Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

site yönetiminin sigortasız olarak işçi çalıştırması sonucu ceza işlemi yöneticinin idari sorumlulu

Başlatan MEHMET ALİ İLBİ, Eylül 30, 2015, 02:56:12 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SİTEMİZDE  GÖREVLİ SİGORTALI OLARAK ÇALIŞAN ELEMANIN YASAL TÜM HAKLARINI ALARAK EMEKLİ OLAMASINDAN BİR MÜDDET SONRA TEKRAR SİTE YÖNETİCİSİNE GELEREK İŞTEN AYRILMASIYLE  MADDİ SIKINTIYA GİRDİGİNİ TEKRARDAN SİTEDE İŞİNE DEVAM ETMESİ KONUSUNDA TALEBİ OLMUŞTUR.SİTE YÖNETİCİSİ İSE,İYİNİYETLİ ELEMAN OLDUGUNU BİLDİGİ İÇİN MADDİ MADURİYETİNİN GİDERİLMESİNDE YARDIMCI OLMAK AMACIYLA,TEKRAR İŞE ALMIŞ ANCAK MEVZUATI BİLMEDİGİ İÇİN S.S.D.PRİMİNİ ÖDEMEYEREK SİGORTASIZ ÇALIŞTIRMIŞTIR.BU NEDENLE SİTE CEZA ALMIŞTIR.GELEN CEZA TÜM KAT MALİKLERİ TARAFINDAN ÖDENMİŞTİR.KAT MALİKLERİ TOPLAMI 110 KİŞİ OLUP,15-20 KİŞİSİ YÖNETİMİ DAVA AÇMIŞTIR.YÖNETİCİNİN KÖTÜ NİYETLİ OLMADIGI DÜŞÜNÜLDÜGÜNDE VE YÖNETİCİNİN BU KONUDA ZİMMETİNE PARA GEÇİRMEDİGİ DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDUGUNDA YÖNETİCİ NE YAPMALIDIR.BU KONU İLE İLGİLİ YARGITAY KARARI VARMIDIR.YÖNETİCİ DAVA AÇSA KAZANIRMI.
Linkback: site yönetiminin sigortasız olarak işçi çalıştırması sonucu ceza işlemi yöneticinin idari sorumlulu


  • Gösterim 5,577 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapSİTEMİZDE  GÖREVLİ SİGORTALI OLARAK ÇALIŞAN ELEMANIN YASAL TÜM HAKLARINI ALARAK EMEKLİ OLAMASINDAN BİR MÜDDET SONRA TEKRAR SİTE YÖNETİCİSİNE GELEREK İŞTEN AYRILMASIYLE  MADDİ SIKINTIYA GİRDİGİNİ TEKRARDAN SİTEDE İŞİNE DEVAM ETMESİ KONUSUNDA TALEBİ OLMUŞTUR.SİTE YÖNETİCİSİ İSE,İYİNİYETLİ ELEMAN OLDUGUNU BİLDİGİ İÇİN MADDİ MADURİYETİNİN GİDERİLMESİNDE YARDIMCI OLMAK AMACIYLA,TEKRAR İŞE ALMIŞ ANCAK MEVZUATI BİLMEDİGİ İÇİN S.S.D.PRİMİNİ ÖDEMEYEREK SİGORTASIZ ÇALIŞTIRMIŞTIR.BU NEDENLE SİTE CEZA ALMIŞTIR.GELEN CEZA TÜM KAT MALİKLERİ TARAFINDAN ÖDENMİŞTİR.KAT MALİKLERİ TOPLAMI 110 KİŞİ OLUP,15-20 KİŞİSİ YÖNETİMİ DAVA AÇMIŞTIR.YÖNETİCİNİN KÖTÜ NİYETLİ OLMADIGI DÜŞÜNÜLDÜGÜNDE VE YÖNETİCİNİN BU KONUDA ZİMMETİNE PARA GEÇİRMEDİGİ DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDUGUNDA YÖNETİCİ NE YAPMALIDIR.BU KONU İLE İLGİLİ YARGITAY KARARI VARMIDIR.YÖNETİCİ DAVA AÇSA KAZANIRMI.

.

Yönetici ve Yönetim Kurulu'nun Vekil Olarak İdari Sorumluluğu

Yöneticinin vekil sorumluluğunu eksik, geç veya yerine getirmemesinden doğacak idari ceza, gecikme tazminatı, faiz, açma kapama ücreti, üçüncü şahıslara verilen zararlar gibi doğacak "maddi zararlardan" da sorumluluğu bulunmaktadır. Ancak bu zararlar açısından eksik, geç , ya da hiç ifa edilmemiş yükümlülüklerin doğmasına sebep olaylar ayrı ayrı tahlil edilerek buradaki kusurlar gerek kat maliklerinin biri veya bir kısmı, gerek kat malikleri kurulu kararları, gerekse yönetici veya yönetim kurulu açısından ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Nihayetinde bu tür doğacak maddi sorumluluklar tüm kat maliklerine rucü edilir. Bu rücu kesin hesapta yer alacak şekilde dönem giderlerine Yönetici veye Yönetim Kurulu tarafından yansıtılır. Ancak doğan zararların sebebi olarak kat maliklerinin birinin veya bir kısmının ya da kat malikleri kurulunun bir kusuru yoksa, açıkça Yönetici veya Yönetim Kurulu kat malikleri kurulunun kendilerine verdiği görevi layıkı ile yerine getirmemesinden dolayı bu zararlar oluşmuş ise ;
O taktirde kat malikleri kurulu, kat maliklerinin bir kısmı veya her halükarda maliklerden herhangi biri sözkonusu zararın yönetici / yönetim kurulu tarafından sorumluluğu ölçünde karşılanmasını talep edebilir, karşılanmaz ise dava açabilir(ler).

Kat maliklerinin davranışı doğrudur. Yönetici dava açsa dahi bir sonuç alacağını düşünmüyorum.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Yönetici veya yönetim kurulu kat maliklerine karşı bir vekil gibi sorumlu olup, sorumluluğu vekalet sözleşmesinden doğmaktadır. Yönetici görevini yaparken yürürlükteki mevzuatlara aykırı yönetim sergilemesi nedeni ile sitenin ceza yemesi, kendine verilen vekalet görevini ifa ederken vekalet verenlere yani kat maliklerine zarar vermesi anlamına gelir. Bu nedenle uğradığı zararı vekalet veren vekilden dava yolu ile isteyenbilir. Ancak kat mülkiyetinden doğan sorunlar öncelikle kat malikleri kurulunda çözülmelidir. Kat malikleri kurulunda bu konu çözülmeden dava açılması durumunda dava usulden reddedilecektir. Öncelikle kat malikleri olağanüstü toplanmalı ve bu zararın karşılanması yönünde karar alınmalıdır. Bu karar, eğer ceza siteye uygulanmış ve site kasasından ödenmiş ise ödenen ceza kadar site kasasına para ödemesine, ceza kat maliklerine arsa payları oranında kesilmiş ise yöneticinin her kat malikine arsa payları oranında ödediği ceza kadar ödeme yapması konusunda karar alınmalıdır. Eğer ceza her kat malikine arsa payı oranında kesilmiş ise yönetici bu kararı uygulamaması durumunda her kat maliki uğradığı zararı payına düşen kadarını dava edebilir. Eğer ceza site kasasından ödenmiş ise karar alırken yöneticinin site kasasına para yatırarak uğranan zararın karşılanmaması durumunda tüm site adına dava açmak üzere birini görevlendirmiş olması ve davanın o kişi tarafından açılması gerekmektedir.
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler