Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kapıcı dairesinde apartmanın temizlik işleri ve diğer işlere karşılık oturması için yapılan yazılı sözleşme

Başlatan orhannaci, Ocak 02, 2010, 02:55:41 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

  Kapıcı dairesinde apartmanın temizlik işleri ve diğer işlere karşılık oturması için yapılan yazılı sözleşme ile oturmasına izin verilirse,bu oturan aile aynı zamanda başka bir sigortalı bir işte çalışıyorsa
apartman için ne gibi sakıncalar ileride doğar.Teşekkürlerimle ve saygılarımla.
Linkback: Kapıcı dairesinde apartmanın temizlik işleri ve diğer işlere karşılık oturması için yapılan yazılı sözleşme


  • Gösterim 22,901 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 2 Yanıtlar
Sayın üyelerimiz soru sormak geyet kolay ancak hepsine birden yanıt vermek güçtür. Forum güzel bir biçimde indekslere ayrılmıştır. Bu soruya defalarca yanıt vermişiz. Biraz arama yapmak sizi bekleme zulmunden kurtaracaktır.

Sorunuzun cevabı için bu linke tıklayınız. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Alıntı Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
10 daireli kalorifersiz (kombili) bir apartmanda oturuyoruz. Kapıcı dairemiz var ve şu an boş duruyor. Bir firmada SSK'lı çalışan birisini günde 2 saati geçmemek üzere hizmeti karşılığı (temizlik, çöpleri toplama ve sabah servisi gibi) kapıcı dairesinde oturtabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

Bakınız . Sayın üyemiz cevabınız yukarıda yazıyor. Ancak daha iyi tanımlamak için aşağıda sizin için değiştirdim.

Yapılacak iş karşılığında bir kişiye  kapıcı dairesini verip oturtabilir miyiz?

Hayır .İş karşılığında ücret yerine kapıcı dairesinde oturma izni veremezsiniz.

İş Kanununa göre hizmet karşılığı olarak ücretler işveren tarafından işciye ücret olarak ödenir. Başka bir ödeme biçimi belirlenemez. Kira karşılığı bedeni çalışma olarak bir prensip iş kanunu na aykırıdır.

Bu sebeple kişi farklı bir yerde SSK'lı  da olsa kayıtsız olarak çalıştırırız gibi bir düşünceye kapılmayınız. SSK 'lı çalışan birini hizmet karşılığı çalıştırmak suç değildir. Ancak siz bu kişi fatura kesip vergi ödeyemeyeceğine göre stopaj ayırarak verdiğiniz her ücret için vergi dairesine yatırmalısınız.

Çalışan kişi ileride her şekilde o binada çalıştığını kanıtlar. Bunun sonucunda da ücretlerini alamadığını beyan ederek bölge çalışmaya başvurur. Hem ücretleri birikmiş olarak faizi ile yeniden ödemek durumunda kalırsınız, hem de mevzuat gereği çok yüksek cezalara çarptırılırsınız. Yani kaş yapalım derken göz çıkar.

İşverenler çalışanlarına ancak haklarını tam olarak teslim ettikleri taktirde ve yasal mevzuat içinde hareket ettikleri taktirde güvenebilirler.

Aksi halde kümseye iyi niyet gösterek dahi güvenmeyiniz.

Tavsiyem kişi ile kira sözleşmesi yapmanız ve bu kira sözleşme bedelinin verceğiniz ücret + stopaj kadar olmasıdır. Böylece sadece muhasebesel anlamda gelen kira gelirini ortak alan geliri olarak kaydeder, aylıık ücreti ve stopajı ortak alan gideri olarak kaydeder, stopajı vergi dairesine yatırır ve kişiye de maddi olarak bir para vermemiş olursunuz. Böylece her şey kayıt altına girer.
Saygılarımla,
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Merhaba biz temizlik karşılığı bir bina da oturuyoruz

Sigorta aylık 8 gün maaş 810 TL işi yapan bir bayan ve
 + olarak kira odemiyoruz.
Su binaya bizim evden kullanıldığı için suyu bina yönetimi ödüyor.

Elektiriği biz ödüyoruz  doğalgaz herkesin kapisin da saat var yarısı ni bina yönetimi yarısını biz ödüyoruz. Sıcak su ayrı olarak biz ödüyoruz.

Kira yı bina yönetimi ödüyor.

Bizim bu maaş ve bu kadar günlük sigorta karşılığın da bina da yapmamız gereken hizmet nedir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler