Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Güncel İşçi - Kapıcı - Emekli Kapıcı Maaş Hesabı - Asgari Ücret Net Brüt -2022

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Ocak 31, 2015, 06:38:55 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Güncel İşçi - Kapıcı (*) - Emekli Kapıcı (*) Maaş Hesabı - Asgari Ücret Net Brüt -2022

(*) "Kapıcı" tanımlaması artık güncelliğini yitirmiş ancak halk arasında kullanılan bir terimdir. Gelişen ve değişen dünya düzeninde dilimizde alışılagelmiş bazı kavramlar incitici anlamlar barındırabilmektedir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap da "kapıcı" terimi bu konu ile ilgili aramaların kolay bulunabilmesi için kullanılmaktadır.

"Kapıcı" terimi yerine çalıştığı anayapının türüne göre "Apartman Görevlisi" , " Bina Görevlisi", "Site Görevlisi", "Rezidans Görevlisi" gibi kavramların kullanılması ve dilimize yerleşmesi daha uygun olacağı inancındayız.

Aşağıda resim formatındaki tablonun Yazıcı Dostu Okunabilir PDF haline Alt Satıra Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


"Kapıcı Çalıştırırken "Kapıcı Maaşının Hesaplanmasını ve  İşverene Olan Maliyetinin Hesaplanmasını" , "Kapıcı Maaş Hesabını -Güncel ve Güncel Yıl Öncesi Asgari Ücretleri Çizelgesi Net Brüt "  "
KAPICI'nın NET ve BRÜT ÜCRET HESABI VE MALİYETLERİ İÇİN LİNKİ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap TIKLAYINIZ!!!

"Kapıcı ve Emekli Kapıcı Brüt ve  Asgari Ücretleri İle İşveren'e Maliyetleri "
EMEKLİ KAPICI'nın NET ve BRÜT ÜCRET HESABI VE MALİYETLERİ İÇİN LİNKİ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap TIKLAYINIZ!!!

Kapıcı Maaşını  Nasıl Hesaplarız?

1) Kapıcı Maaşı için öncelikle Brüt Ücret belirlenir. Örnek hesaplamamızı Asgari Ücret üzerinden yapacağız
2) Asgari Ücret Brüt Ücret olarak her yıl Ocak ve Temmuz Ayları İçin Açıklanır
3) Eğer Kapıcı O ayın tamamında çalışmış ise Brüt Ücretten herhangi bir düşüm yapılmaz.
Eğer kapıcının o ay içinde eksik günü bulunuyor ise eksik gün sayısı kadar Brüt Ücretten düşüm yapılır.
4) Burada dikkat edilmesi gereken, 31 gün süren günlerde de 30 gün üzerinden sigorta primi ödenir
5) Yine aynı şekilde Şubat ayında, ayın 28 veya 29 gün sürmesine bakılmaksızın Sigorta Primi ve ücret yine 30 gün üzerinden ödenir
6) Biz örnek hesaplamamızda Kapıcının raporu yada eksik günü olmadığını varsayacağız
7) Kapıcının Brüt Ücretine üzerinden %19,5 SGK İşveren Primi Eklenir.
8 ) Eğer kapıcınız kalorifer yakıyor yada apartmanınızda SGKca risk kabul edilen başka koşullar var ise, SGK Primi %19,5 değil kapıcının işe girişi sırasında SGK'ya bildirdiğiniz oran üzerinden hesaplanmalıdır.
9) SGK İşveren Primi %19,5 : Brüt Ücret x %19,5 formülünden çıkan sonuç Apartmanın Kapıcı için ödeyeceği SGK İşveren Primidir.
10) Kapıcının yine Brüt Ücreti üzerinden %2 İşsizlik Sigorta Primi kesilir. Bu prim kapıcının haklı sebeplerle işten ayrılması yada apartmanca görevine son verilmesi durumunda kapıcının İşsizlik Maaşı alabilmesi için ödenen tutardır
İşsizlik Sigorta Primi İşveren %2 : Brüt Ücret x %2 formülünden çıkan sonuç Apartmanın Kapıcı için ödeyeceği İşsizlik Sigorta Primidir.
11)  Apartmana Kapıcının Maliyeti : Brüt Ücret + SGK İşveren Primi %19,5 + İşsizlik Sigorta Primi %2 formülünden çıkan sonuçtur.

Bu açıklamalar aşağıdaki tablolarda anlatılmıştır.


12) Kapıcı Maaşları ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.
12.1) Kapıcı maaşları Gelir Vergisi Kanunu uyarınca Gelir Vergisinden muaftır
12.2)Kapıcı maaşlarının gelir vergisinden muaf olması sebebiyle Gelir Vergisinden indirilerek ücrete yansıtılan Asgari Geçim İndiriminden gelir vergisi olmadığı için yararlanamazlar.
12.3)Kapıcı maaşları damga vergisinden muaftır
12.4)Kapıcı maaşlarında SGK primleri ise diğer maaş hesaplamalarında olduğu gibi brüt ücret üzerinden yansıtılır
12.5)Kapıcı maaşlarının hesaplanmasında kullanılan asgari ücret tutarı tam işveren maliyeti değildir. İşverene maliyetini bulabilmek için brüt tutar üzerine SGK İşveren Primi Tutarı ve İşsizlik Sigortası İşveren primi tutarlarının brüt ücrete ilave edilmesi gerekir.
12.6)Apartmanınıza tam maliyetini görmek istiyor iseniz lütfen bordro hesapladıktan sonra ; Toplam Gelir alanına bakınız.
12.7)Kapıcıların kalorifer yakmaları durumunda SGK İşveren Payı, işyerinin tehlike derecesi artması sebebiyle artmaktadır. SGK Priminin artması sebebiyle işveren maliyetide yükselmektedir
12.8)Kapıcıların işten ayrılmaları durumunda İşsizlik Ödeneğinden yararlanabilmeleri için kapıcı maaşlarından SGK İşsizlik Primi kesintisi yapılır
12.9)Kapıcıların kapıcı dairesi gibi imkanlar karşısında ücretsiz çalıştırılmaları yasalara aykırıdır.

13) Lütfen KAPICI'nın NET ve BRÜT ÜCRET HESABI VE MALİYETLERİ İÇİN ;
"Kapıcı ve Emekli Kapıcı Brüt ve  Asgari Ücretleri İle İşveren'e Maliyetleri " Konusuna Bakınız.
LİNKİ  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap TIKLAYINIZ!!!

14) Lütfen EMEKLİ KAPICI'nın NET ve BRÜT ÜCRET HESABI VE MALİYETLERİ İÇİN ;
"Kapıcı ve Emekli Kapıcı Brüt ve  Asgari Ücretleri İle İşveren'e Maliyetleri " Konusuna Bakınız.
LİNKİ  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap TIKLAYINIZ!!!


Asgari Ücret'te 2013 yılı için Yeni Damga Vergisi Oranı % 07,59 olarak belirlendi. 2012 yılındaki Damga Vergisi Oranı % 06,6 idi

1) Kapıcı ücretlerinden gelir ve damga vergisi kesilmiyor. Sadece yüzde 14 sigorta primi, yüzde 1 işsizlik sigortası primi kesiliyor.
(Not : Kapıcılar, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun (2) Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince Damga Vergisinden muaf tutulmaktadır.)
2) ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ: İşveren, asgari ücret üzerinden, işin tehlike sınıfına göre yüzde 19,5 ile 28 arasında sigorta primi, yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası primi ödüyor.
3)(***)5510sayılıKanunun81.maddesinin(ı bendine göre, bentde belirtilen şartları sağlayan işverenlere, SGK primi işveren payında 5 puanlık indirim öngörüldüğünden hesaplamalar buna göre yapılmıştır. Gerekli şartları sağlamayan işverenler için, SGK  primi işveren payı %19,5'dir.
Linkback: Güncel İşçi - Kapıcı - Emekli Kapıcı Maaş Hesabı - Asgari Ücret Net Brüt -2022


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 13,812 
  • Çalışanlar ve Kapıcılar ile Apartman Görevlilerine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler