTI ÖNCESİ nasıl engellenebilir?
Saygılar

Kat Mülkiyet Kanunu'nu incelediğimizde,

Yönetim planında belirlenen zamanların dışında genel kurul yapılabilir. Ancak bu toplantı olağanüstü genel kurul toplantısı olur. Bu toplantıları yasal olarak engelleyemezsiniz.

24 Temmuz'da toplantı yapılsa dahi Ağustos ayının ilk on günü içerisinde olağan genel kurul toplantısı yapılmalıdır.

24 Temmuz'da genel kurul toplantısı yapılır ve bu toplantı olağan genel kurul toplantısı yerine yapılmış kabul edilir ve herhangi bir kat maliki bu duruma itiraz edip iptaline ilişkin dava açmazsa alınan kararlar ve seçimler yasal olarak devam eder.
Emlak Danışmanı - Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu
"Gayrimenkulün El Kitabı - Tarlaya Ektim Konut - Yaşasın Devre Mülk Aldım" kitaplarının yazarı.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler