Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

SİTELERDE MERKEZİ ISINMADAN BLOK MERKEZLİ ISINMAYA GEÇİŞ

Başlatan freepen, Ekim 11, 2008, 07:01:46 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba değerli dostlar...

bir konuda hukuki görüşlere ve bunu destekleyen mahkeme veya Yargıtay kararlarına ihtiyacım var. Bilgisi olan esirgemezse peşinen teşekkürlerimi sunarım.

4 merkezden ısıtılan 30 bloklu bir sitede kat malikiyim. 30 blokta yaklaşık 700 daire var.

Isınma sistemimiz iyice eskidi. Doğalgaz ile çalışan kazanlar ile yeraltındaki tünellerde bulunan yüzlerce metre boru ile devir daim pompaları (motorları) da tamamen yenilenmek istiyor.

Bir makina mühendisi, bu sistemin blok altına konulacak kazanlarla yapılacak ısıtmaya göre yüzde 30-40 daha fazla pahalı ısıttığını belirtti. Mevcut sistemin yenilenmesi yerine her bloğun altına atmosferik kazanlar konulmasıyla sistemin enkaz halinden kurtulunacağını, aksi halde sistemin sürekli tamir edilmesi yenilenmesi gerekeceğini bildirdi.

Kat Malikleri Genel Kurulumuz, hukuki ve teknik yönden bir engel bulunmaması halinde her bloğun altına bir kazan konularak, ısınma sisteminin yenilenmesine karar verdi.

Merkezi ısınma sisteminden tamamen vazgeçilmiş olmuyor. Sadece 4 merkezden ısınma 30 merkezden ısınmaya dönüştürülüyor. Çünkü yeraltında 2500 metre sıcak su dağıtım borusu var ve onların da ısı kaybı söz konusu.

Bir örnek daha vermek isterim: Bizim sitede brüt 130 metrekare bir dairenin geçen yıl ısınma maliyeti (sadece doğalgaz) 1325 YTL iken, komşu sitede aynı büyüklükteki bir dairenin maliyeti (ki blok altı ısınma yapılıyor) 945 YTL. Arada 280 YTL fark var.

Mevcut sistemin sadece kazanlarını yenilemek istediğimizde daire başına 700 YTL (bunda yeraltı boruları, vanalar, devir daim pompalarının yenilenmesi yok); blok altına yaparsak maliyet daire başına 1000 YTL. Komşu sitedeki bloğun ısınma maliyetine göre, blok altına yapacağımız bir sistem, 3 yılda kendini amorti ediyor.

Yönetim Planımız, sitenin 4 merkezden ısıtılacağını yazıyor.

Yukarıda belirttiğim bilgilere göre, 4 merkezden ısınmayı 30 merkezden ısınma haline getirebilir miyiz? Konuyla ilgili açıklamalarınızı bekliyorum...

Saygılarımla...

Necip Yurttaş

Site Yöneticilerine Not: Sitenize yeni üye oldum. Aynı konuyu başka bir bölümde de açtım. Sanırım doğru yer burası. Özür dilerim, oradan silebilirsiniz...
Linkback: SİTELERDE MERKEZİ ISINMADAN BLOK MERKEZLİ ISINMAYA GEÇİŞ Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,672 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt
AlıntıYönetim Planımız, sitenin 4 merkezden ısıtılacağını yazıyor.

Yukarıda belirttiğim bilgilere göre, 4 merkezden ısınmayı 30 merkezden ısınma haline getirebilir miyiz? Konuyla ilgili açıklamalarınızı bekliyorum...Malesef yönetim planında yazdığı için diğer tüm avantajlar göz ardı edilmek kaydı ile 30 blokta ısıtma istemine geçilmek için ihtiyacınız olan kabul oranı tüm kat maliklerinin katılacağı bir toplantıda 4 / 5 kabul oranıdır. Yazmasa ise kat maliklerinin salt çoğunluğunun kabulu geçerli olcak idi.

iyi günler dilerim.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp