Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yöneticiler !!! Çalışanlarınızın bordrosunda ücreti düşük göstermeyiniz.!!!

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Şubat 11, 2008, 08:29:45 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Apartman/Site / Blok / Residence ve Toplu Konut Yönetimi çalışanlarınızı bordrolu olarak çalıştırınız ve net ücretlerini hakettikleri şekilde ve tamamını banka kanalı ile ödeyiniz. Ödenen tüm ücretlerin bordroda aynen gösterilmesini sağlayınız...

Çalışanlarının bordrosunda ücreti düşük gösteren işveren ve/veya vekili hapse girecek.

22 Ocak 2008 tarihinde, Meclis’te kabul edilen ve 08.02.2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 5728 sayılı "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" uyarınca, çalışanlara ödediği ücreti, bordoda düşük gösteren işverenler hakkında, "1 yıldan 3 yıla kadar, hapis cezası" verilebilecek.  Böylece 5728 sayılı Yasa ile Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesi değiştirildi.

Örneğin; net ücreti 1.200 YTL olan işçi, asgari ücret veya yakın bir fiyattan bildirilip, vergisi ve sigorta primi ödeniyor.

Net ücreti 3 bin 5 yüz YTL olan bir başkası da 1.200 ya da 1.500 YTL brüt ücret üzerinden gösterilip, vergisi ve primi ödeniyor.

Oysa yapılması gereken, net 1.000 YTL ya da net 3 bin YTL ücretin, brüt tutarını hesaplayıp, ücret bordrosunda göstermek ve bunun üzerinden sigorta primi ve vergi ödemek olmalıdır.

Yeni düzenlemeye göre; kapsamı itibariyle, yanıltıcı belge düzenleme suçu sayılan gerçeğe aykırı bordrolar nedeniyle, işveren hakkında, (anonim şirketlerde veya tüzel kişiliklerdeki yönetim kurulu hakkında, --tabii tüzel olmayan apartman yöneticisi veya site yönetim kurulu hakkında--) 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek (VUK Md. 359/a-2).

Ücretin vergisi de, üç kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte istenecek.
Bununla beraber  sigorta primi de cezalı olarak istenilecek.


Ücret bordrosunun gerçeğe uygun düzenlenmesinde yarar var.


"Kayıt içinde kayıtdışı işçi" çalıştırılırsa hapis cezası, vergi cezası , sigorta primi cezası ve faiz var.


Ancak bordro düzenlenmeyen ve kayıt dışı çalıştırılan işçiye hapis cezası yok.


"Kayıt dışında kaçak işçi" çalıştırılırsa  hapis cezası     YOK. Sadece vergi cezası , sigorta primi cezası ve faiz var.

Yararlanılan Kaynaklar: Yaklaşım İnternet Sitesi , Şükrü KIZILOT , Hürriyet Gazetesi, 09.02.2008,

Linkback: Yöneticiler !!! Çalışanlarınızın bordrosunda ücreti düşük göstermeyiniz.!!!


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 7,101 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler