Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: DOĞAL GAZA GEÇİŞ İŞLEMLERİ  (Okunma sayısı 4353 defa)

 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 898
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
DOĞAL GAZA GEÇİŞ İŞLEMLERİ
« : Kasım 26, 2007, 06:50:37 ös »
DOĞAL GAZA GEÇİŞ


DOĞAL GAZA GEÇİŞ İŞLEMLERİ

 
 

KANUN - 21 134 sayılı ve 11.02.1992 tarihli resmi gazete KANUN NO: 3770 KABUL TARİHİ :05.02.1992

Madde 1 - 23.6.1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Külkiyeti Kanunu'nun 42.maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

Kat maliklerinden birinin isteği ile ortak kaloriferle olan ısınmanındoğal gaz kullanılmak maksadı ile ferdi ısınmaya dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ortak kalorifer ile olan ısınmanın ferdi ısınmaya dönüştürülmesine karar verilmesi halinde yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır. ve bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir.


Bina sakinlerine yardımcı olmak amacıyla yapılacak işler maddeler halinde özetlenmiştir;
1. Sokağınızda doğal gaz olup olmadığı ve doğal gaz kullanıp kullanamayacağınız ALO DOĞAL GAZ 626 46 66 nolu telefondan öğreniniz.

2. Apartman kat maliklerinin en az %51 çoğunluğu ile doğal gaza geçme kararı alınmalıdır. Bu karar apartman karar defterine işlenmelidir. (Dönüşüm istemeyen kat malikleri de ortak harcamalara arsa payı oranında katılmak zorundadır)

3. Apartman yönetim kurulu doğal gaz ve kalorifer tesisatını yaptırmak için teknik incelemeyi yapacak, teklifleri toplayıp inceleyip karar alacak bir heyet oluşturmalıdır.

4. Karar defterinin fotokopisi ile binanın bağlı bulunduğu İGDAŞ bölge müdürlüğü abone servislerine başvurularak abone sözleşmesi yapılır. (istenirse taksit yapılabilmektedir) Abone olunduğunda bina için İGDAŞ tarafından, abone numarası verilecektir.

5. Teklif edilen cihazlar incelenip (mümkünse kazanın brülörün çalışır durumda görülüp kullananlardan bilgi alınmasını öneririz) güvenlik, işletme maliyeti ve ömür faktörleri de dikkate alınıp optimum teklifi veren firma ile sözleşme yapılır.

6. Apartman yönetimi anlaştıkları mühendislik firmasına abone numarasını ve binanın mimari projesini verecektir. (Proje yoksa mühendislik firması röleve çıkartacaktır)

7. Daire sahiplerinden nakit ve vadeli ödemeler toplanıp işi alan firmaya ödenir.

8. Mühendislik firması abone numarası İGDAŞ şartlarına uygun doğal gaz projesine başlar. Proje bittikten sonra 4 nüsha olarak Alibeyköy'deki İGDAŞ genel müdürlüğünde onaya verilir.

9. Proje onaylandıktan sonra genel müdürlük ilgili bölge müdürlüğüne projeyi gönderir. Bu arada tesisatçı firma ise başlama formu olarak adlandırılan belgeyi bölge müdürlüğüne verir.

10. Bölge müdürlüğü, proje merkezden geldiğinde aboneye haber vererek sayaç güvence sözleşmesinin yapılması için bina yöneticisini çağırır. Yönetici sözleşme için gereken tutarı toplayarak, damga pulu, apartman kaşesi ve abone numarası ile birlikte bölge müdürlüğüne başvurarak güvence sözleşmesini yapar.

11. Yapımcı firma tesisatı onaylı projeye göre yapar.

12. Projeci firma tesisatı test ettiğine dair proje mühendisi ve tesisat ustasının imzalarının bulunduğu test kağıtlarını bölge müdürlüğüne verir. Böylece içinde proje, güvence sözleşmesi ve test kağıtlarının bulunduğu dosya hazırlanmış olur.

13. Apartman ısınma ve varsa boyler kullanma sıcak suyu programını yönetim belirler. (bir örnek için yan sayfadaki tabloya bakınız) a. Günümüz doğal gaz kazanları artık tamamen otomatik kontrollü ve programlanabilir olmalıdır. Örneğin; Buderus kazanlarda bu amaçla geliştirilmiş Logamatik panel bulunmaktadır. Bu panel istenilen programda ve dış sıcaklığı göre optimum şartlarda kazanı çalıştırır. Logamatik panelde bulunan ve diğerlerinde de bulunması gereken ilave özellikler; b. Gündüz ısıtma programında; Dış hava sıcaklığı (...°C)'nın altına düştüğünde kalorifer kazanı çalışmalıdır. (Apartmanlarda 15 veya 16°C, villalarda 17 veya 18°C olabilir) c. Gece ısıtma programında; Dış hava (...°C) sıcaklığa düşünceye kadar kalorifer kazanı gece programında çalışmasın. (konforlu seçim + 10°C, ekonomik seçim + 5°C olabilir) Dış hava sıcaklığı yukarıda belirlenen sıcaklığın altına düştüğünde (gece programında) oda sıcaklığı (...°C) olsun. (Oda sıcaklığı gece programında konforlu seçimde 2°C, ekonomik seçimde 8°C gündüze göre düşürülebilir)

14. Bölge müdürlüğü konrol için firmaya gün verir. Kontrol mühendisi proje ve gaz tesisatının uygunluğunu kontrol eder.

15. Kontrol mühendisi onayı verdikten sonra firma sayacı alır ve bağlar. Daha sonra gaz açma ekibini ilgili müdürlükten alır. Ekip U manometre ile kaçak kontrolü yapar. Kaçak yoksa kontrol mühendisi, teknisyen, proje mühendisi, usta ve yöneticinin imzalarının bulunduğu gaz açma formu hazırlanır. Bu formdan yöneticiye, tesisatçıya, ustaya ve İGDAŞ'a birer kopya verilir. Gaz açılır.

MERKEZİ DOĞAL GAZ SİSTEMLERİ :

1-KAZAN :

A-DÖKME DİLİMLİ KAZAN :

* Uzun ömürlüdürler.
* Pahalıdırlar
* Dilim ilavesi ile kapasite artırımı mümkündür.

B-ÇELİK KAZANLAR :

* Fiyatları diğerlerine göre uygundur.
* Ömürleri diğerlerine göre daha kısadır.
* Tamiratları daha kolaydır.
* Doğalgaza uygun dizayn edilmeleri şarttır.

C-ATMOSFERİK BRÜLÖRLÜ KAZANLAR :

* Gürültü yok denecek kadar azdır.
* Kazan ve brülör birliktedir.
* Bu kazanlarda başka yakıt yakılamaz.
* Havalandırması çok iyi kazan dairelerine ihtiyaç gösterir.
* Baca bağlantısı sorunsuz olmalıdır.
* Arıza ihtimali yok gibidir.

2-BRÜLÖR :

ÜFLEMELİ BRÜLÖR :

* Havalandırmanın rahat olmadığı kazan dairelerinde tercih edilmelidir.
* Kazan kapasitesine göre bir veya iki kademeli brülör tercih edilmelidir.

BİREYSEL AMAÇLI DOĞAL SİSTEMLERİ :

KOMBİ CİHAZLARI :

A-BACALI KOMBİ CİHAZLARI :
Bu cihaza sahip olmadan önce mutlaka bacanızın çekiminin çok iyi olması gerekmektedir.Aynı zamanda yanma havasını bulunduğu ortamdan aldığı için,monte edilecek yerin havalandırmasının iyi olması gerekmektedir.

* Banyo-oturma odaları-yatak odası ve merdiven boşluklarına konması uygun değildir.

B-HERMATİK KOMBİ CİHAZLARI (BACASIZ) :
Bu cihazlar bacaya ihtiyaç göstermezler.Dış duvara monte edilerek kullanılır.

* Oturma odalarına,aydınlatma boşluklarına ve baca bağlantısına uygun değildir.

SİSTEM SEÇİMİ :

MERKEZİ SİSTEMDEN BİREYSEL SİSTEME GEÇİŞ :

* Merkezi sistemler daha verimlidir.
* Tek cihazla çalıştığından arıza şansı daha azdır.
* Merkesi sistemden bireysel sisteme geçiş oldukça pahalıdır.İptal edilen sistem maliyeti gözardı edilmemelidir.
* Bireysel ısıtma sistem tesisatı estetik değildir.
 
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


 • Okunma sayısı 4353 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


DOĞAL GAZA GEÇİŞ İŞLEMLERİ Konusuna Ait Benzer Konular

SİTELERDE MERKEZİ ISINMADAN BLOK MERKEZLİ ISINMAYA GEÇİŞ
Merhaba değerli dostlar...bir konuda hukuki görüşlere ve bunu destekleyen mahkeme veya Yargıtay kararlarına ihtiyacım var. Bilgi... Devamı...

Gösterim: 6524 - Yanıt: 2 - Başlatan:freepen
SİTELERDE MERKEZİ ISINMADAN BLOK MERKEZLİ ISINMAYA GEÇİŞ
Merhaba değerli dostlar...bir konuda hukuki görüşlere ve bunu destekleyen mahkeme veya Yargıtay kararlarına ihtiyacım var. Bilgi... Devamı...

Gösterim: 5964 - Yanıt: 1 - Başlatan:freepen
Doğal gaz ile ferdi ısınmaya geçiş
değerli üyeler,benim sorum şu; sitemiz 4 bloktan toplam 42 daireden oluşuyor, merkezi kömür ısıtma sistemi var. artık borular es... Devamı...

Gösterim: 32446 - Yanıt: 4 - Başlatan:sardunyasitesi
YAPI KOOPERATİFLERİNDE SİTE YÖNETİMİNE GEÇİŞ USULÜ
Üyesi olduğumuz yapı kooperatifinin site yönetimine geçilmesini istiyoruz. Bununla ilgili usuller nelerdir ? Devamı...

Gösterim: 2641 - Yanıt: 1 - Başlatan:oznurcinar
Doğal gaz'a bağlanmak istemiyorum
Merhabalar! 32 daire+4 dükkanlı binada doğal gaz bağlanmak istiyorlar. Antalya'da olduğu için en fazla 2 ay kullanacak. Bu dolay... Devamı...

Gösterim: 2438 - Yanıt: 2 - Başlatan:Mona