Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

KMK 20. Madde yorumu

Başlatan Tülay ÖNEN SAVRAN, Şubat 23, 2017, 05:03:18 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kat Mülkiyeti Kanununun 20. Maddesine göre Kat Malikleri, aralarında başka türlü bir anlaşma olmadıkça ... (giderlere) kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. Bu anlaşma için gereken oran hakkında bilgi alabilirsem çok sevinirim.
Linkback: KMK 20. Madde yorumu Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,551 
  • Forum Yöneticileri İle İletişim Alanı
  • 2 Yanıt




Çatı kullanımını son katta oturanlara bırakıp çatı giderlerine katılmamak, zemin kattakilerin asansör kullanmaması gibi asansör giderlerine katılmamak v.b. özel anlaşmalar varsa ve bunlar kat malikleri kurulu tarafından onaylanıp karar defterine veya yönetim planına işlenmesi şeklinde .... Mesajı Paylaş

Mart 01, 2017, 08:48:14 ös #2 Son düzenlenme: Mart 01, 2017, 09:54:44 ös ck0902
Bina içi hizmetler, yönetici ve denetçi huzur hakkı vb. herkesin eşit miktarda yararlandığı konularda eşit, diğer konularda (rayiç değere olan katma değere oranla) örneğin binanın boyanması, dış kapının değiştirilmesi gibi konularda arsa payı oranında ödeme yapılmalıdır.

Arsa payı, bağımsız bölümünüzün binanın toplam alanına oranı DEGİLDİR.
Yani metrekare hesabı yapmak doğru değildir.
Arsa payı, bağımsız bölümünüzün rayiç değerinin binanın toplam rayiç değerine olan oranıdır. Bu bilgi bağımsız bölüme ait tapuda yazar.

Örneğin -2. katta (Kotta) binanın arka kapısı ile girişi mümkün olan, güneydoğu cephe,  otobüs durağına 20 metre uzaklıkta, marketle komşu dairenin arsa payı;

zemin katta kuzeybatı cephe, istinat duvarından dolayı manzarası olmayan daha büyük dairenin arsa payından büyük,  rayiç değeri daha yüksek olabilir.

Yani bu açıklamalara göre -2. kattaki küçük dairenin rayiç değeri (arsa payı), zemin kattaki dairenin rayiç değerinden (arsa payından) yüksek olabilir.

Bu durumda, Kmk 20. maddesinin birinci paragrafında tanımlandığı gibi bazı giderlere eşit, bazı giderlere de arsa payı oranına / rayiç değerlere doğru orantılı katılmak gerekir. Çünkü aynı aidatı ödeyen ama arsa payı düşük olan daire satılırken daha az ücrete satılır. Neden ortak giderlere eşit katılsın?

Örnek:
Personel Gideri          :    1.500 x 12 = 18.000
Yönetici Huzur Hakkı :       350 x 12 =  4.200
Denetçi Huzur Hakkı :       150 x 12 =   1.800
                                                            --------
                                                             24.000

Bina badanası                 :    3.000 x 1    =   3.000
Oto park bariyeri            :    2.000 x 1    =   2.000
bina dış cephe kaplama :  19.000 x 1    = 19.000
                                                            ------------
                                                                 24.000

1 nolu daire arsa payı    : 300/2400 = 3/24 = yıllık (genel giderler için) 8.000 + arsa payı kapsamında 3.000 toplam 11.000

2 nolu daire arsa payı    : 700/2400 = 7/24 =  yıllık (genel giderler için) 8.000 + arsa payı kapsamında 7.000 toplam 15.000

3 nolu daire arsa payı    : 1.400/2400 = 14/24 =  yıllık (genel giderler için) 8.000 + arsa payı kapsamında 14.000 toplam 22.000

1 nolu daire 11.000/12=917 TL (aylık aidat)
2 nolu daire 15.000/12=1.250 TL (aylık aidat)
3 nolu daire 22.000/12=1.834 TL (aylık aidat)

ödemelidir.
Not: Arsa payı oranları kolay ve anlaşılır olması için tam bölünebilir olarak örneklendirilmiştir.


Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.