Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Sitelerde / Apartmanlarda / Toplu Yapılarda İş Sağlığı ve Güvenliği

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Şubat 08, 2017, 03:45:01 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayın Üyemiz aydın develi tarafından gönderilen bilgilendirme ile açılmasını istediği konu başlığıdır.
Bu başlık altında bilgilendirmeler devam edecektir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Apartmanlarda İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Çalıştırma Zorunluluğu:

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şekilde üç sınıfa ayrılarak, işyerlerinin tehlike sınıflarına göre kademeli olarak iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü getirilmiştir. 
   
6495 sayılı Kanunla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülükleri kamu kurumları ile 50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.07.2016 tarihine kadar ertelenmiş daha sonrasında bu tarih 01.07.2017 ye uzatılmıştır.

Bu kanun kapsamında en az bir görevli (kapıcı) çalıştıran apartmanlarda bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştıracak veya bu hizmetleri satın alacaktır.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmeti Nasıl Satın Alınır :

Apartman veya site yönetimi iş güvenliği uzmanı ve hekimi kendi bünyesinde çalıştırabilirler veya Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yetkilendirilen ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet satın alınarak iş güvenliği ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yerine getirebilirler.

Ayrıca;

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Sertifika alan İşveren ve İşveren Vekili iş sağlığı v iş güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebileceklerdir. Bu durumda Yönetim Kurulu Üyelerinin de sertifikası olması halinde bu iş ve işlemleri yürütmeleri mümkündür.

Çalıştırmayanlara Ne Kadar Ceza Uygulanır :

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre, 10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde çalıştırılmayan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi için ayrı ayrı olmak üzere her ay için 6.511,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Bir kapıcının çalıştığı apartmanda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını bir ay görevlendirilmezse, apartmana çalıştırmadığı o ay için 13.022 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Bir yıl işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan/görevlendirilmeyen apartmana ise 156.264 TL idari para cezası uygulanacaktır. ( Not: Ceza oranları değişmiş olabilir )

Tekrar Erteleme Söz Konusu olsada / olmasada :

Apartmanlarda iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü henüz başlamasa da veya ertelense de 6331 Sayılı Kanunda yer alan risk değerlendirmesi, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, çalışanlar için alınması gereken sağlık raporları, acil durum planları ve buna benzer yükümlülüklerini yerine getirmekle yükümlüdürler.

Sonuç :

01.07.2017 tarihinden sonra iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu resmen başlamış olacaktır. Bu nedenle konunun Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap  üyeleri tarafından dikkate almalarında fayda olduğunu değerlendirmekteyim.

Saygılarımla.


Linkback: Sitelerde / Apartmanlarda / Toplu Yapılarda İş Sağlığı ve Güvenliği


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 6,489 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler