Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

KONUT KAPICI ÜCRETLERİNDEN GELİR VE DAMGA VERGİSİ KESİNTİSİ

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Ocak 10, 2011, 08:10:45 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KONUT KAPICI ÜCRETLERİNDEN GELİR VE DAMGA VERGİSİ KESİNTİSİ


Apartman  kapıcı (apartman görevlisi)  ücretlerinden kesilecek vergileri ve kapıcıya asgari geçim indirimi ödenip-ödenmeyeceği konusu şu şekilde özetlenebilir.

Apartman kapıcı ücretleri gelir ve damga vergisinden muaftır. Apartman kapıcıları asgari geçim indiriminden yararlanamaz.

A- Gelir Vergisi:

1- İşyerlerinde: Tapu kaydındaki statüsü ne olursa olsun, tamamen işyeri olarak kullanılan binaların yönetimlerinin, kapıcılara ödedikleri ücretlerden Gelir Vergisi Kanunu'nun 94/ 1. maddesi gereğince, 103 ve 104. maddelerde belirtilen esaslar dahilinde tevkifat yapmaları ve beyan etmeleri gerekmektedir.
2-Konutlarda: Kanuna uygun olarak kısmen veya tamamen konut olarak kullanılan binaların kapıcılarına ödenen ücretler ise Gelir Vergisi Kanunu'nun 23/ 6. maddesi gereği istisna kapsamındadır ve üzerinden tevkifat yapılması yükümlülüğü yoktur.

B-Damga Vergisi:

Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tablo “Damga Vergisinden İstisna Edilen Kağıtlar” başlığı adı altında düzenlenmiştir.

Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tablonun IV/34.maddesi “(5281 sayılı Kanunun 8. maddesiyle eklenen ve 1.1.2005’ den geçerli olmak üzere 31.12.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) Ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetlere ilişkin olmamak şartıyla gerçek kişiler arasında düzenlenen akitlerle ilgili kâğıtlar (Söz konusu kâğıtlar, resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tâbi tutulur ve ibraz edenlerce ödenir.) (5535 sayılı Kanunun 8. maddesiyle eklenen ve 8.7.2006 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ibare) ile Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesinde belirtilen ücretlere ilişkin kâğıtlar” şeklinde hüküm içermektedir.

5535 sayılı Kanunun 8.maddesiyle yapılan değişiklik sonucu 08.07.2006 tarihinden itibaren konut kapıcı ücretleri damga vergisinden istisna edilmiştir.


C-Konut Kapıcıları ve Asgari Geçim İndirimi :

Kanuna uygun olarak kısmen veya tamamen konut olarak kullanılan binaların kapıcılarına ödenen ücretler Gelir Vergisi Kanunu'nun 23/6. maddesi gereği istisna kapsamındadır ve üzerinden tevkifat yapılması yükümlülüğü yoktur. Diğer bir ifadeyle konut kapıcı ücretleri gelir vergisine tabi değildir. Asgari geçim indirimi uygulaması ile ücretlinin medeni durumuna göre bulunun indirim tutarı gelir vergisinden mahsup edilir. Maliyeye ödenecek vergi (mahsup edilen kısmı) ücretliye ödenir. Konut kapıcıları gelir vergisi ödemediğinden asgari geçim indiriminden yararlanamayacaktır.

Apartman kapıcı ücretleri gelir ve damga vergisinden muaftır. Apartman kapıcıları asgari geçim indiriminden yararlanamaz.
Linkback: KONUT KAPICI ÜCRETLERİNDEN GELİR VE DAMGA VERGİSİ KESİNTİSİ


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 20,066 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler