Katmülkiyeti.Com

collapse

Sorularınızı Yanıtlıyoruz


İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

SİTE DOĞALGAZ SATIŞI YASAL MIDIR?

Başlatan NACAR, Mart 29, 2019, 01:34:28 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

   Merhaba,

    Sitemizde; her dairenin kendi öz tüketimi (ısınmak için) doğalgaz miktarını ölçmek için her dairenin bağımsız Kalorimetreleri mevcuttur.

   Kış aylarında ısınmak için tüketilen doğalgazı miktarı her ay sonunda, bir site görevlisi tarafından ilk-son endeks olarak okunup yönetime bildirildi.Yönetimde tüketim tutarlarını her ay sonunda Aidatlara ek olarak, Isınma gideri altında kat maliklerine bildirdi.Kat maliklerince bu tutarlar 4-5 sene boyunca kış aylarında ekstra olarak ödedi.

   Ancak iki yıl kadar önce de site yönetimi, ısınma için kullanılan doğalgaz tüketimi için, her daireye yeni bir Konturmatik taktı.Bu konturmatik dışarıda bulunan kalorimetrelere bağlantılı bir cihaz..Konturmatik ile yeni bir sistem geldi.Bu sistemde her ay peşin ön ödemeli olarak site yönetimine ödeme yaparak kontür alıp bu cihaza yüklüyoruz.Kontür bittiğinde yeniden ödeme yaparak Konturmatiğe yükleme yaparak kış aylarını tamamlıyoruz.Ancak bu kontür fiyatları Doğalgaz Dağıtım Firmasının konutlara satış fiyatının iki katından daha yüksek fiyatla site yönetimince kat maliklerine satılmaktadır.Yani Doğalgaz Perakende Satış Fiyatı 1kwh = 0,1125 TL iken, site yönetimi kat maliklerine  1kwh = 0,25 TL ye satmaktadır.

    Bu kapsamda;

  1-Site yönetimi, kat maliklerine Doğalgaz Satışı/Ticareti yapabilir mi? Yasal mıdır?
  2-Doğalgaz Satışından/Ticaretinden KAR elde edebilir mi? Yasal mıdır?
  3-Doğalgaz Satışından/Ticaretinden satış ve gelir muhasebe olarak hangi gelire kaydedilir?
  4-Eğer yasal değil ise, hangi makamlara şikayet edebiliriz?
 
   Saygılar...

Linkback: SİTE DOĞALGAZ SATIŞI YASAL MIDIR? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,545 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt
Nisan 03, 2019, 12:18:36 öö #1 Son düzenlenme: Nisan 03, 2019, 12:46:57 öö Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap1-Site yönetimi, kat maliklerine Doğalgaz Satışı/Ticareti yapabilir mi? Yasal mıdır?
  2-Doğalgaz Satışından/Ticaretinden KAR elde edebilir mi? Yasal mıdır?
  3-Doğalgaz Satışından/Ticaretinden satış ve gelir muhasebe olarak hangi gelire kaydedilir?
  4-Eğer yasal değil ise, hangi makamlara şikayet edebiliriz?

Hemen başlangıçta belirteyim ,
AlıntıAncak bu kontür fiyatları Doğalgaz Dağıtım Firmasının konutlara satış fiyatının iki katından daha yüksek fiyatla site yönetimince kat maliklerine satılmaktadır.Yani Doğalgaz Perakende Satış Fiyatı 1kwh = 0,1125 TL iken, site yönetimi kat maliklerine  1kwh = 0,25 TL ye satmaktadır.
Bu ifadenizden konu hakkında bir miktar kısıtlı bilginiz olduğunu düşünüyorum. Aşağıda yazmış olduğum cevapları okumadan önce bu kısmı okumanızda fayda var.
Doğalgaz birim fiyatı her ay değişebilir. Diğer taraftan faturaların hesabında yine her dönemde değişen hacim (m3) , ortalama fiili üst ısıl değer (kwh/m3)  ve bunların hesabı ile dolayısı ile tüketilen enerji miktarı (kwh)  bulunmaktadır. Bu bizim satın aldığımız gaz yakıtıdır. Gazı kazanlarımızda yakıp, onu havada bulunan oksijen ile yakmak sureti ile  ısı enerjisine çevirerek , bu çevrim sırasında da CO2, CO , su buharı ortaya çıkararak , suyu ısıtır ve bina içinde bu ısınan suyu çeviririz. Isınan su çeşitli sistemlerde farklı olarak neticede radyatörlerden vs. geçerek ısıyı ortama verir. Bu dönüşüm tabi ki bir enerji kaybına yol açar. Yani  çevrimi sağlamak için aldığımız gazın kwh ile çevrim sonucunda ortaya çıkan kaloriyi birbirine karıştırmamız gerekir. Her ne kadar size yönetimler tarafından verilen faturalarda kwh gibi ifadeler bulunsa dahi bu aslında bir cal (kalori) değeridir.
Özetle ; örneğin bir sisteme ( bu örnek fiili bir dağılımdan verilmektedir) bir dönemde giren gaz faturasının üzerinde "Tüketilen Enerji Miktarı (kwh) " 209.592,94 iken, sistemdeki kalorimetreler toplamının tükettiği kwh lar toplamı 167.617,00 olabilir. Bu durumda sizin faturanızdan hesapladığınız kwh  değeri doğal olarak bu örnekte 0,80'ine denk gelmektedir.
Yani gaz faturasının birim kwh değeri ile kalorimetre payının birim kwh değeri aynı olamaz.
Ancak aşağıda detayları belirttiğim üzere diğer masraflar hariç olmak üzere tüm bağımsız birimlere dağıtılan faturaların TL değerlerinin toplamı fatura TL değerine eşit olmalıdır.
Siz kendi faturanıza bakarak bu gibi yanlış bir değerlendirmeye varabilirsiniz. Bakmanız gereken tüm bağımsız bölümlerin aynı dönemdeki TL değerlerinin toplamını veren dağılım tablosudur.
Bunu yönetiminizden isteyin. Onlarda bulunmaktadır.


 Benzer konularda da  BLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap linkinde bulunmaktadır.
Bu sorunuzu da oraya taşıyorum.

Ayrıca forum içinde merak ettiğiniz konuları arama yapmanızda fayda vardır. Arama bölümüne yukarıdaki menüden veya Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap linkten ulaşabilirsiniz.

Alıntı1-Site yönetimi, kat maliklerine Doğalgaz Satışı/Ticareti yapabilir mi? Yasal mıdır?
1) Site Yönetiminin ( toplu Yapı Yönetimi)  Doğalgaz Satışı / Ticareti Yapması Mümkün değildir. Bu konuda uymaları gereken yönetmelik "MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK" dir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Paylaşım usulunde ortak tesislerin ısıtılması da dahil olmak üzere her bir kalorimetre kurulu bağımsız bölümler ve ortak alanlardaki dönem başı ve dönem sonu ölçüm farkları toplanarak bulunan ÖLÇÜM FARKLARI TOPLAM DEĞER esas alınır. Faturanın %70'i ( Tabi ki KDV dahil ve varsa gecikme ve açma kapama cezaları hariç olmak üzere ) bu bulunan ÖLÇÜM FARKLARI TOPLAM DEĞER'e bölünür ve her bir bağımsız bölümün dönem başı ve dönem sonu ölçülen kalorimetre farkı ile çarpılarak bir TL değer bulunur. Bunu aklımızda tutalım.

Faturanın %30 'u ( Tabi ki KDV dahil ve varsa gecikme ve açma kapama cezaları hariç olmak üzere ) ısı kayıp ve kaçakları için tüm bağımsız bölümlerin ( ve ayrıca ortak alanlarda kurulu ise bu alanların ) net metrekarelerinin toplamı olan NET METREKARELER TOPLAMI'na bölünür ve her bir bağımsız bölümün net metrekaresi ile  çarpılarak ikinci bir TL  değer bulunur .

Bu iki değer toplanarak her bir bağımsız bölümün o döneme ait harcaması bulunur.

Tüm bağımsız bölümlerde bu şekilde toplanan TL değerlerin ( ve tabi ki ortak alanlarda kurulu ise bu alanlardaki hesaplanan  TL değerlerde dahil olmak üzere) toplamı Fatura toplamına eşit olmak zorundadır.

İlaveten eğer bu okuma için bir okuma firmasına bedel ödeniyorsa, hesaplanan tablolar ile her bir bağımsız bölüme gönderilen faturaların basılması, dizaynı, zarflanması , postalanması, dağıtımı  için başka maliyetler harcanıyorsa ilave olarak her bir bağımsız bölüme bu maliyetlerde ilave edilir.

Alıntı2-Doğalgaz Satışından/Ticaretinden KAR elde edebilir mi? Yasal mıdır?
2) Enerji piyasası kurallarına göre Dağıtım Şirketi hariç hiçbir kurum ve kuruluş,Doğalgaz Satışından/Ticaretinden KAR elde edemez. Ayrıca Site yönetimleri maliyetleri yansıtmak hariç olmak üzere Ticari faaliyet yapamazlar.

AlıntıDoğalgaz Satışından/Ticaretinden satış ve gelir muhasebe olarak hangi gelire kaydedilir?
3) Dolayısı ile kaydedilmez.

Alıntı4-Eğer yasal değil ise, hangi makamlara şikayet edebiliriz?
4) Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap a başvurabilirsiniz.

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Katmulkiyeti

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.