Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Toplu Konutlarda İYS (İleti Yönetim Sistemi) Uygulaması Hakkında Kısaca Bilgi

Başlatan murat_cetin, Ağustos 08, 2021, 04:49:26 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İYS Nedir?
31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle, İYS kuralları artık tamamen zorunlu hale geldi. Buna göre, ticari elektronik ileti göndermek ya da telefon çağrısı ile bu iletileri aktarmak isteyen esnaf, şahıs veya şirket kuruluşları, İYS üzerinden MERSİS numaraları ile kayıt olarak ileti yönetim onayı almak zorundalar. İYS'nin açılımı İleti Yönetim Sistemi olarak geçmektedir ve ulusal veri tabanıdır. Ayrıca vatandaşlar da e-devlet şifreleri ile bu sisteme giriş yaparak, onay verdikleri kurumları görebilir, bu kurumların/kuruluşların ileti gönderimini engelleyebilir, şikayet edebilirler.

İYS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İYS, artık birçoğumuzun telefonlarında, e-posta kutularında ya da SMS gelen kutusunda gördüğü reklam, satış, pazarlama, kampanya, ürün-hizmet tanıtım, promosyon vb. iletileri vatandaşın kontrolüne sunan bir hizmettir.
Örneğin hiçbir talebiniz, iletişiminiz olmamasına rağmen, Murat Çetin firmasın size "bu ay 3 müşteriye bizi tavsiye edin, indirimlerimizden faydalanın" diye bir mesaj atıyor ya da bunu bildirmek için sizleri çağrı yolu ile arıyor. Siz her ne kadar da "aranmak istemiyorum, e-posta/sms istemiyorum" deseniz de, bu çağrılar size gelmeye devam ediyor. İşte İYS portalı bunun için var, firma size bu iletileri göndermek için sizden onay aldığını sisteme işliyor ve gönderiyor. Eğer siz bu iletileri istemezseniz, kendiniz sisteme giriyorsunuz ve onay-ret verdiğiniz kurum ve kuruluşları görebiliyor, ayrıca sistem içerisindeki butonlar aracılığı ile ileti gönderilmesi için tekrar onay ya da ret verebiliyorsunuz
Tarafıma gelen soruların çoğu "Bana ileti gönderen kurum/kuruluş, İYS'de görünmüyor, ne yapabilirim?" şeklinde oluyor. Bu durumda yine aynı sistemin içerisinde şikayet oluşturabiliyorsunuz.

Apartman/Site Gibi Toplu Konutlarda İYS Uygulanır mı?
Bu konuyu aslında çok uzun bir şekilde, her detayı ile anlatmak gerekir fakat işin özeti de tüm konuyu anlatabilecek biçimdedir.
1- SMS gönderen kim?
2- SMS içeriğinde ne var?
Konumuza 1. soru ile başlıyoruz. Diyelim ki size gelen SMS'te alfanumerik başlık (gönderen ismi) XYZ Apartmanı olarak görünüyor. Gönderen kişi öncelikle bir apartman (potansiyel vergi mükellefi) olduğu için burada İYS kayıt zorunluluğu aranmaz.
2. Soruyla alakalı da şunu söylemek gerekir, İYS resmi sitesinde açıkça belirtilmiştir ki; Üyelik, abonelik gibi durumlarda, borç bildirimi, faaliyet bildirimi, hatırlatma mesajları gibi iletiler için onay zorunluluğu aranmaz. Ancak buna rağmen doğum günü, bayram, kutlama, tebrik vb. iletiler yine de gönderilemez.

Peki gönderen apartman değil de bir firma ise, örneğin yöneticiniz dışarıdan bir kişi ve bu kişi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap admin'i Ozan Özen olsun. Eğer karar defterinde Ozan Özen'in bu tür bildirim, hatırlatma, faaliyet bildirimi gibi onayı varsa, yine izin şartı aranmaz fakat; Ozan Özen tarafından size kampanya, reklam, ürün-hizmet tanıtımı, tebrik, kutlama vb. iletiler yine gönderilemez, aksi takdir de alıcıya şikayet hakkı doğar.

Apartman Yönetimleri İçin Çıkarılması Gereken Sonuç

Gönderen hesap apartman hesabı ise, ayrıca gönderilen ileti yalnızca borç bildirimi, toplantı hatırlatma, faaliyet (bina içerisinde yapılan tamir tadilat tarihi ve saati vb.) bildirimi gibi iletiler ise, izin şartı aranmaz, vatandaş tarafından şikayet edilemez, edilse dahi bir sonuç doğurmaz.

Gönderen hesap dışarıdan bir şahıs/şirket kuruluşu ise, gönderilen iletiler yine 1. paragraftaki gibi iletiler ise, gönderen şahıs/şirket onay almak zorunda değildir. Ancak vatandaş yine de isterse engelleyebilir, şikayet edebilir. Şikayetler sonuç doğurmaz, engellenirse de apartman sakinleri için avantaj değil dezavantaj olur, çünkü tarafınıza doğmuş olan borcun hatırlatılmasına engel olmuş olursunuz, bir süre sonra pano da adınızı görebilir, ilerisinde kapınıza borç kağıdı getirilebilir ve ihtar çekilebilir.

Gönderen hesap dışarıdan bir şahıs/şirket kuruluşu ise, bir önceki paragraftaki iletiler için onay almak zorunda olmayıp, tebrik, kutlama, kampanya, ürün-hizmet tanıtımı, memnuniyet anketi vb. iletiler yollayacaksa, bunlar için onay alması gerekir.

Detaylı bilgi için;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]İleti Yönetim Sistemi[/url]


Linkback: Toplu Konutlarda İYS (İleti Yönetim Sistemi) Uygulaması Hakkında Kısaca Bilgi Mesajı Paylaş


Murat Çetin
Metrekare Yönetim

Yazmış olduğum tüm cevaplar bilgi ve yardım amaçlıdır, hukuki geçerliliği garanti edilmemekte olup, her zaman hukuk danışmanlığı almanızı tavsiye ederim.
  • Gösterim 369 
  • Diğer Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.