Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Sağlık sorunu nedeni ile çalışamayan kapıcının işten çıkarılma prosedürü nedir?

Başlatan Emree, Şubat 21, 2018, 05:25:44 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emeklilik sonrası apartmanımızda görevine devam eden kapıcımız karaciğer nakli olacağını bizlere bildirdi. bundan dolayıda işleri kendisi yapamıyor eşi ve cocukları temizlik işlerini yapıyor. tazminatını verilmesi durumunda ayrılacağını beyan etmesine karşılık istemiş olduğu tazminat çok uçuk rakamlar. emekliliğinde tazminatı hesaplanıp kendisine ödenmiş ve  kıdem tazminatı ve tüm haklarımı almış bulunmaktayım diye kağıt imzalamıştır.şimdi ben sadece kıdem tazminatını aldım mesailerim dahil değildi türünde talepler içerisinde.kendisinden sağlık nedeni ile çalışamayacağını bize yazılı bildirmesin iistememize ramen böyle bir kağıt imzalamıyor. ameliyatını olup 2 ay istirahat alıp yatmayı düşünüyor anladığımız kadarıyla, bu durumdan sonra nasıl bir yol izlelemiz gerekir. şimdiden teşekkürler
Linkback: Sağlık sorunu nedeni ile çalışamayan kapıcının işten çıkarılma prosedürü nedir?


  • Gösterim 2,239 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Merhaba,
bizim de kapıcımız emekli olduktan sonra çalışmaya devam etti. Öncelikle emeklilik sonrasında yine kapıcılık görevine devam ediyorsa, yasal olarak sosyal güv. destekleme primi yatırarak kapıcınızın sigorta bildirimlerini yapmaya devam ediyor olmanız gerekiyor.  Eğer emekli kapıcı kendi isteğiyle ayrılmadıkça, emekli olup çalıştığı süre 1 yılı aştıktan sonra  kıdem hakkı doğuyor. Her zaman gerekli kıdem hakkını verip iş akdini feshedebilirsiniz.  Bazı yargı kararları aşağıda;

4857 sayılı kanunun 25/1. maddesine göre mevcut raporlarının süresi ihbar öneline altı hafta eklenmesi ile bulunacak süreden çok fazla olduğundan işverence sağlık sebebine dayanılarak gerçekleştiren fesih geçerli nedene dayanmaktadır (Yargıtay 9. H.D. 31.03.2005, E. 2005/9391, K. 2005/11368).”

“Davacının hizmet süresi ve dosyadaki sağlık raporları incelendiğinde, 4 haftalık ihbar öneli kullanabilecek olan davacının 85 günlük hastalık izni kullandığı anlaşılmakta ve işverenin 4857 sayılı Yasanın 25/1-b maddesi hükmünce derhal fesih hakkının doğduğu görülmektedir. Anılan madde uyarınca işverence yapılan fesihlerde davacının kıdem tazminatı hakkı doğduğu halde ihbar tazminatı talep edemez (Yargıtay 9. H.D. 22.02.2007, E. 2006/19802, K. 2007/4967).”
Kapıcının alacağı sağlık raporuna istinaden çalışmayacağı süreler ile ihbar süresi gözetilerek iş akdini haklı sebeple feshetme imkanınız olabilir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler