Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

sitede calisan isciler

Başlatan Güray ay, Eylül 30, 2016, 04:34:21 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bizim site 53 bagimsiz bölümden olusmaktadir,daha önce sitedenin bakimi(havuz bakimi,gece ve gündüz güvenligi ve bahce bakimi)özel sirketlerden saglanmaktaydi,bu yil yapilan genel kurulda site bakiminin  konusu yönetim kuruluna birakildi,yönetim 3 adet isci istihdam etti bi iscilerin 2 tanesi konusma ve duyma özürlü,benim ögrenmek istedigim bu isciler ise alinmadan önce yönetim kurulu karari yada genel kurul karari gerekmez mi? Bu iscilerin sigorta girisleri yapilirken site yönetimi yönetim kurulu karari yada genel kurul kararini sgk ya ibraz etmek zorunda degil mi? Eger zorunda ise bu sgk girislerini yapan memur suc islemis olmaz mi?
Linkback: sitede calisan isciler


  • Gösterim 3,339 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
#1
Sayın <Güray ay>

Sorunuzun yanıtı, Site Yönetim Planında mevcut.

Yönetim Planına göre ve/veya Karar Defterinde karar alarak yetki almayan Temsilciler Kurulu Üyesi ve/veya Yönetim Kurulu Üyesi ve/veya Denetim Kurulu üyesi her hangi bir görev yapamaz. Yetki almadan bir üst kurulda alınan kararlar geçerli değildir. İmza atanları bağlar. Hatta kat malikinin sahip olduğu bağımsız bölümü sonradan satın alan yeni kat malikini de bağlamaz.

(1) Yönetim Planı Sözleşme niteliğindedir. (Aksi iddia edilerek mahkemece iptal edilmediği sürece tüm kat maliklerini bağlar)

(2) Site Yönetimi; Temsilciler Kurulu (kat Malikleri Temsilcileri), Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulundan oluşur. Burada Yönetim Kurulu Temsilciler Kurulunun almış olduğu kararları yine Yönetim Planına göre Temsilciler Kurulu adına uygular. Dolayısıyla yetki sınırlarını belirleyen Temsilciler Kuruludur.

(3) (Usulüne uygun şekilde) alınan karar(lar) iptal edilene kadar geçerlidir. Örneğin Yönetim Kuruluna daha önce (hangi konuda çalıştırılacağı belirtilerek veya genel bir ifadeyle) personel alımı ve işten çıkarma yetkisi verilmiş ise, hizmet alımı yöntemi değişse bile yeniden karar almaya gerek yoktur. Alınan karar geçerlidir.

Ama bu yetki hiç verilmemiş ise veya sınırlı konularda açıkça sadece belirtilen konularda yetki verilmiş ise, yeni yönteme uygun karar(lar) alınmalıdır.

(4) Yönetici vekil yetki ve sorumluluklarına sahiptir ve kat maliklerinden / Temsilciler Kurulundan yetki almadan olağan konular dışında her hangi bir görev ifa edemez. (uygulayamaz)

Kat Maliki asil/asıl olandır.
  > Kat Malikini Site Yönetiminde, Blok Yöneticisi olan  Temsilciler Kurulu üyesi (vekaleten) temsil eder.
     > Temsilciler Kurulunu tüm kat maliklerinin birbirlerine karşı hizmet alma ve borç ödeme hak ve sorumluluklarını ve yasalarla belirlenmiş devlete karşı ödevlerini (vekaleten) Yönetim Kurulu temsil eder.

Burada anlaşılıyor ki; tüm hizmet alımları, Faydalı Yenilik ve İlaveler vb. her unsur kat maliki içindir. Bu yüzden asıl yetkili aynı zamanda sorumlu kat malikidir. Diğer temsilciler vekildir.

Yönetim Kurulunu, kat maliklerinden bağımsız hareket edebilen bir varlık olarak görmek hatadır. Bu nedenle öncelikle, kat maliki olmak hakkında, kat malikinin sorumlulukları hakkında, kat maliklerinin hayatın doğal akışı içerisinde ortak yaşam içinde fayda görmesi, ana gayrimenkulün korunması vb. konuları temel alarak, bu konuların üzerine; çok sayıda miktarı olan kat malikleri için seçilen Temsilcileri ve yine çok sayıda olan Temsilciler Kurulu üyelerini temsil eden Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu hakkında yorum yapmak gerekir.

Yani
  Kat Malikleri olduğu için Yönetici ve Denetçi vardır.
  Yöneticiler ve Denetçiler (Temsilciler Kurulu Üyeleri) olduğu için Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu vardır.

Amaç, kat malikinin hak ve sorumluluklarını (Kat Malikleri Kurulunca akabinde Temsilciler Kurulunca) alınan kararları, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yönetim Planınıza göre yönetmek ve denetlemektir.

Sonuç olarak da bu yönetimin doğru yapılıp yapılmadığını, hesap sorulup sorulmayacağını da yine kat maliki ve temsilcisi olan Blok Yöneticisi (Temsilciler Kurulu Üyesi) dir.

Bu uzun açıklamadaki amacım, hiyerarşi hakkında bilgi vermek.
Yetkileri belirleyen kat malikidir. En son sorumluluk da yine kat malikidir.

Yönetim Planına göre ve/veya Karar Defterinde karar alarak yetki almayan Temsilciler Kurulu Üyesi ve/veya Yönetim Kurulu Üyesi ve/veya Denetim Kurulu üyesi her hangi bir görev yapamaz. Yetki almadan bir üst kurulda alınan kararlar geçerli değildir. İmza atanları bağlar. Hatta kat malikinin sahip olduğu bağımsız bölümü sonradan satın alan yeni kat malikini de bağlamaz.

ANCAK; bütün itirazlarınız yasal şekiller ile yapılmalı ve iptal edilecek bir karar, ya kat maliki ya da temsilciler kurulunun kararı iptal etme yeter sayısı ile ya da her hangi bir kat malikinin Sulh Hukuk Mahkemesinde açacağı dava ile Hakim Müdahalesi yoluyla gerçekleşir. 

Sorularınız varsa tartışabiliriz. İyi günler dilerim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler