Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

SİTELERDE MERKEZİ ISINMADAN BLOK MERKEZLİ ISINMAYA GEÇİŞ

Başlatan freepen, Ekim 11, 2008, 03:46:46 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhaba değerli dostlar...

bir konuda hukuki görüşlere ve bunu destekleyen mahkeme veya Yargıtay kararlarına ihtiyacım var. Bilgisi olan esirgemezse peşinen teşekkürlerimi sunarım.

4 merkezden ısıtılan 30 bloklu bir sitede kat malikiyim. 30 blokta yaklaşık 700 daire var.

Isınma sistemimiz iyice eskidi. Doğalgaz ile çalışan kazanlar ile yeraltındaki tünellerde bulunan yüzlerce metre boru ile devir daim pompaları (motorları) da tamamen yenilenmek istiyor.

Bir makina mühendisi, bu sistemin blok altına konulacak kazanlarla yapılacak ısıtmaya göre yüzde 30-40 daha fazla pahalı ısıttığını belirtti. Mevcut sistemin yenilenmesi yerine her bloğun altına atmosferik kazanlar konulmasıyla sistemin enkaz halinden kurtulunacağını, aksi halde sistemin sürekli tamir edilmesi yenilenmesi gerekeceğini bildirdi.

Kat Malikleri Genel Kurulumuz, hukuki ve teknik yönden bir engel bulunmaması halinde her bloğun altına bir kazan konularak, ısınma sisteminin yenilenmesine karar verdi.

Merkezi ısınma sisteminden tamamen vazgeçilmiş olmuyor. Sadece 4 merkezden ısınma 30 merkezden ısınmaya dönüştürülüyor. Çünkü yeraltında 2500 metre sıcak su dağıtım borusu var ve onların da ısı kaybı söz konusu.

Bir örnek daha vermek isterim: Bizim sitede brüt 130 metrekare bir dairenin geçen yıl ısınma maliyeti (sadece doğalgaz) 1325 YTL iken, komşu sitede aynı büyüklükteki bir dairenin maliyeti (ki blok altı ısınma yapılıyor) 945 YTL. Arada 280 YTL fark var.

Mevcut sistemin sadece kazanlarını yenilemek istediğimizde daire başına 700 YTL (bunda yeraltı boruları, vanalar, devir daim pompalarının yenilenmesi yok); blok altına yaparsak maliyet daire başına 1000 YTL. Komşu sitedeki bloğun ısınma maliyetine göre, blok altına yapacağımız bir sistem, 3 yılda kendini amorti ediyor.

Yönetim Planımız, sitenin 4 merkezden ısıtılacağını yazıyor.

Yukarıda belirttiğim bilgilere göre, 4 merkezden ısınmayı 30 merkezden ısınma haline getirebilir miyiz? Konuyla ilgili açıklamalarınızı bekliyorum...

Saygılarımla...

Necip Yurttaş

Site Yöneticilerine Not: Sitenize yeni üye oldum. Aynı konuyu başka bir bölümde de açtım. Sanırım doğru yer burası. Özür dilerim, oradan silebilirsiniz...
Linkback: SİTELERDE MERKEZİ ISINMADAN BLOK MERKEZLİ ISINMAYA GEÇİŞ


  • Gösterim 7,368 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıtlar
Alıntı YapYönetim Planımız, sitenin 4 merkezden ısıtılacağını yazıyor.

Yukarıda belirttiğim bilgilere göre, 4 merkezden ısınmayı 30 merkezden ısınma haline getirebilir miyiz? Konuyla ilgili açıklamalarınızı bekliyorum...


Malesef yönetim planında yazdığı için diğer tüm avantajlar göz ardı edilmek kaydı ile 30 blokta ısıtma istemine geçilmek için ihtiyacınız olan kabul oranı tüm kat maliklerinin katılacağı bir toplantıda 4 / 5 kabul oranıdır. Yazmasa ise kat maliklerinin salt çoğunluğunun kabulu geçerli olcak idi.

iyi günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler