Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

kapıcının kullandığı elektrik ve su harcamaları

Başlatan salihtaskin, Temmuz 11, 2010, 03:29:17 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sayın admin
Bir hafta kadar önce bloğumuzda (44 daire) denetici oldum.Teslim aldığım evrakları denetliyorum.Apartman görevlimizin kullandığı elektrik ve su harcamalarının (apartmanca ödendiği için) fazla olduğunu farkettim.Sorun şu:Acaba görevlimizin su ve elektrik harcamalarına sınır getirebilir miyiz?Örneğin ayda 40 tl nin üzerindeki su faturasını sen ödersin ya da ayda 200kw tan fazla elektrik harcaması sana aittir gibi bir sınır getirebilir miyiz?Bunu nasıl resmileştireceğiz? Yoksa ne kullanırsa kullansın hepsini ödemek zorunda mıyız?

Ayrıca bir sorum daha olacaktı.Eski yöneticimiz bundan aşagı yukarı 3 sene önce bahçe kapısında çalışmak üzere bir eleman almış ve 13 ay bu kişinin sigortasını yapmamış .Bu kişi de sigortaya şikayet etmiş.Geçen sene 18000 tl ceza  kesilmiş(sigortasız işçi çalıştırmaktan)  Yakalanınca sigortasını yapmış.Toplantıda bu durumu düzelteceğini söyledi.
Bu sene öğrendikki son durum icrada 48000 tl olmuş.Sigorta tapularını haciz koyar dendi.Ancak biz ödediğimiz aidatların içinde bu elemanın sigorta primini ödedik.Fakat yönetici sigortalı Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap bu yöneticinin hatasıdır bu cezayı kendisi ödemelidir diye düşünüyoruz.Ancak ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.
Kusura bakmayın.Sorularım çok uzadı ancak yeni denetici olmuş ve en doğruyu bulmaya çalışan biriyim.Sorularıma cevap alabilirsem çok sevinirim.Teşekkür ederim.Saygılarımla
Linkback: kapıcının kullandığı elektrik ve su harcamaları


  • Gösterim 18,703 
  • Forum Yöneticileri İle İletişim Alanı
  • 2 Yanıtlar
Sn. salihtaskin,

Sorunuzdan anladığım kadarıyla kapıcınızın elektrik ve su saatleri ortak alana bağlı değil, ayrı bir saate bağlı. Böylece ayda ne kadar su ve elektrik harcadığını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu durumda öncelikle Kat Malikleri Kurulu tarafından bu yönde bir karar almalısınız. Sonrasında kapıcınıza İş Kanunu'na uygun bir bildiri imzalatabilir, elektrik ve su giderlerinin çok yüksek olduğunu, işvereni konumunda olan kat maliklerini zarara uğrattığını, bu sebeple aylık belirleyeceğiniz tutar kadar elektrik ve su giderlerinin apartman yönetimi tarafından ödeneceğini, kalan bedeli kendisinin ödemek zorunda kalacağını bildirebilirsiniz.

Eski yöneticiniz ile ilgili sorunuza gelince; Binada çalışan görevlilerin işvereni kat malikleri kuruludur. Yasaların işverene yüklediği tüm yükümlülüklerden de kat malikleri kurulu sorumludur. Dolayısıyla sigortası ödenmeyen görevliye ilişkin borç ve cezalarda sorumluluğunuz olacaktır ancak sizin bilginiz dışında görevliyi sigorta ettirmeyen yöneticiye rücu hakkınız bulunmaktadır.

Ortak su saati olan apartmanımızda, bir daire sahibi yurt dışında çalışmaktadır. Zaman zaman düzensiz olarak gelip dairesini kullanan bu daire sahibine nasıl bir ödeme şekli sunabiliriz.
Normal olarak dairede oturanların kişi sayısına göre su parasını paylaşıyoruz. Ancak bu daire ile ilgili sorunumuz sürüyor.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler